Robin Sharma – “Droga do wielkości”

Czy zastanawiasz się czasem co zrobić, żeby w pełni wykorzystywać swój potencjał i by Twoja kariera zawodowa nabrała tempa? Masz różne bardzo ambitne plany, cele oraz kreatywne pomysły, ale jak przychodzi do realizacji, to znajdujesz sobie wiele różnych wymówek i usprawiedliwień? I tak mija czas, a w Twoim życiu zawodowym nic (albo bardzo niewiele) się zmienia?

Jeśli w tym krótkim opisie znalazłeś siebie, to serdecznie Cię zachęcam do sięgnięcia po książkę “Droga do wielkości”, której autorem jest Robin Sharma. Mnie osobiście urzekła jej przejrzysta, łatwa w odbiorze forma i jasny, uniwersalny przekaz. Składa się ze stu prostych wskazówek, z których każda opisana jest na mniej więcej trzech stronach i z których skorzystać możesz na każdym etapie swojej ścieżki zawodowej. Ich skuteczność poparta jest zarówno osobistymi doświadczeniami autora jak i wynikami badań, na przykład prowadzonymi przez Instytut Gallupa.

Czego dotyczą wskazówki? Nie będę zdradzała za dużo, ale opowiem Ci tylko, że dotyczą kilku kluczowych obszarów.

Budowanie wartościowych relacji

Pierwszy z nich dotyczy budowania wartościowych relacji. Robin Sharma mówi jak ważne jest to, by być wśród ludzi wokół nas autentycznie ciekawym i korzystać z każdej możliwej okazji do budowania wartościowej sieci kontaktów i wspólnego spędzania czasu. Aby te relacje trwały długo i były oparte na zaufaniu kluczowe jest po pierwsze bycie autentycznym i nieudawanie nikogo, kim się nie jest.

Co ważne, taka szczerość czasami jest bardzo trudna i zmusza nas do poszerzenia swojej strefy komfortu, bo wymaga powiedzenia w cztery oczy niewygodnej prawdy (na przykład o tym, że ktoś nie wywiązał się ze swojego zadania albo zawiódł oczekiwania klienta), ale tylko tak możemy naprawdę wspomóc kogoś w jego rozwoju i sprawić, by nam ufał.

Wielu z nas wpada w pułapkę „wszyscy muszą mnie lubić”, przez co prawią puste komplementy i nie mówią o rzeczach, które wymagają poprawy, ale nie tędy droga. Człowiek sukcesu potrafi zarówno mówić to, co naprawdę myśli, nawet jeśli nie spodoba się to drugiej stronie, jak i podejmować niepopularne decyzje, jeżeli jest przekonany co do ich słuszności.

Jeśli chodzi o relacje, bardzo istotne jest też dostrzeganie innych i okazywanie im wdzięczności. Jak pokazują badania, poczucie, że nasze wysiłki i sukcesy pozostają niezauważone, jest jednym z najczęstszych przyczyn odejść z pracy. Czasami zwykłe „dziękuję” i powiedzenie drugiej stronie, jakie mocne strony w niej dostrzegamy i co podoba nam się w jej zachowaniu czy jej pracy, odciska pozytywne piętno na długie lata.

Robin Sharma

Poszerzanie horyzontów i ciągłe uczenie się

Drugi obszar, wokół którego zgrupowane są zawarte w „Drodze do wielkości” porady, dotyczy poszerzania horyzontów i ciągłego uczenia się. Autor podkreśla, jak ważne jest to, żeby regularnie – na przykład przez godzinę dziennie – czytać, bo czytanie jest jak spotkanie oko w oko z twórcą dzieła.

Dobrze jest sprecyzować sobie, co jest naszym talentem i świadomie, konsekwentnie go rozwijać. Jeśli bowiem poświęcamy czemuś naszą uwagę i czas, możemy osiągnąć prawdziwy geniusz i zyskać autentyczny podziw oraz uznanie innych w danej dziedzinie. Robin Sharma podkreśla też, żeby nie marnować żadnego dnia, bo dni szybko składają się na tygodnie, tygodnie na miesiące, a tygodnie na lata. Każdy stracony dzień, w którym odkładamy nasze cele i marzenia na później, jest więc prawdziwą stratą naszego najcenniejszego zasobu – czasu. Czasu, którego nie da się cofnąć ani odzyskać.

Bardzo pomocne jest prowadzenie kalendarza i upewnianie się, że są w nim rzeczy faktycznie dla nas istotne i spójne z naszymi wartościami. Cytat, który ze mną pozostał, bo bardzo jaskrawo to obrazuje to: „za każdym razem, gdy mówisz TAK czemuś nieważnemu, mówisz NIE czemuś istotnemu”. Nie wpisuj więc w swój grafik spraw i zadań, którymi nie chcesz się zajmować, bo w żaden sposób nie zbliżają Cię do Twojego celu.


JAK SIĘ UCZYĆ NA BŁĘDACH? ZOBACZ NASZE SZKOLENIA!

z


Odwaga i chęci do eksperymentowania

Trzeci obszar, o którym chciałabym wspomnieć, dotyczy odwagi i chęci do eksperymentowania. W książce duży nacisk położony jest na to, aby inspirować się wielkimi ludźmi sukcesu. Wszyscy z nich, bez wyjątku, w pewnym momencie odważyli się pójść pod prąd i zrobić coś inaczej niż jest to ogólnie przyjęte, choć wiązało się to z wieloma wyzwaniami i było obarczone ryzykiem.

Mamy naturalną tendencję uciekać do tego co znamy, co daje nam poczucie bezpieczeństwa i co zostało już wypróbowane. Ale jeśli chcesz osiągnąć coś naprawdę dużego musisz po prostu się odważyć, zaeksperymentować, wypróbować coś innego i przede wszystkim zerwać z myśleniem, że na pewno się nie da. Nawet jeśli poniesiesz po drodze porażki i wiele razy Ci się nie uda, potraktuj te sytuacje jako lekcje i okazję do wyciągnięcia wniosków.

Tak właśnie postępują wszyscy wielcy ludzie sukcesu. I nie zwracaj uwagi na słowa krytyki, czy ludzi, którzy będą próbowali podciąć Ci skrzydła – jeśli w coś głęboko wierzysz, postępujesz zgodnie z Twoimi wartościami i masz jasno sprecyzowaną wizję, to absolutnie nie powinieneś z tego rezygnować.  

To oczywiście tylko telegraficzny skrót tego, co znajdziesz w „Drodze do wielkości”. Jeśli należysz do osób, które poszukują recepty na większą skuteczność i konsekwencję w życiu zawodowym, którym nie brak ambicji i chęci do ciągłego doskonalenia się, koniecznie sięgnij po tę pełną inspiracji lekturę.

Za udostępnienie książki dziękujemy wydawnictwu Kompania Mediowa. Książkę znajdziesz tutaj.

a

Natalia Leśnikowska jest certyfikowanym przez ICF coachem i mentorem kariery – właścicielką marki Promotion Coaching. Specjalizuje się w pracy z osobami, które chciałyby w pełni wykorzystać swój zawodowy potencjał – pomaga m.in. zaplanować ścieżkę kariery w oparciu o swoje mocne strony, przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych, a także odzyskać równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Jest także menedżerką z ponad 10-letnim doświadczeniem w zarządzaniu zespołami i rekrutacji w prestiżowych korporacjach i trenerką wewnętrzną. Prowadzi również szkolenia w ramach Fundacji Dobra Porażka.

Natalia zaprasza Was na stronę natalialesnikowska.pl oraz na swój profil na LinedIn.


reklama własna