Jak odnaleźć to, co kochasz, kochać to, co robisz i robić to do końca życia?

to podtytuł książki, obok którego bardzo trudno byłoby mi przejść obojętnie, zwłaszcza, że jestem coachem i mentorką kariery i jest to tak bardzo zbieżne z tym, w czym chcę na co dzień wspierać moich Klientów.

Dodatkową zachętą do sięgnięcia po książkę „Pasja i praca” było dla mnie to, że jej autorem jest Marcus Buckingham, współtwórca bardzo cenionego przeze mnie badania talentów Gallupa.

Książka w oryginalny sposób prezentuje nieznaną mi dotąd teorię czerwonych nici, czyli aktywności, które sprawiają nam najwięcej radości, które należy w świadomy sposób wplatać w tkaninę swojego życia. Im więcej tych czerwonych nici w naszym życiu zawodowym, jak tłumaczy autor, tym bardziej będziemy w pracy spełnieni i zaangażowani.

W książce znajdziemy szereg pytań, które należy sobie zadać, aby dowiedzieć się, czym są nasze czerwone nici.

I co ważne, aby osiągnąć szczęście, kolor czerwony wcale nie musi być jedynym ani nawet dominującym. Ważne, aby był obecny i abyśmy go dostrzegali. Jak bardzo jest to ważne i jakie daje korzyści autor obrazuje na przykładzie różnych historii z życia wziętych (są to czasem historie jego własne, a czasem jego przyjaciół i znajomych), co bardzo oddziałuje na wyobraźnię i ułatwia zapamiętanie całego przekazu.

Historia z dzieciństwa autora

Mnie osobiście najbardziej utkwiła w pamięci historia z dzieciństwa samego autora, gdy bardzo długo myślał, że nie lubi czytać, bo nie był w stanie zainteresować się żadną popularną wśród młodzieży lekturą, polecaną mu przez starszego brata. W końcu okazało się, że po prostu nie odkrył jeszcze tematyki ani autora dla siebie i niepotrzebnie usiłował się na siłę przekonać do pozycji bestsellerowych.

Gdy pewnego dnia zupełnym przypadkiem trafił wreszcie na coś swojego, mógł czytać godzinami.

Autor w przekonujący sposób opowiada o tym, że nasza absolutna siła i wartość tkwi w naszej unikalności i że błędem jest czy to upodabnianie się do innych na siłę, czy to zmienianie innych na naszą modłę. Błędem jest też bezrefleksyjne słuchanie rad innych, nawet tymi udzielanymi nam w najlepszej wierze. Koniec końców to my znamy siebie najlepiej i powinniśmy mieć odwagę postępować zgodnie z tym, co my sami – a nie ktoś inny – sądzimy i czujemy.

Pasja i praca 1

Roli lidera w budowaniu środowiska w pracy

W książce dużo miejsca poświęconego jest roli lidera w budowaniu takiego środowiska w pracy, w którym każdy może na co dzień robić to, co kocha najbardziej. Co bardzo ciekawe, Buckingham obala wiele wciąż powielanych mitów, jak choćby to, że powinniśmy w pracy robić to, co wychodzi nam najlepiej.

Czemu jest to absolutna nieprawda? Bo tego, w czym jesteśmy naprawdę dobrzy i za co zewsząd zbieramy same pochwały, możemy najzwyczajniej w świecie nie lubić, a wtedy podążanie taką ścieżką byłoby błędem.

Jako menedżerka bardzo doceniłam w tej książce to, że autor daje liderom całą garść konkretnych wskazówek, możliwych do wdrożenia choćby od zaraz. Aby nie zdradzać za dużo napomknę tylko, że jedną z nich są cotygodniowe spotkania 1:1 z każdym z podwładnych, czyli tzw. check-iny.

Buckingham w „Pasja i praca” w zasadzie prowadzi nas za rękę, tłumacząc jaki jest konkretny cel takiego spotkania, jakie płyną z niego korzyści, dlaczego kluczowa jest regularność, oraz jakie pytania powinny paść podczas takiego check-inu.

Co to właściwie znaczy „dobry zespół”?

Oprócz roli samego lidera, niektóre rozdziały książki „Pasja i praca” poruszają wątek pracy zespołowej i tego, co to właściwie znaczy dobry zespół.

Marcus Buckingham udowadnia, że w dobrym zespole każda osoba jest absolutnie na wagę złota i wnosi to, co ma najlepszego, co w efekcie powoduje, że można z sukcesem eksplorować nieznane terytoria i realizować ambitne cele. Tu znowu obalone zostają różne powszechne mity, jak choćby taki, że w zespole nie ma miejsca na „ja”.

Książka z pewnością spodoba się też miłośnikom twardych statystyk i danych, bo autor przywołuje bardzo wiele konkretnych badań, prowadzonych na przestrzeni lat między innymi przez Instytut Gallupa. Potwierdzają one, że kiedy robimy w pracy to, co kochamy, i kiedy mamy w tym zakresie wsparcie zarówno lidera, jak i zespołu, jesteśmy znacznie bardziej zaangażowani, kreatywni i odporni. Dodatkowo bardziej utożsamiamy się z organizacją i jesteśmy znaczniej mniej skłonni odejść z takiej pracy.

Na koniec chcę jeszcze wspomnieć o licznych cytatach będącym potwierdzeniem koncepcji promowanych przez Buckinghama.

Mój ulubiony to: „Osoba staje się człowiekiem tylko poprzez inne osoby” przypisywany Desmondowi Tutu.

Podsumowując, polecam książkę „Pasja i praca” absolutnie każdemu, kto chciałby robić w pracy jak najwięcej tego, co kocha. I każdemu, komu bliskie jest podejście, że w pracy warto skupiać się na budowaniu relacji opartych na zaufaniu, czyli zauważyć drugiego człowieka, poświęcić mu czas i docenić jego unikalność. A także to, jak pięknie się między sobą różnimy.

Książkę otrzymaliśmy dzięki uprzejmości wydawnictwa Laurum. Znajdziecie ją tutaj.

Polecamy też Waszej uwadze nagranie webinaru: Jak uniknąć wypalenia zawodowego?


Natalia Leśnikowska jest certyfikowanym przez ICF coachem i mentorem kariery – właścicielką marki Promotion Coaching. Specjalizuje się w pracy z osobami, które chciałyby w pełni wykorzystać swój zawodowy potencjał – pomaga m.in. zaplanować ścieżkę kariery w oparciu o swoje mocne strony, przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych, a także odzyskać równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Jest także menedżerką z ponad 10-letnim doświadczeniem w zarządzaniu zespołami i rekrutacji w prestiżowych korporacjach i trenerką wewnętrzną. Prowadzi również szkolenia w ramach Fundacji Dobra Porażka.

Natalia zaprasza Was na stronę natalialesnikowska.pl oraz na swój profil na LinedIn.


reklama własna