Co gryzie PM-a? Raport z badania wśród menedżerów projektów.

„Co gryzie PM-a?”, to przygotowany przez  Zero BS Management raport, który pokazuje, że PM-owie nie są osamotnieni w pracy ze zmiennym klientem, leniwym zespołem, czy organizacji, w której słowo „współpraca” było użyte tylko raz i to 10 lat temu.

O czym m.in. pisali PM-owie?

? „Całkowity brak poczucia współodpowiedzialności za projekt po stronie mojego szefa.”

? „Klient nie zdaje sobie sprawy, że prosta, mała zmiana może mieć ogromny wpływ na projekt: przebudować plan, wydłużyć go albo kosztować 5 osobodni zamiast 1h.”

? „Wkurza mnie bycie ‘matką’ dla zespołu projektowego. Jak nie przypomnisz, nie sprawdzisz, nie dopytasz – nic  nie zostanie to zrobione.”

To nie odpowiedzi z kolejnej (nie)obowiązkowej, anonimowej ankiety firmowej. To wypowiedzi kierowników projektów z całej Polski, którzy zaufali, że ich głos może pomóc innym.

Zobacz z czym borykają się ludzie zarządzający projektami w startupach, globalnych korporacjach, z ogromnym doświadczeniem oraz ci, którzy dopiero zaczynają.

Fundacja Dobra Porażka jest patronem badania „Co gryzie PM-a?” zrealizowanego przez Zero BS Management

Refleksje po lekturze raportu

Czytając wyniki ankiety rzuciła mi się w oczy duża ilość wyzwań związanych z komunikacją i relacjami. Chodzi tu przede wszystkim o współpracę z ludźmi spoza zespołu projektowego. Bo relacje w samym zespole 67% badanych określa jako co najmniej dobre, mimo negatywnego wpływu COVID-19 na ten obszar.

Odpowiedzi badanych uwidaczniają to, co często obserwuję w różnych miejscach. O ile zespół projektowy stanowi pewnego rodzaju klan, który wewnątrz działa sprawnie, dobrze współpracuje ima fajne relacje między swoimi członkami, o tyle „świat zewnętrzny”, czyli inne klany i wodzowie, stanowią przeszkodę w realizacji celu naszego klanu/projektu. Badani wskazali na problemy ze współpracą wewnątrzfirmową, ale też z klientem. Opisują wyzwania dotyczące komunikacji wewnątrz firmy oraz relacje z „wodzami” firmy (zarząd, szefowie, czasami klienci), którzy nie wspierają klanu-projektu w takim zakresie, jaki jest oczekiwany. A czasami wręcz przeszkadzają ,wprowadzając zakłócenia związane z realizacją własnych, niejasnych celów czy korporacyjnym politykierstwem.

raport „Co gryzie PM-a?

Ciekawe, że trzy największe wyzwania w pracy z zespołem to motywacja, „matkowanie” i komunikacja. Założę się, że duża część takich działań jest konieczna w celu „ochrony” zespołu projektowego przed wodzami. To zjawisko generalizuje taki komunikat, który przesyła w ciężkich chwilach wielu PM-ów dla swojego zespołu: „Chodź, niech cię przytulę, chroniąc przed wrogim światem, abyśmy mogli mimo wszystko dowieźć nasz projekt”.

Co z tym zrobić? Widać wyraźnie potrzebę budowania wśród PM-ów praktycznych umiejętności budowania relacji, rozwiązywania konfliktów, rozmawiania na trudne tematy czy też identyfikowania i wspierania potrzeb innych klanów i wodzów. Wszystko po to, aby skutecznie pozyskiwać wsparcie ułatwiające realizację naszego projektu. Moim zdaniem konieczne jest też szersze patrzenie PM-a na otoczenie. Dostrzeganie nie tylko własnej perspektywy. Koncentracja przede wszystkim na dowiezieniu celu projektu jest ok, ale pamiętajmy, że bez wsparcia wodzów czy innych klanów będzie to cięższe. Dlatego warto poświęcić nieco czasu na działania dotyczące budowania relacji i zrozumienia potrzeb otoczenia projektu.

Dobrze jest wpisać to jako zadania projektowe w najpopularniejszym narzędziu do zarządzania projektami, jakim okazał się… A to sobie doczytajcie w raporcie. Mnie nie zdziwiło ?

Jarek Łojewski


POBIERZ RAPORT

kliknij na obrazek

Raport powstał na podstawie badania przeprowadzonego przez Zero BS Management. Całość to ponad 40 stron danych przedstawionych w przystępnej formie wraz z komentarzami ekspertów, podzielonych na 3 główne części:

  • Informacje o badanych: kim są, czym się zajmują i jaką mają osobowość.
  • Co ich gryzie: we współpracy z klientami, zespołami i wewnątrz firmy.
  • Wnioski: ciekawe korelacje oraz nasz ekspercki komentarz do całości.

Wszystko okraszone smakowitymi cytatami.


grafiki: Zero BS Management