Jak dbać o równowagę w czasie pandemii?

„Kobiety częściej próbują godzić te wszystkie role – opiekunek dzieci, rodziców, nauczycielek i przedsiębiorczyń. Tak się jednak na dłuższą metę niestety nie da. Presja jest zbyt duża, aby bez dodatkowego wsparcia dla siebie, dawać radę długoterminowo radzić sobie z takim poziomem odpowiedzialności i napięcia.”.

Zapraszamy do lektury artykułu Małgorzaty Jasnoch,
doświadczonej menedżerki i trenerki mindfulness.

Diagnoza sytuacji w pandemii

Niedawno miałam rozmowę z właścicielką małej firmy trenerskiej. Mąż, prowadzący własne studio fotograficzne, dwójka dzieci: starsze z Aspergerem, młodsze w 2 klasie podstawówki. Marzec, wszystko staje, oboje tracą pracę, z dnia na dzień żadnego źródła dochodu. Dwójkę dzieci trzeba obsłużyć w szkole w pełnym zakresie i jednocześnie myśleć jak przywrócić firmom chociaż częściowo działalność i jak zarobić na życie całej czteroosobowej rodziny.

Ten przykład na szczęście skończył się pozytywnie, gdyż z tej  sytuacji wybrnęli jakoś razem, po kilku miesiącach. Dziś on ma z powrotem zlecenia, ona powoli wraca do swojej pracy zawodowej, ale dodatkowo wciąż przejmuje ciężar nauki dzieci, gdy tylko przechodzą one na naukę zdalną.

Niestety tak jest w większości przypadków: kobiety częściej próbują godzić te wszystkie role – opiekunek dzieci, rodziców, nauczycielek i przedsiębiorczyń. Tak się jednak na dłuższą metę niestety nie da. Presja jest zbyt duża, aby bez dodatkowego wsparcia dla siebie, dawać radę długoterminowo radzić sobie z takim poziomem odpowiedzialności i napięcia. Godzenie wielu ról na raz  (rodzic, nauczyciel/-ka, szef/-owa lub pracownik/-czka) jest dla wielu z nas ostatnio nie lada wyzwaniem. Pracujemy na podwójne, a nawet potrójne etaty, a  to wszystko na chwiejącej się na falach pandemii łodzi.

Badanie “Women in workplace COVID” przeprowadzone we wrześniu 2020 na rynku amerykańskim przez McKinsey&Company  oraz LeanIn pokazało, że

  • 30% więcej kobiet niż mężczyzn rozważa zakończenie lub spowolnienie kariery. Dotyczy to aż ¼ wszystkich starszych pracujących kobiet
  • bardzo alarmujące dane dotyczą pracujących matek, które zamiast dotychczasowego tzw. podwójnego etatu (praca i dom) przechodzą na tzw. potrójny etat
  • spędzają one (szczególnie dotyczy to matek dzieci poniżej 10. roku życia) nawet 5 godzin dziennie więcej na obowiązkach domowych i szkolnych niż to miało miejsce przed pandemią

Stąd coraz częściej dochodzi do wypalenia emocjonalnego. Wg ostatnich badan Gallupa (Employee Burnout: Causes and Cures) 76% pracowników doświadczy wypalenia zawodowego co najmniej raz lub kilka razy w swoim życiu, a 28% doświadcza go regularnie lub cały czas. Przyczyną wypalenia jest długotrwały stres i nieumiejętność odbudowywania energii i regeneracji sił.

(ciąg dalszy artykułu po reklamie)


Jeżeli  czujesz, że utraciłeś/-łaś równowagę emocjonalną, masz zdecydowanie za dużo spraw na głowie i stres Ci ostatnio nie pozwala spokojnie funkcjonować, to może Ci pomóc kameralna życzliwa grupa i dwie bardzo doświadczone prowadzące na 5 tygodniowym kursie online „ZADBAJ O SIEBIE W NOWEJ RZECZYWISTOŚCI. MOJA DROGA DO ODPORNOŚCI PSYCHICZNEJ” z elementami mindfulness.

Ten interaktywny kurs rozpoczyna się 19 kwietnia 2021 o godz.18 i będzie się odbywał w pięciu cotygodniowych dwugodzinnych sesjach, w których będzie można doświadczyć rozmaitych narzędzi i praktyk przywracających spokój i skuteczność działania oraz wypracować najlepsze dla siebie rozwiązania  i nawyki dające poczucie ulgi i odzyskiwania utraconej równowagi.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj


Jak zabrać się za przywracanie równowagi w życiu?

Shawn Achor w swoim wystąpieniu na konferencji TEDx „Szczęśliwy sekret efektywniejszej pracy” mówi, że że tylko 10 % naszego szczęścia zależy od okoliczności zewnętrznych, a aż 90% od tego w jaki sposób nasz mózg przetwarza to, co się dzieje wokół nas! Shawn wspomina też o tym, że nasz sukces zawodowy zależy tylko w 25% od ilorazu inteligencji, zaś aż w 75% od optymizmu, wsparcia społecznego oraz umiejętności postrzegania stresu jako wyzwania, a nie zagrożenia.

Na początek potrzebujemy szeroko pojętej samoświadomości. Składa się na nią zarówno świadomość tego czy chcemy od życia, co jest dla nas ważne, jak i świadomość tego co się z nami dzieje, gdy tracimy równowagę, pogrążamy się w spirali wyczerpania. Jakakolwiek zmiana na lepsze musi się zacząć się od zatrzymania na chwilę, uświadomienia sobie czego potrzebuje nasze ciało i układ emocjonalny oraz na ile każdy dzień prowadzi nas w kierunku, który uznaliśmy za ważny dla nas.

Jeśli czujemy swoje ciało, to naturalną rzeczą jest dążyć do równowagi. Niestety w dzisiejszych wymagających czasach coraz częściej nie potrafimy powiedzieć sobie STOP. Miałam ostatnio takie doświadczenie z bardzo wyeksploatowaną dyrektorką wysokiego szczebla, bardzo już  zmęczoną emocjonalnie, która szczerze powiedziała, że bardzo potrzebuje warsztatów dbania o siebie, o swoją energie emocjonalną, narzędzi redukcji stresu, ale niestety kompletnie nie mogła znaleźć na nie czasu!

Takie sytuacje są trudne i napawają mnie smutkiem. Często niestety jest tak, że w warstwie rozumowej wiemy co należy zrobić, żeby było lepiej, a jednak istnieją  przytłaczające czynniki hamujące, powodujące, że pogrążamy się jeszcze bardziej. Te hamulce są głównie w naszej głowie. Jeśli tego sobie nie uświadomimy, to nie będziemy w stanie zrobić kroku w dobrą stronę.

W społeczności praktykującej mindfulness krąży stwierdzenie, że jeśli nie masz 15 minut dziennie na medytację, to powinieneś medytować godzinę.

(ciąg dalszy artykułu po filmie)

6 kroków przywracania równowagi w życiu

  1. Samoświadomość, czyli świadomość tego, co mnie karmi, a co wyczerpuje  oraz co jest  dla mnie najważniejsze w życiu (na co chce poświęcać swoją energię życiową)
  2. Znajomość swojego barometru stresu (jak odczuwam stres i jak często to weryfikuję?)
  3. Kontakt ze sobą i swoim ciałem, który ułatwia regularne przebywanie ze sobą w ciszy (np. mindfulness lub przebywanie na łonie natury)
  4. Znalezienie optymalnego rytmu krótko i długoterminowego (optymalne godziny snu, ruchu, koncentracji wysiłku i regeneracji)
  5. Budowa dobrych nawyków i wyłączanie autopilota w czynnościach dla nas ważnych, karmiących, aby wykonywać je uważnie i czerpać z nich optimum satysfakcji
  6. Praktykowanie wdzięczności na co dzień (drobne rzeczy!)

MAŁGORZATA JASNOCH

Trenerka biznesu, mentorka, certyfikowana coach  metodą Action Learning, doradca biznesowy, trenerka mindfulness w trakcie certyfikacji przy Oxford Mindfulness Centre.

Menadżerka z 20 letnim doświadczeniem w tworzeniu nowych firm/marek/zagranicznych oddziałów, restrukturyzowaniu, budowaniu elastycznych zespołów ukierunkowanych na rozwój, wyznaczanie trendów i osobistą satysfakcję oraz z 15 letnim doświadczeniem w prowadzeniu firmy.

Współtwórczyni i Członkini Zarządu spółki TEAL Action Learning Global, w ramach której tworzy i realizuje projekty rozwojowe dotyczące rozwijania umiejętności menedżerskich, komunikacji w zespole, zarządzania energią i przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu, wypracowywania strategii firmy przy udziale pracowników, projektowania i wdrażania zmian.

Współtwórczyni i wieloletnia Prezeska Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER, jednego z najlepszych inkubatorów dla młodego biznesu w Europie

Jedna z trzech menadżerek, które współtworzyły we Wrocławiu centralę na wschodnią Europę marki odzieżowej Orsay budując zespół i sieci kooperacyjne tego przedsięwzięcia całkowicie od zera w porozumieniu z międzynarodową centralą  firmy  Orsay w Niemczech.