Jak zmieniać, czyli co nauka mówi o zmianach?

Próbowałeś kiedyś wprowadzić w swoim życiu jakąś zmianę i… poległeś? Chciałeś, aby w Twoim życiu zagościł jakiś nowy, zdrowy, pozytywny nawyk, ale po jakimś czasie okazywało się, że brak Ci konsekwencji i i determinacji? Może okazywało się, że brakuje Ci pewności siebie i wiary w swoje możliwości, i dochodziłeś do wniosku, że i tak nie dościgniesz ludzi, którzy tak bardzo Ci imponują, więc przestawałeś próbować? Zakładam, że mogło być też tak, że miałeś już plan… ale zwyczajnie zapominałeś go realizować, albo z Twoimi dobrymi chęciami wygrywało prozaiczne lenistwo. Jeśli w którejś z opisanych sytuacji widzisz siebie, to koniecznie sięgnij po książkę “Jak zmieniać” Katy Milkman. 

Kiedy próbowałam odpowiedzieć sobie na pytanie dla kogo jest książka „Jak zmieniać” autorstwa Katy Milkman, doszłam do wniosku, że… dla każdego! Bo nie ma chyba osoby, która nie chciałaby wprowadzić w swoim życiu jakichś zmian. I ja osobiście nie znam też nikogo, kto nie borykałby się – częściej lub rzadziej – z takimi tematami jak konsekwencja, systematyczność, determinacja czy regularność podejmowanych działań.

Rozsądek podpowiada nam, że powinniśmy unikać słodyczy, a jednak wciąż jemy batony, czekolady i ciastka. Wiemy, że powinniśmy wreszcie wziąć się za naukę angielskiego, a jednak zamiast tego wciąż oglądamy seriale albo przeglądamy media społecznościowe. 

I nawet kiedy uda nam się wprowadzić jakąś zmianę czy działanie do naszego planu dnia, na przykład kupujemy karnet na siłownię, to często na kilku wizytach się kończy a my wracamy do starych nawyków – sfrustrowani i zniechęceni, tylko po to by za jakiś czas podjąć kolejną niezbyt udaną próbę.

Jeśli znasz to z autopsji, to autorka ma dla Ciebie całą garść praktycznych porad, których skuteczność – co przynajmniej dla mnie jest bardzo ważne – potwierdziły badania.

“Ci z nas, którzy sądzą, że rodzimy się z ustalonym potencjałem, mogą paść ofiarą defetyzmu i wkładać mało wysiłku w wyciąganie nauki z porażek i rozwijanie się. Ale ci spośród nas, którzy postrzegają się jako efekt ciągłej pracy nad sobą, jako osoby zdolne do rozwoju, w obliczu trudności starają się dużo bardziej. Poszukujemy wyzwań, wyciągamy naukę z porażek i w efekcie najczęściej osiągamy znacznie więcej.”

cytat z książki

Ogromną zaletą tej książki jest to, że każdy rozdział zakończony jest przejrzystym podsumowaniem, w kilku krótkich punktach – dzięki temu łatwiej jest kluczowe kwestie zapamiętać i wdrożyć.

To, co także skradło moje serce, to bardzo interesujące, obrazowe przykłady, jak na przykład eksperyment przeprowadzony wśród osób, które chciały zacząć chodzić na siłownię. Jednej grupie postanowiono podarować iPady z bardzo ciekawymi audiobookami – urządzenia musieli jednak zostawić w szafce na siłowni i mogli z nich skorzystać dopiero podczas kolejnego treningu. Jeśli chcieli więc dowiedzieć się, jak rozwinęła się fabuła, musieli więc spakować strój treningowy i ruszyć z domu. Okazało się, że ta metoda, która nazywa się „pakietowaniem pokus” (czynność, która nas kusi wykonujemy tylko w połączeniu z czynnością, do której trudno nam się zmotywować) sprawiła, że wybierali się oni na trening 55% razy częściej, niż grupa kontrolna, której nie dano iPadów. Takich z życia wziętych historii znajdziemy w książce dużo więcej. A fani sportu będą mogli dowiedzieć się całkiem szczegółowo jak na swój sukces pracował Andre Agassi i jak radził sobie w słabszych momentach.

Każdy z rozdziałów poświęcony jest innemu problemowi, z którym boryka się wielu z nas, oraz metodom jego pokonywania. Dowiadujemy się co sprawia, że tak zwany „nowy początek” (np. rzucanie palenia od pierwszego stycznia, odchudzanie się od pierwszego dnia kolejnego miesiąca itd.) nie zawsze działa, choć generalnie jest sensownym pomysłem (dzięki wrażeniu, że znowu mamy czystą kartę, motywujemy się, mimo wielu niepowodzeń z przeszłości). Autorka podpowiada, jak radzić sobie z prokrastynacją, lenistwem i zapominalstwem, a także jak pracować nad naszą pewnością siebie.

Warto także dodać, że autorka książki „Jak zmieniać” nie jest w żadnym razie ortodoksyjna w głoszonych przez siebie sądach. Wręcz przeciwnie – doskonale rozumie, że jesteśmy tylko ludźmi, a każdy z nas ma słabsze dni i swoje słabości. Dlatego też proponuje, aby włączając do naszego planu dnia jakieś działanie, które będziemy chcieli z czasem przeobrazić w nawyk, dali sobie przyzwolenie na odstępstwo od codziennej rutyny. Tu z kolei przytacza przykład kobiety, która, chcąc biegać codziennie, w każdym miesiącu dawała sobie przyzwolenie na dwa dni bez treningu. I – co ciekawe – pod koniec miesiąca okazywało się, że w większości przypadków wcale nie musiała z nich korzystać. Jednak świadomość, że w razie czego może sobie pozwolić na niewykonanie treningu działała pozytywnie na jej poziom motywacji.

“Ponieważ sygnały, jakie odbieramy od osób z naszego otoczenia, kształtują nasze poglądy na temat tego, co osiągalne, powinniśmy zadbać o to, by otaczać się ludźmi, którzy wzmocnią naszą wiarę we własny potencjał i będą wspierać nas w rozwoju. A gdy masz nadzieję pomóc innym we wprowadzeniu zmian, musisz zaoferować im podobny mentoring, pełen wsparcia i zachęt.”

cytat z ksiązki

Atutem książki “Jak zmieniać” jest też to, że Milkman pisze o wielu nowoczesnych trendach, którymi poniekąd się zachłysnęliśmy i którymi zdarza nam się podążać dość bezrefleksyjnie. Dowiadujemy się na przykład czemu tak obecnie modna i wprowadzana w wielu firmach grywalizacja nie zawsze działa, albo przynosi efekt wręcz odwrotny od zamierzonego.

Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do sięgnięcia Cię po tę lekturę. Przekonaj się dam, czy zgadzasz się z rekomendacją, która widnieje na okładce: „Lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce ulepszyć swoje nawyki… lub swoje życie”, a którą napisał Charles Duhigg, autor bestsellera „Siła nawyku”.

Udanej lektury!

Książkę “Jak zmieniać” przeczytała i opisała dla Was Natalia Leśnikowska

Natalia Leśnikowska jest certyfikowanym przez ICF coachem i mentorem kariery – właścicielką marki Promotion Coaching. Specjalizuje się w pracy z osobami, które chciałyby w pełni wykorzystać swój zawodowy potencjał – pomaga m.in. zaplanować ścieżkę kariery w oparciu o swoje mocne strony, przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych, a także odzyskać równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Jest także menedżerką z ponad 10-letnim doświadczeniem w zarządzaniu zespołami i rekrutacji w prestiżowych korporacjach i trenerką wewnętrzną. Prowadzi również szkolenia w ramach Fundacji Dobra Porażka.

Natalia zaprasza Was na stronę natalialesnikowska.pl oraz na swój profil na LinedIn.


reklama własna