Failowship – karty uczące dobrego rozmawiania o porażkach

Czy trudno jest opowiadać o własnych błędach i porażkach? Jak rozmawiać o niepowodzeniach i wtopach innych osób, aby nie popsuć sobie relacji z nimi? W naszej Fundacji powstało narzędzie, które znakomicie ułatwia rozmowy na trudne, porażkowe tematy. I pozwala z nich wyciągnąć naukę na przyszłość.

Failowship to zestaw 20 kart opracowanych w Fundacji Dobra Porażka w oparciu o coachingową koncepcję „mocnych pytań”, elementy informacji zwrotnej (feedback-u) oraz zgodnie z zasadami porozumienia bez przemocy (non violence communication, NVC).

Karty powstały na podstawie wieloletniej praktyki ich twórcy, Jarka Łojewskiego, założyciela Fundacji Dobra Porażka, przy współpracy z innymi coachami i psychologami.

„Nad tematem wykorzystania porażek do rozwoju osób i organizacji pracuję świadomie od 2015 roku. Wcześnie, w praktyce korporacyjnej oraz pracując jako coach ICF ACC z menedżerami różnego szczebla czy też jako mentor startupów zauważyłem, jak wiele cennej wiedzy można wynieść dzięki analizie własnych niepowodzeń i wdrożenia wynikłych z niej wniosków.

Przekonałem się też, jak trudno dobrze rozmawiać o porażkach własnych lub cudzych. Boimy się opowiadać o swoich błędach, bo nie umiemy rozmawiać tak, aby nie przedstawić naszych niepowodzeń w sposób podważający nasze kompetencje. Nie lubimy też rozmawiać  o porażkach innych osób, bo obawiamy się ich emocjonalnych reakcji, podważania ich autorytetu czy wręcz sprowokowania kłótni.

Failowship to narzędzie, dzięki któremu możemy takie rozmowy przeprowadzać w dobry sposób. Nie budzący nieprzyjemnych emocji, nie prowokujący do kłótni, ale pozwalający na wyciąganie z przeżytych niepowodzeń cennych doświadczeń.”

Jarek Łojewski, twórca kart Failowship, założyciel Fundacji Dobra Porażka
Failowship - prototyp
Prototypowa wersja kart Failowship, marzec 2019

Failowship przed swoją premierą przeszły pewną ewolucję w trakcie testów, które odbywały się przy okazji kilkunastu warsztatów prowadzonych przez Jarka. Doświadczenie z nich wynikłe oraz feedback od ponad 150 osób pozwoliły na stworzenie kart, które faktycznie uczą dobrego rozmawiania o błędach i porażkach.

Failowship - testy
Warsztaty i wystąpienia, na których były testowane karty Failowship

Karty były prezentowane między innymi na IV Konferencji Psychologii Pozytywnej (Bydgoszcz, 2022). W przykładowym ćwiczeniu w parach udział wzięło ponad 25 osób – psychologów, pracowników naukowych, menedżerów HR, trenerów oraz oraz pasjonatów psychologii. Narzędzie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem – tak od strony formy jak i przede wszystkim od strony wartości, jakie daje praca z tymi kartami.

Failowship – jak unikać błędów rozmawiając o… błędach!

Do czego służą karty Failowship?

Karty Failowship do chwili obecnej trafiły do rąk ponad 500 osób, głównie trenerów, coachów, mentorów, menedżerów projektów, scrum masterów, menedżerów zespołów czy pracowników HR.

Karty mogą być stosowane jako element warsztatów, coachingu, szkoleń czy też do pracy własnej, np. do przygotowania się do rozmowy o własnym niepowodzeniu lub do rozmów z pracownikami.

Karty służą zarówno do w pracy indywidualnej, jak i grupowej, w obszarach osobistym i zawodowym. Dzięki nim można:

  • szybciej i skuteczniej wyciągać wnioski z własnych porażek, aby w przyszłości mieć większą szansę na osiągnięcie sukcesu
  • przygotować siebie, pracownika, partnera czy klienta do rozmowy na temat błędów czy niepowodzeń
  • sprawnie i bez obaw opracować swoje wystąpienie, aby podzielić się z innymi wiedzą wyniesioną z przeżytych porażek
  • ośmielić swój zespół czy pracowników do otwartego rozmawiania o tym, co się nie udało i jak zrobić, aby w przyszłości działać lepiej
  • sprawniej przeprowadzić spotkanie, na którym omawiane będą ciężkie zazwyczaj tematy związane z popełnionymi fuckupami
  • przeprowadzić lessons learned po udanych i nie udanych działaniach czy projektach w przyjemniejszej atmosferze i z dużo lepszymi efektami
  • wykorzystać przeżyte niepowodzenia jako zasoby do wykorzystania w rozwoju swoich umiejętności osobistych i zawodowych

Jak wytłumaczyć się przełożonemu z błędu, który popełniłaś_eś?

Jak pokazała praktyka, karty są świetnym narzędziem „otwierającym głowy” na rozmowy o porażkach. Pomagają przeprowadzić takie rozmowy w sposób dużo mniej stresujący, nie stawiający osoby, która popełniła błąd, w roli „winnej” czy „niekompetentnej”. Dzieje się to dzięki odpowiedniemu doborowi pytań, które pozwalają na skuteczne budowanie nowej wiedzy i kompetencji na bazie przeżytych doświadczeń.

Karty Failowship polecamy wszystkim osobom, które chcą lepiej komunikować się w trudnych sytuacjach. W szczególności zachęcamy do korzystania z nich:

  • menedżerom, jako wsparcie do rozmów z zespołami i pracownikami na temat poniesionych niepowodzeń
  • pracownikom HR i trenerom wewnętrznym, jako wsparcie menedżerów i pracowników w przeprowadzaniu trudnych rozmów o błędach
  • trenerom, coachom, mentorom, jako narzędzie wspierające Wasze działania – projekty rozwojowe, szkolenia i warsztaty
  • Scrum Masterom,  jako pomoc w ośmieleniu zespołów do przeprowadzenia retrospekcji
  • Project Managerom, jako wsparcie w przeprowadzeniu wartościowych przeglądów w trakcie i po projektach

Przykłady zastosowań w pracy z zespołem

Co mówią uczestnicy warsztatów z kartami Failowship?

W dzisiejszych czasach, kiedy wszystko ma być bardziej zwinne, szybsze, lepsze, kluczowym jest uczenie się na własnych doświadczeniach. Rozsądna rozmowa o porażkach jest sztuką balansu pomiędzy samobiczowaniem się lub szukaniem kozła ofiarnego a wyciąganiem konstruktywnych wniosków. W tym pomóc mogą karty. Duży plus za fajnie opracowane: pytania, reakcje feedback oraz wykonanie kart. Będę korzystała!

Olga

Spotkanie przypomniało, że inni ludzie też popełniają błędy, często bardzo podobne. Warto przeanalizować swoje “porażki” z kimś (albo chociaż samodzielnie), żeby wyciągnąć z nich wnioski i na ile to możliwe zapobiegać ich powtórzeniu w przyszłości.

Uczestniczka warsztatów

Warsztaty pokazały mi, że powody porażek są powtarzalne tylko ludzie się zmieniają. Warto to zauważyć, można nabrać większego dystansu do tego, co się dzieje w naszym życiu i nie brać tego aż tak do siebie.

uczestnik warsztatów

Zobacz opinie innych użytkowników kart Failowship

Jak korzystać z kart Failowship?

Karty Failowship celowo nie posiadają „instrukcji użytkowania”. Istnieje kilka standardowych ćwiczeń czy sposobów zastosowania, które możecie podejrzeć w formie nagrań na stronie https://failowship.com

Natomiast użytkownicy kart znajdują dla nich wiele możliwych sposobów użycia oraz zastosowań, na przykład zamieniając prowadzone przeglądy lessons learned w grę z wykorzystaniem kart. Wierzymy w kreatywność ich użytkowników!

Zapraszamy na spotkania online, na których wymieniamy się doświadczeniami i pomysłami z zastosowania kart Failowship. Dołącz do newslettera Fundacji Dobra Porażka, aby na bieżąco otrzymywać informacje o naszych wydarzeniach: https://dobraporazka.pl/newsletter

Prezentacja kart Failowship i przykłady ich użycia

Zestaw kart Failowship

Karty sprzedawane są w dwóch rodzajach zestawów: podstawowym i trenera. W talii zestawu podstawowego znajduje się:

  • 15 kart pytań, które pozwalają na odkrycie wiedzy wyniesionej z przeżytych niepowodzeń i jej wykorzystanie
  • 5 kart informacji zwrotnej, które umożliwiają spojrzenie na nasze doświadczenie z innej perspektywy i przekonanie się o tym, jaka jest cenna
  • 1 karta z informacjami, gdzie dostępne są materiały dotyczące kart

Zestaw ten jest przeznaczony do pracy indywidualnej, jeden-na-jeden, do ćwiczeń czy rozmów z mniejszymi grupami osób.

Zestaw trenera zawiera dwie talie, takie jak w zestawie podstawowym. Przydaje się do pracy z większymi grupami osób.

Karty są drukowane w profesjonalnej drukarni na grubym papierze, o gramaturze 300 g/m2. Mają rozmiary 80×120 mm. Zaokrąglone rogi oraz przyjemna w dotyku matowa folia pokrywająca kadą kartę gwarantują ich wygodne i długotrwałe używanie.

Zestawy Failowship nie są wyposażone w instrukcję. Inspiracje do ich wykorzystania (opisane tylko w języku polskim) są dostępne online na stronie https://failowship.com/cwiczenia

Ciekawostki o kartach Faiowship

Prototyp karty powstał w marcu 2019 roku, jako jednorazowe narzędzie, które miało być użyte na warsztacie pokazującym, jak dobrze rozmawiać o błędach. Entuzjastyczna informacja zwrotna od uczestników spowodowała, że

(ćwiczenie w parach opisane tutaj)