Job crafting, czyli nie wszystko jest winą szefa, czy organizacji!

Książka Malwiny Puchalskiej-Kamińskiej i Agnieszki Łądki-Barańskiej „Job Crafting” to przede wszystkim cała garść inspiracji do tego, jak można swoją pracę i swój każdy dzień w niej spędzany ukształtować i zmodyfikować w taki sposób, żeby robić jak najwięcej tego co lubimy, co sprawia nam przyjemność i w czym czujemy się mocni.

Co bardzo istotne, ta książka pokazuje, ile zależy od nas samych i oddaje nam sprawczość. Wbrew temu co często słyszę od Klientów, którzy po raz pierwszy przychodzą do mnie na coaching i mentoring kariery, to nie jest tak, że wszystko jest winą szefa, czy organizacji, którzy na przykład nie dostrzegają całego naszego potencjału, przez co nie pozwalają nam go wykorzystać. Ta lektura uświadamia, że my sami możemy wprowadzić takie zmiany, które na tyle pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie i poziom zaangażowania w obecnej pracy, że żadne drastyczne zmiany nie będą potrzebne.

Zaletą książki są opisane w niej porady i ćwiczenia. Można je zastosować niezależnie od tego, czy pracujemy na stanowisku bardzo niskim, czy też jesteśmy menedżerem najwyższego szczebla. Nie ma znaczenia ani nasz staż pracy, ani branża, w której pracujemy, ani też forma pracy (z biura, zdalna, hybrydowa). Wskazówki możemy zastosować zarówno będąc freelancerami, jak i pracując w ogromnej międzynarodowej korporacji.

Z mojego punktu widzenia najważniejszy jest punkt wyjścia – dobre poznanie siebie, swoich zasobów i oczekiwań, a także nabranie pewności, że to właśnie my możemy zupełnie samodzielnie podjąć takie decyzje i wprowadzić takie zmiany, które będą miały realny wpływ na to, że praca będzie dla nas przyjemnością. Autorki pomagają te wszystkie sprawy przepracować, proponując bardzo dobre ćwiczenia i zadają bardzo trafne pytania.

Wartością książki są też realne przykłady, odwołujące się do konkretnych stanowisk. W „Job Craftingu” znajdziemy historie osób, które uwierzyły w moc tego podejścia, zastosowały opisywane przez autorki metody na własnej skórze i podzieliły się tym, co dzięki temu zyskały.

Osoby, które cenią twarde dowody, docenią cały szereg naukowych badań, na które powołały się autorki. Odnajdziemy też trzy obszerne case studies, z których jeden to przykład warsztatu przeprowadzonego dla jednego z klientów w formie e-learningu. Autorki podkreślają, jak wiele zmian zaszło w naszym postrzeganiu pracy w czasie pandemii, i jak możemy te obserwacje przekuć w konkretne działania, korzystając z job craftingu.

„Pandemia pokazała nam wszystkim, że praca to nie tylko zadania do wykonania, ale także relacje, miejsce czy też stosowane przez nas narzędzia (…) Promując job craftingowy mindset, zachęcamy pracowników do tego, by byli uważni na zmiany, które dokonują się w nich samych (w ich potrzebach i zasobach osobistych) i na zewnątrz (w branży, w organizacji, w zespole itp.).”

cytat z książki „Job Crafting. Nowa metoda budowania zaangażowania i poczucia sensu pracy”

Jako coach i mentor kariery regularnie korzystam z moimi Klientami z treści przedstawianych w tej książce, promując ideę job craftingu, w którą głęboko wierzę. Wiem też, że wielu z nich zdecydowało się „Job Crafting” zakupić, by samemu, w domowym zaciszu, zgłębić przedstawione w niej treści. A są to rzeczy, w moim odczuciu, adekwatne dla każdego z nas, bo nawet, jeśli nasz poziom zadowolenia z pracy i zaangażowania jest bardzo wysoki, to zawsze może być jeszcze wyższy.

Poza tym, znając ideę job craftingu, będziemy dużo bardziej kompetentni, aby pomóc innym zwiększyć ich poziom satysfakcji z wykonywanych codziennie zadań (jest to bardzo ważne choćby dla wszystkich liderów w organizacjach, jak również pracowników działów HR). W idei job craftingu bardzo ważne jest bowiem zrozumienie, że każdy z nas jest inny – ma unikalne nie tylko talenty i predyspozycje, ale także oczekiwania i preferencje. Chcąc więc efektywnie zaadresować temat zaangażowania pracowników, należy dokładnie wysłuchać każdego z nich, bo tak zwane rozwiązania „one size fits all” nie zdają egzaminu.

Podsumowując, uważam, że jest to książka, z której garść inspiracji zaczerpnie każdy – bo czy jest ktokolwiek, kto nie chciałby wznieść swojego zaangażowania i dobrostanu na (jeszcze) wyższy poziom? Jest to więc niewątpliwie idealny pomysł na prezent zarówno dla siebie, jak i dla kogoś, kto jest dla nas ważny.

Książkę „Job Crafting. Nowa metoda budowania zaangażowania i poczucia sensu pracy” przeczytała i opisała dla Was Natalia Leśnikowska

Natalia Leśnikowska jest certyfikowanym przez ICF coachem i mentorem kariery – właścicielką marki Promotion Coaching. Specjalizuje się w pracy z osobami, które chciałyby w pełni wykorzystać swój zawodowy potencjał – pomaga m.in. zaplanować ścieżkę kariery w oparciu o swoje mocne strony, przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych, a także odzyskać równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Jest także menedżerką z ponad 10-letnim doświadczeniem w zarządzaniu zespołami i rekrutacji w prestiżowych korporacjach i trenerką wewnętrzną. Prowadzi również szkolenia w ramach Fundacji Dobra Porażka.

Natalia zaprasza Was na stronę natalialesnikowska.pl oraz na swój profil na LinedIn.

w tle zdjęcie tytułowe: Rutowska Grażyna / Narodowe Archiwum Cyfrowe


reklama własna