Beyonce Knowles wyboista droga do sukcesu

Urodzona w 1981 roku Beyonce stosunkowo wcześnie odniosła sukces. Jednak jego osiągnięcie nie obyło się bez porażek. Jej kariera zaczęła się od niepowodzeń, które jednak nie zniechęciły do realizacji marzeń o zostaniu gwiazdą. Fani Beyonce  wiedzą, że przed solową karierą była członkinią zespołu Destiny’s Child. Ale nie wszyscy wiedzą, że jeszcze wcześniej…

Beyonce była nieśmiałym dzieckiem!

Jednak zmieniała się nie do poznania, kiedy wchodziła na scenę. Zaobserwowałą to jej nauczycielka tańca i zasugerowała państwu Knowles, żeby robili wszystko, aby talent córki rozwijać. Rodzice się postarali i w efekcie Beyonce jako dziecko wzięła udział w ponad 30 konkursach talentów. W pierwszym wystartowała mając siedem lat i… dostała owację na stojąco! Wykonała wówczas piosenkę „Imagine” Johna Lennona.

Beyonce
Beyonce z czasów Girl’s Tyme, [1]

Grupa Girl’s Tyme

6-osobowy girls band powstał w 1989 roku, kiedy Beyonce miała zaledwie 8 lat. Już rok później Girl’s Tyme wystąpiły w Star Search – programie telewizyjnym typu „talent show”. Zespół z kretesem przegrał konkurs, a Beyonce była tym faktem zdruzgotana. Dla osoby, która regularnie brała udział w konkursach wokalno-tanecznych i odnosiła tam sukcesy, była to prawdziwa porażka. Wydawało się już, że to koniec jej kariery. Jednak zespół funkcjonował jeszcze (bez większych sukcesów) przez kolejne siedem lat. Zarządzał nim ojciec Beyonce , Mathew Knowles, który porzucił pełnoetatową pracę sprzedawcy sprzętu medycznego, co niestety niekorzystnie odbiło się na finansach rodziny.

Przez te Lata, mimo trudności i niepowodzeń, Beyoncé  oraz trzy dziewczyny z grupy, Kelly Rowland, LaTavia Robertson i LeToya Luckett, konsekwentnie parły do ​​przodu.

Destiny’s Child

Ostatecznie, po 8 latach działania, nazwa grupy została zmieniona na Destiny’s Child. W zespole pozostały wyżej wymienione cztery osoby.

W 1996 roku grupa podpisała kontrakt z Columbia Records i odniosła pewien sukces komercyjny. Ale wewnątrz zespołu nie działo się dobrze. Robertson i Luckett wkrótce opuściły grupę z powodu zastrzeżeń, że Mathew Knowles faworyzuje swoją córkę i Kelly Rowland. Ostatecznie w Destiny’s Child występowały trzy panie. Do Beyonce i Kelly dołączyła Michelle Williams. Ponadto w 1997 roku zespół zaczął współpracować z Wyclef Jean-em, haitańskim muzykiem, piosenkarzem i kompozytorem.

Pierwszy album nagrany (jeszcze w 4-osobowym składzie) w 1998 roku, zatytułowany po prostu „Destiny’s Child”, odniósł umiarkowany sukces (3 miliony sprzedanych kopii, 26 tygodni na amerykańskiej Billboard 200, ale nigdy nie był na pozycji wyższej niż 63). Dużo większy sukces odniosło kolejne wydawnictwo. Opublikowana w 1999 roku płyta „The Writing’s on the Wall” została sprzedana w 13 milionach egzemplarzy na całym świecie i był to najlepiej sprzedający się album w latach 1999 i 2000. Pochodząca z niego piosenka „Say My Name” przyniosła grupie dwie nagrody Grammy w 2001 r.

źródło [7]

Kolejne dwa albumy przypieczętowały sukces zespołu. Liczne nagrody i w pełni obłożone koncerty na całym świecie były też tego dowodem. Sukces zespołu sprowokował jego członkinie do poszukiwania szczęścia w solowych karierach.

CIEKAWOSTKA: Beyonce nagrywa wszystkie swoje występy i przygląda się uważnie pracy całej swojej ekipy: zespołu, chórzystek, tancerek czy kamerzystów. Swoje obserwacje i uwagi zapisuje, a następnego ranka przekazuje wszystkim zainteresowanym.

źródło [3]

Między innymi Beyonce nagrała w 2003 roku solowy album „Dangerously in Love”, który odniósł międzynarodowy sukces komercyjny, uzyskując multiplatynowe statusy w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii.

Warto się nie poddawać!

Jak widać upór i konsekwencja doprowadziły w końcu Beyonce Knowles do sukcesu. Mimo niepowodzeń, dzięki wsparciu rodzinny, nie poddała się. Wiedziała, że ma talent. I że musi zapracować na to, aby został zauważony i doceniony przez innych.

W 2010 roku Beyonce została okrzyknięta „najlepiej opłacaną artystką świata” – po tym, jak za pięciominutowy występ sylwestrowy na wyspie St. Bart’s zarobiła… 1,25 miliona dolarów, czyli 250 tysięcy za jedną minutę!

A w 2013 Beyonce i Jay-Z zostali pierwszą parą przemysłu muzycznego, której majątek przekroczył miliard dolarów.

Oszałamiające kwoty pojawiają się również w kontekście koncertów Podczas pierwszej części trasy „On The Run” 2014 roku Beyonce i Jay-Z zarobili ponad 200 milionów dolarów.

CIEKAWOSTKA: W styczniu 2012 roku ogłoszono, że Scaptia beyonceae, gatunek muchówki z rodziny bąkowatych, który został odkryty na terenach północnego Queensland w Australii, zyskał swoją nazwę na cześć Beyonce Knowles. Bryan Lessard, naukowiec z instytutu badawczego CSIRO, uzasadnił tę decyzję unikalnym złotym odwłokiem owada, dzięki któremu muchówka jest „absolutną diwą i primadonną świata much”

cytat za: [4]

Nie tylko pieniądze są wyróżnikiem sukcesu piosenkarki.

Dzisiaj Beyonce to kobieta-instytucja, władająca potężnym muzyczno-biznesowym imperium.  Jest jedną z najczęściej honorowanych artystek w historii Grammy, z łącznie 20 wyróżnieniami. Pięć singli piosenkarki uplasowało się na szczycie „Billboard Hot 100”. Sprzedaż jej wszystkich solowych wydawnictw wynosi około 120 milionów egzemplarzy.

W 2009 brytyjski magazyn polityczny „New Statesman” uznał, że Beyonce oraz jej mąż, Jay-Z, należą do 50 postaci, które mają największy wpływ na współczesny obraz świata..

W 2011 została uhonorowana nagrodą specjalną Billboard Millennium Award, za jej dokonania oraz wpływ na rozwój przemysłu muzycznego.

Beyonce zajmuje się nie tylko działalnością biznesową, ale też zabiera głos w ważnych sprawach społecznych i działa jako filantropka. M.in. wypowiada się na temat rasizmu, którego doświadczyła będąc Afroamerykanką. Jest współzałożycielką fundacji Survivor Foundation, pomagające różnym grupom osób potrzebującym wsparcia. Występuje w licznych charytatywnych koncertach.

Myślę, że Beyonce Knowles nie zapomniała o swoich początkach, o wsparciu, którego sama doświadczyła w gorszych czasach, a nawet, że w myślach wraca czasami do porażki, którą poniosła kiedyś w pewnym znanym programie telewizyjnym…

źródło [2]

Źródła inspiracji, informacji i opublikowanych materiałów:

[1] https://www.youtube.com/watch?v=PDyDMqH9ZWM

[2] https://youtu.be/Y4ut_iGWvNs?t=6

[3] https://www.empik.com/empikultura/10-fascynujacych-faktow-o-wystepach-beyonce,17002,a

[4] https://pl.wikipedia.org/wiki/Beyonc%C3%A9

[5] https://www.wanderlustworker.com/48-famous-failures-who-will-inspire-you-to-achieve/

[6] https://pl.wikipedia.org/wiki/Destiny%E2%80%99s_Child

[7] https://www.youtube.com/watch?v=sQgd6MccwZc