Stan krytyczny. Opowieści z pogranicza ludzkiego życia

„Jesteś moim przeszłym i przyszłym pacjentem, synem, córką, matką lub sąsiadem mojego obecnego pacjenta. I chociaż co piąty z was umrze na intensywnej terapii, wielu nawet nie wie, czym taki oddział [intensywnej terapii] jest.”

Może się zdarzyć, że będziesz uczestnikiem wypadku lub zapadniesz na groźną chorobę: stan krytyczny oznacza, że zawiódł co najmniej jeden z twoich najistotniejszych organów i zagrożone jest twoje życie. W takich chwilach musisz zaufać umiejętnościom zespołu medycznego, pod którego opieką się znalazłeś. Jego członkowie w olbrzymim stresie podejmują niezwykle trudne decyzje i w trybie pilnym rozwikłują tajemnice ludzkiego ciała, diagnozując często niewytłumaczalne i zaskakujące przypadki. Stawką jest zawsze życie człowieka.

W książce Stan krytyczny doktor Morgan oprowadza nas po oddziale intensywnej terapii, jednym z najbardziej dynamicznych i działających pod największą presją miejsc w szpitalu. Opisuje najciekawsze przypadki, z którymi się zetknął w karierze, i opowiada o pacjentach, których znad krawędzi śmierci sprowadził wraz ze swoimi współpracownikami z powrotem do życia.

Doktor Matt Morgan jest specjalistą medycyny intensywnej terapii w Szpitalu Uniwersyteckim w Walii oraz honorowym samodzielnym pracownikiem naukowym Uniwersytetu w Cardiff. Pracował w największych brytyjskich i australijskich szpitalach. Wielokrotnie nagradzany za badania, w tym za rozprawę doktorską, w której wykorzystał sztuczną inteligencję do rozwiązywania złożonych problemów medycznych. 

„…Zwiedzimy razem główne układy i narządy ludzkiego ciała; dowiecie się, jak utrzymać przy życiu osobę bez tętna i co się dzieje podczas śmierci mózgowej. Podzielę się z wami wzlotami i upadkami, których doświadczają pacjenci, rodziny i personel medyczny w trakcie walki z kruchością ludzkiego życia …” 

Stan krytyczny to poruszające i chwytające za serce historie, dzięki którym czytelnicy dowiedzą się, jak wiele niesamowitych zagadek skrywa nasze ciało i poznają prawdziwą siłę ludzkiego ducha. 

Książkę w dobrej cenie kupisz tutaj.

Dziękujemy wydawnictwu Insignis Media za udostępnienie książki.


Nasza opinia

Zacząłem czytać „Stan krytyczny” z nastawieniem przede wszystkim na recenzję. Natomiast bardzo szybko mnie wciągnęła… To fascynujące, jak bardzo mało wiemy o lekarzach z OIOM (oddziały intensywnej opieki medycznej). I straszny jest nasz brak wiedzy o tym, w jaki sposób różne niebezpieczeństwa czyhają na nasze zdrowie i życie. Opisując powyższe dr Matt Mogran bynajmniej nas nie straszy, ale z perspektywy kilkudziesięciu lat aktywnej pracy jako intensywista (kto to? – dowiecie się z książki!) pokazuje, jak ratować życie i jaki postęp dokonał się w medycynie w ostatnich latach.

O tej książce oraz o cennych informacjach dotyczących różnych aspektów uczenia się na błędach i zapobiegania porażkom w medycynie (o czym dr Mogran też pisze) jeszcze napiszę. A póki co polecam Wam lekturę tej wciągającej książki.

Jarek Łojewski


reklama własna