Książki na wakacje

Wakacje już tuż, tuż za rogiem, więc spieszymy z pomocą i odpowiadamy na pytanie: co wziąć ze sobą w podróż, na przerwę w nic nie robieniu, na odpoczynek na hamaku, na chwilę spokoju i wytchnienia z czymś naprawdę dobrym! Odpowiadamy na powyższe pytanie ustami Anny-Marii Wiśniewskiej, Pawła Fortuny, Sebastiana Burgemejstera, Wojciecha Ozimka i Magdaleny Dydyszko. To właśnie oni, specjalnie dla was wybrali najciekawsze propozycje na wakacyjny czas. A więc zapraszamy, polecamy. Bierzcie, czytajcie i dobrych wakacji

KURTYKA. SZTUKA WOLNOŚCI, Bernadette McDonald 

Pierwsza biografia Wojtka Kurtyki – cenionego na całym świecie himalaisty, laureata Złotego Czekana za całokształt dokonań wspinaczkowych. 

Porażka na trudnej, dziewiczej ścianie znaczyła dla niego więcej niż sukces na zatłoczonej i zaporęczowanej drodze.  

Kurtyka miał na to swoje określenia: wspinać się bez smyczy. Wspinać się nocą i nago.  

W biografii Wojtka Kurtyki połączyła historie przejść największych ścian Karakorum, Himalajów i Hindukuszu z opowieścią o ludziach, którzy tak jak Kurtyka i Kukuczka – idealni partnerzy i radykalne przeciwieństwa – w górach kierują się skrajnie różnymi wartościami.  

Książka odbiła się głośnym echem na świecie – została nagrodzona w prestiżowym międzynarodowym konkursie literatury górskiej Banff Mountain Book 2017 w kategorii non fiction, nagroda National Outdoor Book Awards 2017 w kategorii historia/biografia oraz The Boardman Tasker Award 2017! 

“Sporo Himalaizmu, ale głównie jest to jednak opowieść filozoficzna z górami w tle. Dla mnie super lektura pokazująca wiele odcieni życia.” 

POLECA SEBASTIAN BURGEMEJSTER

KREATYWNOŚĆ S.A. DROGA DO PRAWDZIWEJ INSPIRACJI,  Amy Wallace, Ed Catmull 

Od blisko dwudziestu lat Pixar zajmuje dominującą pozycję w świecie animacji, tworząc takie filmy, jak trylogia „Toy Story”, „Potwory i spółka”, „Gdzie jest Nemo”, „Iniemamocni”, „Odlot” i „WALL-E”, które biły rekordy widowni i zebrały łącznie 30 Oscarów.  

Radość opowiadania historii, pomysłowe scenariusze, autentyczne emocje: pod wieloma względami filmy wytwórni Pixar same w sobie pokazują, czym jest kreatywność. Catmull ujawnia ideały i techniki wykorzystywane przez Pixara, które sprawiły, że wytwórnia jest dziś tak podziwiana – i zyskowna. 

“Historia Pixara. Wiele smaczków dotyczących kultury organizacyjnej, uczenia się z porażek, innowacyjności.” 

POLECA SEBASTIAN BURGEMEJSTER

CZŁOWIEK W POSZUKIWANIU SENSU, Viktor E. Frankl 

To poruszający serce i umysł esej, który prezentuje odarte z empatii zachowania ludzkie, jakie pisarz obserwował i jakich doświadczał w rzeczywistości obozowej. Odkrywaj wraz z nim, do czego tak naprawdę zdolny jest człowiek, kiedy dąży do poszukiwania sensu życia. 

Przeczytaj tę książkę i sam odpowiedz sobie na pytanie, jaki jest sens Twojego życia, a być może zmienisz całkowicie swoje priorytety, jakimi na co dzień się kierujesz. 

“Filozoficzna książka, o jednej z teorii psychologii w mrocznych czasach hitleryzmu i obozów koncentracyjnych.” 

POLECA SEBASTIAN BURGEMEJSTER

TRZY FILARY ZEN, Philip Kaplou 

Jest to książka niezwykła, jako pierwsza bowiem daje ona zachodniemu czytelnikowi możliwość zapoznania się z całą „kuchnią” zen, z tym wszystkim, co dotychczas przesłonięte było mgiełką tajemniczej egzotyki i naznaczone piętnem obcości. 

„Książka o ZEN, ale również pokazująca inne spojrzenie na nasze życie.” 

POLECA SEBASTIAN BURGEMEJSTER

ODKRYWAJĄC WOLNOŚĆ. PRZECIW ZNIEWOLENIU UMYSŁÓW. WYBÓR TEKSTÓW LESZEK BALCEROWICZ 

W tej książce Leszek Balcerowicz zgromadził kilkadziesiąt znakomitych tekstów na tematy, które należą do klasyki klasycznego liberalizmu.  

Jak mówi sam autor: Mam nadzieję, że ta książka pomoże zmniejszyć wspomniany myślowy zamęt i wzmocni obronę zagrożonych wolności w naszym kraju. 

“Świetna książka łącząca filozofię i ekonomię.” 

POLECA SEBASTIAN BURGEMEJSTER

POTĘGA IRRACJONALNOŚCI, Dan Ariely 

Dlaczego ból głowy nie ustępuje po zażyciu aspiryny o wartości jednego centa, ale znika bez śladu, kiedy weźmiemy aspirynę, która kosztuje pięćdziesiąt centów? Dlaczego przepuszczamy pieniądze na wystawny posiłek, ale wycinamy kupony, aby zaoszczędzić dwadzieścia pięć centów na puszce zupy? 

Jeśli chodzi o podejmowanie decyzji życiowych, wydaje nam się, że dokonujemy mądrych, racjonalnych wyborów. Czy naprawdę tak jest? 

Dan Ariely obala popularne przekonanie, że my, ludzie, zachowujemy się racjonalnie. Od picia kawy po odchudzanie się, od zakupu samochodu po wybór partnera życiowego – nieustannie przepłacamy, nie doceniamy i odwlekamy decyzję. Takie zachowania nie są jednak przypadkowe ani pozbawione sensu. Przeciwnie, są systematyczne i przewidywalne, a co za tym idzie – czynią nas przewidywalnie irracjonalnymi. 

“Książka urzekła mnie tym, że obala mity o racjonalności podejmowania przez nas decyzji. Pokazuje, że choćbyśmy nie wiem, jak starali się zachować zdrowy rozsądek, emocje zawsze wezmą górę.” 

POLECA ANNA-MARIA WIŚNIEWSKA, annamariawisniewska.pl

CÓRKA DYREKTORA CYRKU, Jostein Gaarder 

Nowa powieść Gaardera jest kolejnym dowodem bujnej wyobraźni autora i skłonności do zagadkowych, skomplikowanych intryg. „Córka dyrektora cyrku” to historia o Petterze, dziwnym dziecku, które własne towarzystwo i wymyślone przez siebie historie przedkłada nad przyjaciół.

A gdy dorośnie, zakłada firmę Pogotowie Autorskie, zaopatrującą w fabuły i intrygi pozbawionych natchnienia pisarzy. Petter odnosi wielki sukces, który z czasem zmienia się w śmiertelną pułapkę. 

Wielowarstowa, śmiała i wciągająca książka. Świetnie skomponowana satyra na ludzką pogoń za sławą i odwieczną próżność. 

“Książka ciekawa jak sam autor, a zakończenie… zostanie ze mną na zawsze. Czytając doznasz całego spektrum emocji.”

POLECA ANNA-MARIA WIŚNIEWSKA, annamariawisniewska.pl


AUDIOBOOK

THE SCIENCE OF SCI-FI: FROM WARP SPEED TO INTERSTELLAR TRAVEL, Erin Macdonald 

Science fiction pozwala słuchaczom odwiedzać miejsca, o których mogą tylko pomarzyć – inne światy, odległe gwiazdy, zupełnie inne galaktyki. Choć nie każda historia dotyczy twardej nauki związanej z podróżami kosmicznymi i innymi futurystycznymi przedsięwzięciami, fikcja może dać słuchaczom niesamowity wgląd w to, do czego ludzie są zdolni i o czym marzą. 

Kapitalna książka, którą można odsłuchać w Audbile absolutnie poza jakimkolwiek myśleniem o pracy. No chyba, że ktoś jest autorem Science-Fiction, lub astronautą. Jest to mega powtórka z fizyki (ale na luzie) w odniesieniu do Gwiezdnych Wojen, Star Treka czy Battlestar Galactica. Jeśli chcesz skupić swój mózg na problemach wykraczających poza kropo-świat (ewentualnie budowę startupu) bardzo polecam. Zdradzę też zakończenie „May the force be with you! Long life and prosper! So say we all!”. Wersja Audbile jest czytana przez samą Erin i to też jest duży plus.” 

POLECA WOJCIECH OZIMEK, one2tribe.com

DAVID AND GOLIATH: UNDERDOGS, MISFITS AND THE ART OF BATTLING GIANTS, Malcolm Gladwell 

Malcolm Gladwell przygląda się złożonym i zaskakującym sposobom, w jaki słabi mogą pokonać silnych, małe mogą zmierzyć się z gigantem, oraz w jaki sposób nasze cele (często zdeterminowane kulturowo) mogą znacząco wpłynąć na nasze ostateczne poczucie sukcesu. Opierając się na przykładach ze świata biznesu, sportu, kultury, najnowszej psychologii i szeregu niezapomnianych postaci na całym świecie, David i Goliat są pod wieloma względami najbardziej praktyczną i prowokującą książką, jaką kiedykolwiek napisał autor.

Idealna książka dla wielbicieli Dobrej Porażki mówiąc o zwyciężaniu „w innym stylu”. Rozważania bardzo na czasie, bo dotyczą między innymi katastrof i epidemii, ale także ruchów antyrasistowskich (Martin Luther King). Dzieło jest przewrotne, bo pokazuje, że gigantem wcale nie jest ten, kogo za niego postrzegamy. Oraz to, że słabość także może być siłą. Gladwell został mocno skrytykowany za niektóre przykłady i przemyślenia. I jest to dodatkowy powód, żeby przeczytać książkę. Uwaga! Wciąga!” 

POLECA WOJCIECH OZIMEK, one2tribe.com

NAJLEPSI. KOWBOJE, KTÓRZY POLECIELI W KOSMOS,  Tom Wolfe 

Książka, która zrewolucjonizowała amerykański reportaż. Opowieść o początkach programów kosmicznych i o powstaniu NASA. O najlepszych pilotach, którzy mieli w sobie to coś: graniczący z szaleństwem głód życia. I o kraju kowbojów, w którym to coś pozwalało sięgać gwiazd. 

Kiedy Rosjanie w październiku 1957 roku wprowadzili na orbitę Sputnika 1, pierwszego sztucznego satelitę, w USA wybuchła panika. Amerykanie sądzili, że następnym krokiem ZSRR będzie wystrzelenie w kosmos platform orbitalnych, z których Sowieci zaczną zrzucać na przeciwników bomby wodorowe. Rozpoczął się wyścig kosmiczny i żeby wyjść na prowadzenie, Stany Zjednoczone musiały wystrzelić na orbitę człowieka, a potem bezpiecznie sprowadzić go na Ziemię. 

„Historia pierwszych lotów załogowych w kosmos napisana… w sposób niesamowicie sugestywny. Książka łącząca psychologię i  technologię z niesamowitymi zwrotami historii. Coś co w wakacyjny wieczór, może pomóc oderwać się od Ziemii. A przy okazji skarbnica anegdot i historii, o których niewiele kto wie, a które łatwo odnieść do naszych mniejszych i większych porażek i sukcesów zawodowych. Pozycja łączy moją pierwszą propozycję (Erin Macdonald) z drugą (Gladwell) tworząc idealną trylogię na wakacje. Dla fanów Dobrej Porażki… jest obowiązkowa.” 

POLECA WOJCIECH OZIMEK, one2tribe.com

MUSISZ ŻYCIE SWE ODMIENIĆ, Peter Sloterdijk 

Opisując przemiany współczesności, w tym święcące triumfy ruchy pseudoreligijne w stylu scjentologii, Sloterdijk stara się pokazać, za pomocą jakich środków nowoczesność i współczesność wytwarzają takie, a nie inne formy podmiotowości i w jaki sposób optyka „antropotechnik” jest w stanie na nowo ufundować projekt oświeceniowej reformy świadomości. 

POLECA PAWEŁ FORTUNA, autor książki „Pozytywna psychologia porażki”

A na sam koniec, fundacyjne polecenie ? 

BIEGNĄCA Z WILKAMI, Clarissa Pincola Estes 

Opisując przemiany współczesności, w tym święcące triumfy ruchy pseudoreligijne w stylu scjentologii, Sloterdijk stara się pokazać, za pomocą jakich środków nowoczesność i współczesność wytwarzają takie, a nie inne formy podmiotowości i w jaki sposób optyka „antropotechnik” jest w stanie na nowo ufundować projekt oświeceniowej reformy świadomości. 

“Ta książka to droga, którą odważmy się ruszyć. A potem sami rozwińmy swoje skrzydła – niezależnie od tego kim jesteśmy, gdzie się znajdujemy, jakie mamy przypisane czy wybrane role”

POLECA MAGDALENA DYDYSZKO, Fundacja Dobra Porażka

DARY NIEDOSKONAŁOŚCI, Brene Brown

„Dary niedoskonałości” Brené Brown to poradnik psychologiczny dla wszystkich tych, którzy mają problemy z perfekcjonizmem, a wskutek tego z zaniżoną samooceną. Aby wyzwolić się z kręgu fałszywych przekonań, że zawsze musimy być idealni i nie możemy popełniać błędów, autorka proponuje, by zaakceptować swoje braki i przywary jako część ludzkiej natury. Wtedy to przekonamy się, jakimi darami obdarzy nas niedoskonałość – odwagą, by pewniej i bez lęku podejmować ważne decyzje, współczuciem, by traktować lepiej siebie i innych, a także silniejszymi więzami z bliskimi, dzięki zrozumieniu, że każdy może się mylić. Niedoskonałość sprawi jednak przede wszystkim, że zaczniemy żyć Autentycznie – pełni radości i satysfakcji z tego, kim jesteśmy, i z tego, co nam się przytrafia.

„Jak wrzucić na luz? Jak nie zatracić się w pogoni za „króliczkiem” czyli wykreowanym obrazem doskonałości nas samych? Niedoskonałość to nasze wewnętrzne dziecko, które uczy się przez doświadczanie, błędy i wnioski – dajmy mu dojść do głosu a zadzieje się magia: równowaga pomiędzy niedoskonałością i perfekcjonizmem. Niedoskonałe dziecko sprawi, że pokochamy, zaakceptujemy siebie i będziemy szczęśliwi, tak po prostu – zaczytujcie się śmiało!”

POLECA MAGDALENA DYDYSZKO, Fundacja Dobra Porażka

Zobacz też inne polecane przez nas książki!

opracowanie: Magdalena Dydyszko

zdjęcie tytułowe: Designed by cookie_studio / Freepik; opisy książek pochodzą od wydawnictw