Czy istnieje przepis na dobre przeprosiny? Rozmowa z dr. Pawłem Fortuną

Trudno jest przyznać się do porażki – trudno przed innymi, a najtrudniej przed samym sobą. Nasze ego – mechanizm obronny –  z jednej strony tworzy mocny szkielet, który pomaga nam być, a z drugiej nie dopuszcza prawdy o nas samych. Przyznanie się do porażki wiąże się ze strachem przed konsekwencjami. Jak zatem ją przyjąć? Wyjaśnia dr Paweł Fortuna – psycholog, trener biznesu i wykładowca na Akademii Leona Koźmińskiego.

Tu z pomocą przychodzi dzielność. Pomaga dostrzec, że jesteśmy w ślepej uliczce, dopuścić myśl, że mogliśmy kogoś urazić, skrzywdzić, dostrzec te krzywdę, skonfrontować się z tą osobą, przeprosić i przyjąć odpowiedzialność –  zrobić krok, aby odbudować zaufanie i więź. Dzielność wiąże się też z dostrzeganiem tego, że jesteśmy ludźmi, a więc popełniamy błędy. Z tą świadomością życie może być dużo łatwiejsze dla nas wszystkich, a na pewno bliższe prawdy.

Jak przepraszać, aby odzyskać zaufanie i kontynuować relacje? Ja radzić sobie z porażkami?

Wysłuchaj rozmowy Ewy Dunal z dr. Pawłem Fortuną.

Rozmowę udostępniamy dzięki uprzejmości portalu NNO.PL.

NNO to miejsce rozmów, społeczność i ośrodek niezależnych treści. Do rozmów, dyskusji i debat prowadzonych w NNO zapraszamy przedstawicielki i przedstawicieli szeroko rozumianej nauki – filozofów, etyków, ekonomistów, psychologów, socjologów, ekologów, działaczki i działaczy praw człowieka oraz liderki i liderów biznesu. Mamy też u nas miejsce dla artystów, sportowców.

Posłuchaj rozmowy

Dr Paweł Fortuna

Psycholog, adiunkt w Katedrze Psychologii Eksperymentalnej KUL, wykładowca na Akademii Leona Koźmińskiego.

W pracy naukowej aktualnie koncentruje się na zagadnieniu człowieczeństwa, na które patrzy przez pryzmat recepcji sztucznej inteligencji.

Publikuje artykuły m.in. w Current Psychology, Europes’ Journal of Psychology, Journal of Arts Management, Law & Society.

Autor i współautor kilkunastu książek: trzykrotny laureat Nagrody Teofrasta miesięcznika „Charaktery” za najlepszą książkę psychologiczną (m.in. „Pozytywna psychologia porażki”) oraz trzykrotny laureat nagrody Książka dla Trenera Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu (m.in. „Perswazja w pracy trenera”).

Współredaktor pierwszego w Polsce podręcznika akademickiego „Psychologia biznesu” (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2020).

Członek ZAiKS, autor tekstów i kompozytor (największy hit: „Dziewczyna szamana”, 5 Fryderyków).

Inicjator wielu akcji społecznych, w tym konferencji Ludzka twarz biznesu i Konferencji Aktualności Psychologicznych – Aktualia.

Prelegent na Dniu Porażki 2021.

Najnowsza książka:

„Optimum. Idea pozytywnej cyberpsychologii” (PWN). – ZOBACZ OPIS


reklama własna