Jak dobrze rozmawiać o błędach i porażkach?

Na VII Forum Edukacji Dorosłych opowiedziałem, jak dobrze rozmawiać o błędach i porażkach. Dobrze, czyli w sposób, który nie prowadzi do konfliktów, ale do budowania zaufania, wyciągania wniosków i gromadzenia doświadczenia, które przyda się w przyszłości. Zapraszam do obejrzenia nagrania.

Rozmowy o porażkach bardzo często kończą się wzajemnymi pretensjami, atakami, kłótniami. Podchodzi się do nich jako do próby „wyłgania się” z niepowodzenia, na przykład obarczając winą „niespodziewane czynniki” czy też kierując pretensje i złość w stosunku do osób, które popełniły błąd.

Takie podejście jest niekonstruktywne i nieefektywne. Prowadzi do złych emocji, niszczenia relacji czy burzenia sprawności zespołu. Brak umiejętności rozmawiania o błędach powoduje, że unikamy takich rozmów lub robimy to nieprawidłowo i w efekcie ponosimy kolejne niepowodzenie – tracimy cenną wiedzę oraz okazję do rozwoju i usprawnienia.

O ile starsze osoby mają już w tym pewne doświadczenie, o tyle młodym dorosłym może brakować takich wzorców. W efekcie z różnych powodów unikają „ciężkich rozmów”.

Tymczasem zarówno w życiu prywatnym, jak i w zawodowym nierozmawianie o błędach i niepowodzeniach to oznaka zbliżającego się poważnego kryzysu.

Wszystkie fakapy „schowane do szafy” mogą w najgorszym dla nas momencie z niej wypaść i doprowadzić do poważnych problemów.

A lepiej chyba zapobiegać takim historiom, niż potem z nimi walczyć?

W trakcie wystąpienia opowiedziałem o powodach obawy przed takimi rozmowami. Podpowiedziałem też, jak je rozbroić.

TIP: O tym nie mówię na nagraniu, ale zobaczcie, jak w dobrym rozmawianiu o porażkach mogą Wam pomóc karty Failowship.

Zobacz nagranie

Nagranie z tłumaczem języka migowego

EPALE – warto korzystać!

Przy okazji zachęcam Was do skorzystania z platformy EPALE

EPALE to europejska, wielojęzyczna, otwarta dla wszystkich społeczność profesjonalistów z dziedziny kształcenia dorosłych, między innymi edukatorów i instruktorów dorosłych, doradców i konsultantów, badaczy i pracowników naukowo-dydaktycznych oraz decydentów.

Na EPALE znajdziecie dziesiątki wartościowych materiałów edukacyjnych w języku polskim, na różne tematy związane z rozwojem osobistym czy biznesowym. Są tam artykuły (też moje 😉 ), podcasty i wideo. Dużo nagrań wideo posiada tłumaczenie migowe.

Spróbujcie: https://epale.ec.europa.eu/pl


reklama własna