Dlaczego MUSIMY uczyć się na błędach?

Jaki jest koszt nie wyciągania nauki z porażki? Jak praktycznie uczyć się z błędów? Co zrobić, aby nauka ta była skuteczna? Ostrzeżenie: wykład dla ludzi o mocnych nerwach…

W połowie listopada 2017 roku miałem okazję wziąć aktywny udział w konferencji reQuest. w Toruniu w hotelu Copernicus miał miejsce cykl spotkań i warsztatów zaadresowane do osób zaangażowanych w szeroko pojęty obszar analizy biznesowej i systemowej w IT. Poza tematami technicznymi pojawiły się też inne – mające zainspirować Koleżanki i Kolegów z IT. Ja ze swojej strony chciałem namówić zgromadzonych do bardziej aktywnego przyjrzenia się zjawisku porażki jako wydarzeniu, z którego MUSIMY się uczyć. Po to, aby w przyszłości nie popełniać podobnych błędów. Błędów, które – jak pokazałem – mogą mieć śmiertelne konsekwencje.

Moja prezentacja oparta była na wcześniej zaprezentowanej na Auli Trójmiasto (O fuckupach na poważnie. Śmiertelnie poważnie.). I nie ukrywam, że w momencie zadeklarowania swojego występu chciałem powtórzyć ten z Gdyni. Tym bardziej, że wiedziałem, że w 100% będzie to różna widownia.

Natomiast w trakcie przygotowań stwierdziłem, że chciałbym jednak nie tylko zainspirować do przyjrzeniu się porażce jako „metodzie nauki”, ale też chciałem pokazać, jak podejść do tego w praktyczny sposób. W sposób najbardziej zrozumiały dla „ludzi z IT” – pokazując pewną metodę, którą można praktycznie zastosować. A ponieważ już od dłuższego czasu na coachingach czy doradzając innym ćwiczyłem pewną koncepcję, zdecydowałem się opowiedzieć o niej właśnie w Toruniu.

I tak oto możecie zobaczyć pierwszą prezentację dotyczącą metodyki 4Z (obecnie: 5Z), o którym opowiedziałem też później na TEDxGdynia (czekam na film!). Zachęcam do obejrzenia filmu i skomentowania go na Facebooku czy Linkedin.

Do wystąpienia zainspirowała mnie książka “Metoda czarnej skrzynki” Matthew Syeda, którą ciągle i nieustająco polecam.

Slajdy z prezentacji znajdziecie na stronie reQuest 2017.

A kolejny reQuest tuż tuż! Zapraszam 15-16 kwietnia 2021 na spotkania online!