Niepełnosprawność jako wartość

Czy niepełnosprawność jest porażką? Wiele osób tak uważa. My nie. Niepełnosprawność jest pewnym stanem, w którym znajduje się wielu z nas. Niezależnie od powodu. W Polsce jest od 4 do 7 mln osób z niepełnosprawnościami. Porażką jest to, że nie zauważamy ich potrzeb. Nie zapewniamy im dostępności do rzeczy, które dla większości są normą.

Dostępność jest jak cebula – ma warstwy. I jak cebula nie zachęca większości do spróbowania, poznania, zrozumienia. Ale jak damy się skusić…W pierwszej kolejności skojarzy się z architekturą, przestrzenią i dostępnością dla osób poruszających się na wózkach. Potem zauważamy dostępność informacji i komunikacji w mediach, w internecie, w codziennych rozmowach. Idąc dalej zauważamy potrzebę dostępność cyfrowej.

A jak zajrzymy do serca, dostrzeżemy rozwój poprzez dostępność, rozwój dzięki osobom z niepełnosprawnością.

Rozwój dla nas, ten osobisty, wewnętrzny, mentalny, duchowy jak i ten biznesowy, dla lidera, menadżera, szefa, dla całej organizacji.

Bo dostępność rozwija!

Trzeba zacząć myśleć i działać na odwrót, by zacząć zatrudniać osoby z niepełnosprawnością i zacząć widzieć w nich potencjał, wartość i szansę na rozwój własny, zespołu, organizacji.

I o tym i nie tylko w najnowszym podcaście zaplecze.rozwojowe.pl rozmawiają Małgorzata Machniewicz z Magdalena Dydyszko 

Dziewczyny polecają również książkę związaną z tematem rozmowy, taką na przekór 😉

Posłuchajcie, poczytajcie i przekonajcie się sami.


Zainteresowanych tematem włączania osób z niepełnosprawnościami do ciekawych działań zapraszamy tez do wysłuchania poniższej rozmowy.

Stanley Kubrick, Anthony Hopkins, Dan Aykroyd, Andy Warhol, Daryl Hannah, Cortney Love – znani, lubiani, poważani również mają zespół Aspergera. Zaburzenie to nie ogranicza w robieniu kariery, a wręcz przeciwnie, u niektórych osób może być przyczyną rozwoju niesamowitych umiejętności.   

reklama własna