Jak przekształcać błędy w wiedzę i zwiększać bezpieczeństwo organizacji?
webinar, 2 godz., w języku polskim lub angielskim
Cel szkolenia:
Zbudowanie wśród uczestników świadomości istoty i znaczenia kultury uczenia się na błędach w organizacji, która jest kluczowa z kilku powodów:
- Pozwala na tworzenie bezpiecznego środowiska pracy, w którym pracownicy i menedżerowie starają się nie popełniać błędów i jednocześnie mają świadomość, że mogą się one przydarzyć i w takim przypadku zostaną sprawiedliwie potraktowani.
- Promowane jest uczciwe podejście do wyciągania konsekwencji. Zamiast karania za nieumyślne błędy, organizacja skupia się na identyfikacji ich przyczyn i wdrażaniu rozwiązań systemowych, które zapobiegną ich powtórzeniu.
- Wzmacniane jest poczucie odpowiedzialności i zaangażowania pracowników, którzy czują się doceniani za swój wkład w rozwój organizacji, nawet jeśli popełniają błędy.
- Zwiększa motywację i zaangażowanie pracowników. Pracownicy, którzy czują, że ich błędy są traktowane jako cenne źródło informacji, są bardziej skłonni do podejmowania ryzyka i wychodzenia poza strefę komfortu, co sprzyja rozwojowi osobistego i zawodowego.
- Buduje pozytywną kulturę organizacyjną opartą na wzajemnym zaufaniu i szacunku. To z kolei prowadzi do poprawy morale i satysfakcji z pracy wśród pracowników.
Grupa docelowa:
Webinar skierowany jest do menedżerów i HR partnerów różnych sektorów biznesowych. Ma wesprzeć ich postawy i zachowania w budowaniu kultury uczenia się na błędach.
Korzyści dla uczestników i organizacji z zastosowania podejścia zaprezentowanego na webinarze:
- Zmniejszenie liczby błędów i wzmocnienie bezpieczeństwa organizacji. Pracownicy odważniej zgłaszają błędy bez obawy przed karą, co prowadzi do zmniejszenia liczby błędów i pozwala na szybsze identyfikowanie potencjalnych zagrożeń dla ludzi i organizacji oraz na podejmowanie działań zapobiegawczych.
- Poprawa zaangażowania i motywacji pracowników. Kultura uczenia się na zwiększa zaangażowanie i motywację pracowników oraz wiarygodność organizacji, co prowadzi do jej lepszych wyników i relacji między pracownikami wszystkich szczebli.
W trakcie webinaru omówione zostaną:
- istota kultury uczenia się na błędach i jej wpływ na organizację
- rozumienie i znaczenie bezpieczeństwa psychicznego
- koncepcja just culture (kultury sprawiedliwego traktowania)
- model intencji osób zaangażowanych w błąd czy w niepowodzenie
- konsekwencje błędu i niepowodzenia w kontekstach: środowiska, odpowiedzialności i osobistego zaangażowania pracowników wszystkich szczebli
- korzyści i pułapki związane z budowaniem kultury uczenia się na błędach
INFORMACJE DODATKOWE
- webinar dostępny w językach polskim i angielskim
- czas trwania: 2,5 godzin
- dowolna liczba uczestników
- możliwie nagranie do użytku wewnętrznego organizacji
- kontakt: [email protected] lub telefon: 606 724 402