Dary niedoskonałości Brene Brown

„Dary niedoskonałości” Brene Brown

czyli jak przestać się przejmować tym, kim powinniśmy być, i zaakceptować to, kim jesteśmy. W swojej książce Brene Brown opisuje dziesięć praktycznych wskazówek, dzięki którym możesz naprawdę uwolnić się od ciężaru obawy pod tytułem „co ludzie powiedzą” i… po prostu szczerze polubić siebie.   

Poniższa recenzja zainteresować powinna wszystkich tych, którzy mają problem z zaakceptowaniem i pokazaniem światu swojego prawdziwego „ja”. Tych, którzy wciąż próbują się dopasowywać, tak aby nie stracić w niczyich oczach. Tych, którzy ulegają różnym powszechnie promowanym presjom i trendom, zamiast odważnie i w zgodzie ze sobą iść w życiu własną drogą.

„Co by było gdyby…”

Może pomyślałeś sobie teraz, że jedna niespełna dwustustronicowa książka nie zgłębi zapewne tak złożonego i wszechobecnego w dzisiejszych czasach problemu. Poniżej spróbuję zatem przekonać Cię, że stosując w praktyce dziesięć wskazówek autorki możesz naprawdę uwolnić się od ciężaru obawy pod tytułem „co ludzie powiedzą” i… po prostu szczerze polubić siebie.   

Chyba większość z nas uwielbia się zastanawiać „co by było gdyby”. I nie ma nic złego w puszczaniu wodzy fantazji i wyobrażaniu sobie innej rzeczywistości niż ta, która nas otacza.

Problem pojawia się jednak, kiedy wciąż żałujemy, że nie jesteśmy kimś innym i nie akceptujemy siebie w wersji obecnej (czyli, nie oszukujmy się – niedoskonałej). Często ten brak akceptacji jest bowiem bardzo blokujący przed działaniem i realizacją naszych marzeń i celów, a, co gorsza, wciąż sprawia, że wciąż zakładamy maski i udajemy. W konsekwencji nie umiemy być szczęśliwi, radośni, ani odczuwać wdzięczności za to, co mamy i czego doświadczamy.

Autorka książki „Dary niedoskonałości” Brene Brown podaje dziesięć prostych wskazówek, które mają nam pomóc zrealizować obietnicę z podtytułu, czyli „przestać się przejmować tym, kim powinniśmy być, i zaakceptować to, kim jesteśmy”.

Trzy dary niedoskonałości

Fundamentem dla wszystkich tych zasad są trzy „dary niedoskonałości”, a mianowicie „odwaga, współczucie i tworzenie więzi”. Te trzy pojęcia są kluczowe dla zrozumienia koncepcji autorki na temat autentycznego życia.

Tutaj pozwolę sobie podeprzeć się trzema ciekawymi cytatami, które pomogą mi zobrazować, że definicje proponowane przez Brown nie pokrywają się z tymi stereotypowymi i obiegowymi.

Odwaga

Brene Brown odwaga

Odwaga to w jej przekonaniu „najważniejsza cecha, którą posiadają wszyscy żyjący autentycznie ludzie”. W odróżnieniu od heroizmu, który często wiąże się z narażaniem życia, odwaga wiąże się z pokazywaniem tego, jak bardzo jesteśmy słabi. Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem autorki o tym, że „należy otwarcie i szczerze mówić (…) co czujemy, a także o złych lub dobrych zdarzeniach, których doświadczyliśmy”. To bardzo uwalniające w czasach, kiedy tak wielu z nas usilnie stara się być wojownikami noszącymi ciężkie zbroje, zamiast odważyć się sięgnąć po wsparcie i zaakceptować to, że życie nie zawsze wygląda tak jak zdjęcie z Instagrama. Brene Brown ciekawie tłumaczy, dlaczego nie należy wyciszać swoich emocji, ale tutaj nie będę zdradzała więcej szczegółów – przejdę natomiast do współczucia.

Współczucie

Brene Brown współczucie

W książce dużo miejsca poświęcono współczuciu w kontekście wyznaczania granic i pilnowania tego, by ich nie naruszano. Z tych wskazówek z pewnością skorzystać mogą ludzie przesadnie empatyczni, mający problem z wyegzekwowaniem tego, o co im chodzi. Jak pisze autorka: „najważniejsze by oddzielić ludzi od ich zachowań i mówić o tym, co robią, a nie kim są”. Autorka tłumaczy, jak można przekazać komuś szczerą informację zwrotną, z szacunkiem zarówno do samych siebie jak i do tej osoby, oraz bez strachu o to, że ją dotkniemy czy zranimy.

Tworzenie więzi

Brene Brown więzi

Jeśli chodzi z kolei o tworzenie więzi, definicja proponowana przez Brene Brown doskonale obrazuje ducha, w jakim pisana jest cała książka: „Tworzenie więzi to rodzaj energii, która powstaje między ludźmi, gdy czują się oni zauważeni, wysłuchani, docenieni, kiedy mogą brać i dawać, nie będąc oceniani, i kiedy ich związki są dla nich źródłem wsparcia i siły”. Mnie osobiście, jako osobie, która bardzo dużo czasu spędza w mediach społecznościowych, bardzo trafiły do serca spostrzeżenia autorki na temat złudzeń, którym ulegamy właśnie z powodu wszechobecnej techniki i technologii. Wydaje nam się, że nawiązaliśmy z kimś głębszy kontakt, tymczasem nasza potrzeba budowania więzi i relacji wcale nie jest zaspokojona, co może być źródłem cierpienia.

Dary Brene Brown

Przechodząc do dziesięciu wskazówek, którymi dzieli się Brene Brown, znajdziemy wśród nich dbanie o to, by nasza praca miała sens. Jako coachowi i mentorowi kariery jest mi to szalenie bliskie – zważywszy na to, że w pracy spędzamy prawie 18 lat netto!!! nie warto wykonywać pracy „jałowej”, która nie daje nam żadnej możliwości samorealizacji, czy która nie jest w zgodzie z naszymi wartościami.

Kolejne wskazówki dotyczą… czasu na zabawę i wypoczynek. Brzmi banalnie? Powiedziałabym, że jest to rada z gatunku z tych prostych, ale nie łatwych. Jak to zrobić, aby odnaleźć w sobie dziecięcą beztroskę, zapomnieć o wszelkich zmartwieniach i stresach, i tak po prostu zrelaksować się, albo zrobić coś zupełnie spontanicznie? O tym wszystkim przeczytasz w „Darach niedoskonałości”.

O czym jeszcze wspomina autorka w swoich dziesięciu wskazówkach? Między innymi o tym jak:

– przestać się przejmować opiniami innych

– nie porównywać z innymi

– ufać swojej intuicji

– uwolnić się od wiecznego sprawowania nad wszystkim kontroli

–  przestać wątpić w siebie.

Jak dla mnie książka totalnie uniwersalna, pomagająca zrzucić z siebie zbędny ciężar i presję. Tłumaczy, jak z odwagą pokazać światu swoje prawdziwe JA – w przekonaniu, że to JA jest bardzo fajne, nawet, jeśli znajdą się tacy, którzy będą uważać inaczej i chcieliby nas zmienić.

Książkę „Dary niedoskonałości” przeczytała i opisała dla Was Natalia Leśnikowska

Natalia Leśnikowska jest certyfikowanym przez ICF coachem i mentorem kariery – właścicielką marki Promotion Coaching. Specjalizuje się w pracy z osobami, które chciałyby w pełni wykorzystać swój zawodowy potencjał – pomaga m.in. zaplanować ścieżkę kariery w oparciu o swoje mocne strony, przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych, a także odzyskać równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Jest także menedżerką z ponad 10-letnim doświadczeniem w zarządzaniu zespołami i rekrutacji w prestiżowych korporacjach i trenerką wewnętrzną. Prowadzi również szkolenia w ramach Fundacji Dobra Porażka.

Natalia zaprasza Was na stronę natalialesnikowska.pl oraz na swój profil na LinedIn.


reklama własna