22. Oskar Zięta, Rafał Hampel: Jak zapanować nad utratą kontroli?

W naszym życiu napotykamy całkiem sporo przeszkód, trudności, niepowodzeń. Czasem zupełnie przypadkiem dają one przełomowe odkrycia.

Podobno przypadkiem spadające jabłko było przyczynkiem do sformułowania prawa grawitacji.

Przypadkowy błąd sprawił, że powstała technologia FiDu, nazywana żartobliwie „nadmuchiwaniem metalu”.

Tak oto umiejętne wykorzystanie błędu sprawiło, że finalne dzieło Twórcy podwaja lub potraja wartość!

Oskar Zięta

architekt, artysta, innowator

Oskar Zięta jest artystą zafascynowanym formalnymi właściwościami metali, które przekształca w rzeźby, a one  bawią się zmysłami, często onieśmielają skalą i przekraczają granicę między tym, co możliwe, a tym, co tylko wyobrażone. W swoich pracach wykorzystuje autorską metodę obróbki metalu FiDU, która daje mu nieskończone możliwości manipulacji materiałem, nie pozbawiając go jednocześnie autentyczności i rzemieślniczej naturalności.

Zięta tworzy zarówno rzeźby oparte na matematycznej precyzji, jak i organiczne obiekty kwestionujące geometrię euklidesową. Jego projekty są wynikiem bliskiego związku człowieka z materiałem, praktyki rozpoczętej już przez ojca Jana i dziadka Bolesława. Podczas gdy oni kuli stal własnymi rękami i ciężkimi narzędziami, Oskar Zięta w swojej pracy posługuje się bardziej wyrafinowanymi metodami obróbki. Jest kowalem 4.0, który rzeźbi danymi, które materializuje w postaci rzeźb – a te sprawiają wrażenie subtelnie ukształtowanych przez siły natury. Zawierają w sobie prawdę o materiale, z którego są wykonane – Zięta odkształca i stabilizuje metal wewnętrznym ciśnieniem, na podstawie skrupulatnie zebranych informacji na jego temat. Jak zachowa się pod wpływem określonej siły? Jak polerowana powierzchnia będzie odzwierciedlać otoczenie? Jak kontekst wpłynie na odbiór danej formy? Z takimi pytaniami mierzy się Zięta podczas procesu twórczego opartego na idei kontrolowanej utraty kontroli. Jednocześnie pozostawia materiałowi spory margines swobody, dzięki czemu wchodzi z nim w dialog zarówno w świecie wirtualnym, jak i realnym – przekształcając bity w atomy, a te ponownie w bitowe reprezentacje. Dzięki tej współpracy z materiałem jego obiekty charakteryzują się dawką precyzyjnie zaplanowanej poetyki.

Oskar Zięta, urodzony w 1975 roku, architekt, artysta, rzemieślnik i projektant procesów, założyciel Zieta Studio. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Posiada tytuł doktora w Eidgenössische Technische Hochschule w Zurychu. W 2010 roku stworzył swoje pierwsze prace na skalę architektoniczną, m.in. instalację Blow & Roll dla Victoria and Albert Museum w Londynie. Rzeźba, złożona z napompowanych na miejscu profili, zawierała element zabawy i performansu, obecny do dziś w twórczości artysty wciąż eksperymentującego ze skalą i formą, a także z estetycznym potencjałem konstrukcji stalowych.

Jest twórcą najwyższej rzeźby w przestrzeni publicznej w Polsce, zwanej Wir (Warszawa 2017), a także rzeźby miejskiej Nawy (Wrocław 2017), która przyczyniła się do rewitalizacji okolicy Wyspy Daliowej. W 2019 roku Nawa została nominowana do prestiżowej nagrody w dziedzinie architektury współczesnej – Europejskiej Nagrody Miesa van der Rohe.

Prace Oskara Zięty znajdują się w kolekcjach takich muzeów jak Museum für Gestaltung w Zurychu, Pinakoteka w Monachium, Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu czy Centre Georges Pompidou w Paryżu.

Rafał Hampel

Twórca podcastu „Spokojnie o wnętrzach” Internity Home

Opiekun Architekta, Doradca Klienta w Internity Home (od XI.2020)

W branży wnętrzarskiej nieprzerwanie od 2000 r. W latach 2008-2020 reprezentował marki Axor i Hansgrohe.

Autor i twórca podcastu „Spokojnie o wnętrzach” dostępnego w popularnych aplikacjach podcastowych m.in. Apple Podcast, Google Podcast czy Spotify, a także na stronie www.internityhome.pl

Do rozmów zaprasza przede wszystkim architektów wnętrz, doradców i specjalistów branżowych oraz wykonawców. Pierwszy odcinek podcastu ukazał się 8 lutego 2021 r., a do dziś opublikowano już 40 odcinków.

Pomysłodawca cyklu „Wpadki w łazience” emitowanego na portalu Archidesk. Zwolennik wyciągania wniosków z pomyłek i uczenia się na błędach (najlepiej cudzych, choć własne są skuteczniejsze, i bolą bardziej). W pracy kieruje się zasadą „Wybieraj mądrze”.

Uwielbia czytać książki (zwykle przy śniadaniu i kolacji). Wolny czas spędza pod żaglami, na rowerze lub na rolkach. Trenuje rolkarstwo szybkie.


reklama własna