asperIT.com – firma z misją, powstała dzięki lekcjom wyniesionym z porażek

Stanley Kubrick, Anthony Hopkins, Dan Aykroyd, Andy Warhol, Daryl Hannah, Cortney Love – znani, lubiani, poważani również mają zespół Aspergera. Zaburzenie to nie ogranicza w robieniu kariery, a wręcz przeciwnie, u niektórych osób może być przyczyną rozwoju niesamowitych umiejętności.   

Osoby z Zespołem Aspergera są konsekwentne, skrupulatne, mają doskonałą wręcz fotograficzną pamięć wzrokową. Często wykazują się ponadprzeciętnymi umiejętnościami związanymi z naukami ścisłymi. Dzięki temu sprawdzają się w branży IT. Doskonale rozwiązują skomplikowane logiczne problemy.   

Aktywizacja osób z zespołem Aspergera i ze spektrum autyzmu do pracy w branży IT w charakterze testerów oprogramowania to jedna strona medalu. Druga – to kompleksowy program rekrutacji i szkoleń dla osób ze spektrum autyzmu. Poprzez innowacyjne metody edukacji można pomóc im wykorzystać swój potencjał na rynku IT. 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Pawłem Wojtyczką – Prezesem spółki asperIT.com oraz fundatorem Fundacji asperIT. Tam, gdzie inni widzą ograniczenia i trudności, Paweł dostrzegł niezwykły potencjał. 

W trakcie spotkania rozmawiamy o firmie i fundacji, o ich celach, ideach, początkach i obecnych działaniach. Naszego rozmówcę pytam o porażki, lekcje, wnioski i sukcesy.  

Zadałam Pawłowi m.in. takie pytania:

  • Czym zajmuje się asperIT? 
  • Czym jest zespół Aspergera? 
  • Kim są osoby neuronietypowe? 
  • Z jakimi problemami borykają się osoby z zespołem Aspergera i ze spektrum autyzmu, jakie mają umiejętności?
  • Jak wygląda sam projekt wdrożenia takich osób do pracy, jakie są jego fazy, etapy?
  • Jak wygląda współpraca i szkolenia w ramach asperIT? Nie tylko dla osób z zespołem Aspergera, ale również dla ich nowych koleżanek i kolegów.
  • Dlaczego dla założyciela asperIT porażka nie jest porażką?
  • Jak na wnioskach z porażkowych lekcji można dalej budować firmę?
  • Jakie plany na przyszłość ma asperIT?
Paweł Wojtyczka, asperIT

Paweł Wojtyczka 

Od 2006 r. przedsiębiorca, związany przede wszystkim z branżą IT. Ukończył studia na Politechnice Wrocławskiej (Informatyka na Wydziale Elektroniki). Propagator idei wspierania osób z autyzmem w branży IT, współtwórca projektu asperIT. Prywatnie entuzjasta samorozwoju i sportu, mąż i ojciec dwójki dzieci. 

Posłuchaj rozmowy z Pawłem

Słuchaj też na:


reklama własna


grafika tytułowa: Background photo created by GarryKillian – www.freepik.com