„Metoda czarnej skrzynki” – rozmowa z Agnieszką Lewandowską o niesamowitej książce
Jaką wartość ma nauka na błędach dla społeczeństwa i dla każdego z nas? Z jakiego powodu nie powinniśmy, ale MUSIMY uczyć się z przeżytych niepowodzeń? Jakie są konsekwencje porzucania i nie wykorzystywania takich nauk? Przeczytacie o tym w genialnej książce „Metoda czarnej skrzynki” Matthew Syeda, o której miałem przyjemność porozmawiać z Agnieszką Lewandowską.
Nie ukrywam, że książka ta jest dla mnie osobiście bardzo ważna. Ale to miejsce na inny tekst 😎
Okazało się, że jest też istotna dla Agnieszki Lewandowskiej, którą miałem możliwość poznać przy okazji Dnia Porażki 2020 (polecam wykład „Siła eksperymentu”). Dzięki swojej pracy ma okazję obserwować młodych przedsiębiorców, startupy oraz korporacje nawiązujące współpracę z takimi firmami. Jest trenerką Lean Startup – metody, w której dużą rolę odgrywa „planowane ponoszenie porażek”, czyli eksperymentowanie.
Dla mnie osobiście każde spotkanie z Agnieszką jest świetną okazją do posłuchania o jej doświadczeniach, wnioskach ze współpracy z ponad setką różnych organizacji oraz posłuchania o niebezpieczeństwach niepowodzeń, jakie czyhają na takie organizacjie.
Pretekstem do kolejnego spotkania było nowe wydanie książki „Metoda czarnej skrzynki” Matthew Syed-a. Ttak samo jak dr. Maciej Lasek, przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych w latach 2012-2016, polecam ją absolutnie każdemu.
Książka przedstawia m.in. zasady obowiązujące w branży lotniczej, dzięki którym od wielu lat wypracowywane są skuteczne zasady bezpiecznego transportu lotniczego. Skuteczność wynika z systemowego sposobu uczenia się z popełnionych błędów i niepowodzeń. Nawet te niewidoczne dla nas są przekuwane w regulacje, procesy czy listy kontrolne, które zwiększają bezpieczeństwo i sprawność działania lotnictwa.
Gdzie kupić książkę „Metoda czarnej skrzynki” w najlepszej cenie?
W trakcie rozmowy, poza omówieniem kilku z wielu ciekawych przykładów zawartych w książce „Metoda czarnej skrzynki”, mówiliśmy też m.in. o niebezpieczeństwach czyhających na startujące startupy, problemach we współpracy startupów z korporacjami, oczekiwaniach (i możliwościach) korporacji związanych ze współpracą ze startupami, o przenoszeniu doświadczeń z lotnictwa do innych obszarów, np. medycyny oraz o pożytkach płynących z eksperymentowania.
Zapraszam do obejrzenia lub wysłuchania rozmowy!
Agnieszka Lewandowska
Od ponad dekady pomaga startupom – zarówno na początku ich rozwoju, jak i w momencie wzrostu.
Wspiera również średnie i duże organizacje chcące rozpocząć współpracę ze startupami lub pobudzić przedsiębiorczość i wyposażyć swoich pracowników w wiedzę oraz narzędzia innowatorów.
Jest trenerką Lean Startup, modeli biznesowych, customer development i strategii innowacji.
http://www.agnieszkalewandowska.pl
Obejrzyj nagranie
Posłuchaj rozmowy
Słuchaj też na:
reklama własna