Kiedy odwlekasz i narzekasz, czyli prokrastynacja na pełnej petardzie!

Znacie ten wewnętrzny głos, który mówi: „Hej, zostaw to. Zajmiemy się tym jutro. Albo pojutrze”? Na pewno wiecie, o co chodzi. Potrafi być przekonujący, zwłaszcza wtedy, gdy zadanie do wykonania jest pracochłonne, a wokół nie brakuje pokus, które tylko czekają, by nas rozproszyć. Jeśli słuchamy go zbyt często, a potem – zestresowani kurczącym się czasem – gnamy na łeb, na szyję, żeby skończyć pracę w terminie, to znak, że dopadła nas prokrastynacja. 

Prokrastynacja, czyli skłonność do odkładania na potem. Przy czym dobra wiadomość jest taka, że od czasu do czasu ulegamy jej wszyscy. Nieco gorsza: jeśli zdarza się to zbyt często, może nas wpędzić we frustrację, wywołać stres i dyskomfort. A to po pierwsze jest nieprzyjemne, po drugie niezdrowe, wreszcie – może się negatywnie odbić na efektach naszych działań.

Czy jest na to rada? Oczywiście. Autorka tej książki przekonuje, że nawet niejedna. Podaje sposoby radzenia sobie z wymówkami, uczy, jak pozbyć się obaw i zacząć działać. Wszystko jest podparte przykładami, a do tego oprócz wiedzy otrzymujemy zestaw praktycznych ćwiczeń pomagających rozprawić się z prokrastynacją szybko, sprawnie i… bez odkładania na potem.

O Autorce

Barbara Lech – trenerka i coach z wieloletnim doświadczeniem. Autorka wielu książek i publikacji, a także programów i narzędzi rozwoju osobistego. Laureatka nagrody Lwica Biznesu oraz plebiscytu Diamenty Kobiecego Biznesu magazynu Law Business Quality. Mama Ewy i Bartka.

Prelegentka Dnia Porażki 2021

Nasza recenzja

👑 Prokrastynacja to królowa odkładania na później, znajdowania wymówek „dlaczego nie teraz” i innych zachować z cyklu „Co masz zrobić dzisiaj – zrób jutro. A co masz zrobić jutro – zrób pojutrze.” I teoretycznie dzięki temu masz dwa dni wolnego, ale… zamieniasz to na późniejszy nerwowy pośpiech, pracę po nocach, tłumaczenie się z niewykonanego zadania lub złość na siebie…

Na wstępie przyznam się, że niestety odwlekałem przeczytanie tej książki, oczywiście narzekając na permanentny brak czasu na to, aby uważnie się z nią zapoznać. I to był duuuży błąd!

Jak (w końcu!) znalazłem kilka godzin czasu na lekturę to okazało się, że… nie jest to książka do czytania! ALE DO PRACOWANIA Z NIĄ! Tak więc nie musicie poświęcać kilku godzin na jej lekturę, ale znajdźcie od czasu do czasu 15 minut na przeczytanie tych jej fragmentów, które Wam najbardziej przypasują i na wykonanie krótkich ćwiczeń, które pomogą Wam powoli usuwać przekonania i przeszkody, które podsuwa Wam prokrastynacja.

Basia Lech napisała ją w najlepszy (moim zdaniem) możliwy sposób: nie tylko opisując, co prowadzi nas do prokrastynacji i dzięki czemu ma się ona tak dobrze, nie tylko dała dobre rady i ciekawe historie pokazujące różne oblicza odkładania spraw na później, ale udostępniła prawie dwadzieścia ćwiczeń. Co dla mnie jest wzorową miksturą na dobry poradnik!

Zaproponowane zadania pozwalają nam przede wszystkim zajrzeć w głąb głowy i serca, aby przekonać się, z czego tak naprawdę wynika to, że odkładamy sprawy na później.

Nie przyglądałem się nigdy mojemu „odkładaniu spraw” pod kątem wartości życiowych. I takie ćwiczenie zrobione z książką pokazało mi kilka ciekawych wniosków. I pozwoliło od ręki rozprawić się przynajmniej z dwoma powodami prokrastynacji. Które zresztą Autorka wymienia i pogłębia w książce, razem z czterema innymi.

Książka jest o tyle fajna, że nie musicie czytać jej całej. Możecie wybrać sobie te elementy, tematy, ćwiczenia, które w danym momencie będą dla Was najbardziej wartościowe. To nie jest też lektura „na raz”. Potraktujcie ją jako narzędzie, które warto mieć pod ręką, do którego warto wracać, z którego ćwiczenia warto powtórzyć.

Porady i pomysły są bardzo praktyczne, prosto i wyczerpująco opisane, lekkim i zrozumiałym językiem, z którego Autorka słynie. Więc czytanie książki to sama przyjemność.

Polecam Wam zwłaszcza, jeśli macie już zaplanowane albo planujecie postanowienia noworoczne. A prokrastynacja już na to czeka! Książka Barbary Lech nie zrealizuje tych planów za Was, ale pomoże Wam skutecznie poradzić sobie z prokrastynacją!

Książkę kupisz na przykład tutaj.

Fragmenty przed filmem, film + opis Autorki pochodzą ze strony wydawnictwa OnePress.


reklama własna