„Ukryty potencjał”. Czy talent to jedyny klucz do sukcesu?

W swojej książce Adam Grant udowadnia, że prawdziwy rozwój zależy nie od wrodzonych zdolności, lecz od wytrwałości, charakteru i systemów, które pomagają każdemu wspiąć się na wyżyny swoich możliwości.

Od kiedy zajmuję się tematem szeroko pojętej rekrutacji i przygotowywaniem Klientów do rozmów o pracę bardzo ciekawi mnie temat odkrywania ludzkiego potencjału. Bo czy to nie jest tak, że jedna, często niestety niesprawiedliwa czy nieprzemyślana ocena, może ukierunkować nasz sposób myślenia o sobie samych, a przez to nasze dalsze decyzje i losy?

Zaczyna się bardzo wcześnie, bo kiedy na przykład dziecko w szkole podstawowej usłyszy od nauczycielki matematyki, że do niczego się nie nadaje, a z kartkówek dostanie kilka słabych ocen z rzędu, zapewne przestanie swoją przyszłość w jakikolwiek sposób wiązać z przedmiotami ścisłymi.

Jeśli z kolei na polskim jego wypracowania będę odczytywane przy całej klasie jako istny wzór do naśladowania, istnieje realna szansa, że wyrosną mu przykładowe skrzydła humanistyczne, i kto wie, czy w przyszłości nie zostanie nawet sławnym pisarzem?

A rozmowa kwalifikacyjna to przecież z reguły godzinne spotkanie, co nie pozwala na dogłębne poznanie drugiego człowieka i zapytanie go o wszystko, co potencjalnie mogłoby zainteresować rekrutera.

Nie przesadzę, jeśli napiszę, że książka “Ukryty potencjał” Adama Granta to prawdziwa perełka, która na realnych przykładach pokazuje, jak bardzo wyjątkowy jest każdy z nas, i jak wyjątkowe rzeczy może osiągać, jeśli tylko będzie miał odwagę swój potencjał odkryć i umiejętnie pokazać światu.

Poznajemy na przykład historię Josega Hernandeza, który tak bardzo pragnął dostać się do NASA, że nie zrażał się wielokrotnymi odmowami. I choć pochodził z ubogiej, absolutnie nieuprzywilejowanej rodziny i miał bardzo trudny start, z godnym podziwu uporem i konsekwentnie godził edukację z pracą i poszerzał swoje kompetencje w każdej wolnej chwili, bo wierzył, że absolutnie warto.

jeden z bohaterów książki Ukryty potencjał
José Moreno Hernández, były astronauta NASA, źródło: Wikipedia, domena publiczna

I to jest właśnie jeden z kluczowych wniosków, które zabrałam dla siebie z tej książki – jeśli bardzo nam na czymś zależy, to absolutnie nie możemy pozwolić aby oceny innych ludzi czy trudne okoliczności zewnętrzne nas zatrzymały.

No właśnie – oceny… Czy miałeś kiedyś tak, że negatywna informacja zwrotna na tyle Cię zdemotywowała, że stwierdziłeś, że się do czegoś nie nadajesz? Grant rewelacyjnie opisuje, że oceniać mogą nas trzy typy osób: takie, które się o nas troszczą, takie, które są dla nas wiarygodne (bo na przykład są ekspertami w danej dziedzinie), oraz takie, z którymi łączą nas bliskie relacje. Prawdziwym skarbem jest natomiast feedback od osoby, która łączy w sobie to wszystko razem (bo przecież osoba wiarygodna, mimo rozległej wiedzy merytorycznej, może nas nie znać na tyle dobrze, by adekwatnie nas ocenić, albo może wcale nam dobrze nie życzyć).

Kolejna kwestia poruszona w książce to temat popełniania błędów i ponoszenia porażek. Wielu z nas robi wiele by ich za wszelką cenę unikać, tymczasem są one ogromnie cenną lekcją, a jeśli dobrze ją odrobimy, to każdorazowo wzmacnia się nasz charakter.

Grant tłumaczy, że kiedy patrzymy na osiągnięcia człowieka, to powinniśmy rozpatrywać je właśnie w szerokim kontekście, czyli analizować całą drogę, jaką przyszło mu przebyć. Jeśli potrafił podnosić się po upadkach, wyciągać wnioski i mimo wszelkich trudów szedł dalej i dalej, to jest to niewątpliwie godne podziwu. Każdy z nas chciałby przecież mieć w swoim zespole  i generalnie wokół siebie w codziennej pracy osoby odważne, zaradne i zdeterminowane, nie zaś takie, które mogą działać tylko wtedy, jak wszystko zostaje im podane na srebrnej tacy.

I ta siła charakteru znaczy o wiele więcej niż choćby liczba lat doświadczenia zawodowego (przecież ktoś, kto od dziesięciu lat robi codziennie to samo, finalnie umie znacznie mniej, niż osoba, która w ciągu roku sześć razy była rzucana na bardzo głęboką wodę i za każdym razem świetnie radziła sobie w tych dynamicznie się zmieniających okolicznościach).

Ogromnym atutem książki jest to, że przytoczonych zostało w niej bardzo wiele badań z ostatnich lat, a także statystyk i informacji dotyczących sytuacji zarówno na całym świecie, jak i w konkretnych krajach (znajdziesz w niej na przykład ciekawe porównanie systemu edukacji w Stanach Zjednoczonych i Finlandii).  

Każdy rozdział rozpoczyna się natomiast cytatem, który płynnie wprowadza czytelnika w temat poruszany na kolejnych stronach.

Naprawdę serdecznie polecam, a żeby jeszcze bardziej Cię zachęcić, zostawię tu krótki fragment, który wyjątkowo do mnie trafił:

“Dla kogoś, kto ocenia ludzi, nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż ten moment, kiedy udaje się znaleźć nieoszlifowany diament. Nie powinniśmy jednak naciskać na drogocenne kamienie tak długo, aż same z siebie zaczną błyszczeć. Nasze zadanie polega raczej na wyłuskiwaniu tych, które już zostały poddane różnego rodzaju naciskom – i wydobywaniu ich blasku na światło dzienne”.

Jeśli zdecydujesz się sięgnąć po tę lekturę, koniecznie podziel się wrażeniami – miłego czytania!

Książkę „Ukryty potencjał” otrzymaliśmy dzięki uprzejmości wydawnictwa MT Biznes.
Znajdziecie ją tutaj: https://mtbiznes.pl/produkt/ukryty-potencjal


Natalia Leśnikowska jest certyfikowanym przez ICF coachem i mentorem kariery – właścicielką marki Promotion Coaching. Specjalizuje się w pracy z osobami, które chciałyby w pełni wykorzystać swój zawodowy potencjał – pomaga m.in. zaplanować ścieżkę kariery w oparciu o swoje mocne strony, przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych, a także odzyskać równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Jest także menedżerką z ponad 10-letnim doświadczeniem w zarządzaniu zespołami i rekrutacji w prestiżowych korporacjach i trenerką wewnętrzną. Prowadzi również szkolenia w ramach Fundacji Dobra Porażka.

Natalia zaprasza Was na stronę natalialesnikowska.pl oraz na swój profil na LinedIn.


reklama własna


Olga Woj: Piękna porażka, czyli dlaczego ważne jest to, jak myśli o niej nasz mózg.

📅 Kiedy: 27 lutego 2025, start: 19:00
📌 Gdzie: https://www.youtube.com/watch?v=XyHA4KkMYck

🔔 Wejdź już dzisiaj i kliknij [🔔 Powiadom mnie], aby nie przegapić spotkania na żywo!
🫵 Dołącz, zadawaj pytania i komentuj na żywo!

W trakcie webinaru, który poprowadzi OLGA WOJ:

✅ Zmienisz perspektywę – dowiesz się, jak patrzeć na błędy i porażki, żeby działały na Twoją korzyść.

✅ Poznasz praktyczne narzędzia, które wzmacniają optymizm i odporność psychiczną.

✅ Odkryjesz, jak chwalić, żeby dziecko lub uczeń chcieli podejmować wysiłek i rozwijać się.

✅ Nauczysz się formułować komunikaty, które wspierają zaangażowanie i odwagę w mierzeniu się z wyzwaniami.

Przygotuj się na solidną dawkę inspiracji i praktycznych wskazówek! 🚀

OLGA WOJ

Neurodydaktyczka, absolwentka filologii polskiej na UAM, trenerka kadry pedagogicznej i autorka szkoleń z efektywnych narzędzi edukacyjnych dla nauczycieli, trenerów, pedagogów i lektorów. Od 2020 roku dzieli się swoim doświadczeniem tworząc publikacje i materiały dla nauczycieli w ramach wydawnictwa Mózg na Warsztat.

🔗 https://mozgnawarsztat.pl/

Twórczyni platformy edukacyjnej dla nauczycieli Akademia Neurodydaktyki, będącej efektem pracy wielu specjalistów z obszarów nauczania w zgodzie z naturą mózgu.

🔗 https://akademianeurodydaktyki.pl/

—————————————————

💎 Partner webinaru: BEST S.A. (best.com.pl)

🫵Nagranie jest częścią kampanii edukacyjnej #BlędyKształcą

organizator kampanii: spokopolski.pl

Fundacja Dobra Porażka jest Patronem kampanii edukacyjnej #BlędyKształcą


reklama własna


Inteligentna porażka – klucz do innowacji i rozwoju

W świecie, który często gloryfikuje sukces i piętnuje niepowodzenia, koncepcja znana jako „inteligentna porażka” wnosi odświeżającą perspektywę. Pokazuje, że niektóre niepowodzenia mogą być nie tylko akceptowalne, ale wręcz pożądane, prowadząc do przełomowych odkryć, innowacji i znaczącego rozwoju osobistego czy zawodowego. Ale czym dokładnie jest inteligentna porażka i jak możemy ją wykorzystać na swoją korzyść?

Czytaj dalej

Czy każdy z nas potrafi prawdziwie usłyszeć?

Recenzja książki Tomasza Zielińskiego „Usłyszeć na czas”

Czytaj dalej

Robin Sharma – “Droga do wielkości”

Czy zastanawiasz się czasem co zrobić, żeby w pełni wykorzystywać swój potencjał i by Twoja kariera zawodowa nabrała tempa? Masz różne bardzo ambitne plany, cele oraz kreatywne pomysły, ale jak przychodzi do realizacji, to znajdujesz sobie wiele różnych wymówek i usprawiedliwień? I tak mija czas, a w Twoim życiu zawodowym nic (albo bardzo niewiele) się zmienia?

Jeśli w tym krótkim opisie znalazłeś siebie, to serdecznie Cię zachęcam do sięgnięcia po książkę “Droga do wielkości”, której autorem jest Robin Sharma. Mnie osobiście urzekła jej przejrzysta, łatwa w odbiorze forma i jasny, uniwersalny przekaz. Składa się ze stu prostych wskazówek, z których każda opisana jest na mniej więcej trzech stronach i z których skorzystać możesz na każdym etapie swojej ścieżki zawodowej. Ich skuteczność poparta jest zarówno osobistymi doświadczeniami autora jak i wynikami badań, na przykład prowadzonymi przez Instytut Gallupa.

Czego dotyczą wskazówki? Nie będę zdradzała za dużo, ale opowiem Ci tylko, że dotyczą kilku kluczowych obszarów.

Budowanie wartościowych relacji

Pierwszy z nich dotyczy budowania wartościowych relacji. Robin Sharma mówi jak ważne jest to, by być wśród ludzi wokół nas autentycznie ciekawym i korzystać z każdej możliwej okazji do budowania wartościowej sieci kontaktów i wspólnego spędzania czasu. Aby te relacje trwały długo i były oparte na zaufaniu kluczowe jest po pierwsze bycie autentycznym i nieudawanie nikogo, kim się nie jest.

Co ważne, taka szczerość czasami jest bardzo trudna i zmusza nas do poszerzenia swojej strefy komfortu, bo wymaga powiedzenia w cztery oczy niewygodnej prawdy (na przykład o tym, że ktoś nie wywiązał się ze swojego zadania albo zawiódł oczekiwania klienta), ale tylko tak możemy naprawdę wspomóc kogoś w jego rozwoju i sprawić, by nam ufał.

Wielu z nas wpada w pułapkę „wszyscy muszą mnie lubić”, przez co prawią puste komplementy i nie mówią o rzeczach, które wymagają poprawy, ale nie tędy droga. Człowiek sukcesu potrafi zarówno mówić to, co naprawdę myśli, nawet jeśli nie spodoba się to drugiej stronie, jak i podejmować niepopularne decyzje, jeżeli jest przekonany co do ich słuszności.

Jeśli chodzi o relacje, bardzo istotne jest też dostrzeganie innych i okazywanie im wdzięczności. Jak pokazują badania, poczucie, że nasze wysiłki i sukcesy pozostają niezauważone, jest jednym z najczęstszych przyczyn odejść z pracy. Czasami zwykłe „dziękuję” i powiedzenie drugiej stronie, jakie mocne strony w niej dostrzegamy i co podoba nam się w jej zachowaniu czy jej pracy, odciska pozytywne piętno na długie lata.

Robin Sharma

Poszerzanie horyzontów i ciągłe uczenie się

Drugi obszar, wokół którego zgrupowane są zawarte w „Drodze do wielkości” porady, dotyczy poszerzania horyzontów i ciągłego uczenia się. Autor podkreśla, jak ważne jest to, żeby regularnie – na przykład przez godzinę dziennie – czytać, bo czytanie jest jak spotkanie oko w oko z twórcą dzieła.

Dobrze jest sprecyzować sobie, co jest naszym talentem i świadomie, konsekwentnie go rozwijać. Jeśli bowiem poświęcamy czemuś naszą uwagę i czas, możemy osiągnąć prawdziwy geniusz i zyskać autentyczny podziw oraz uznanie innych w danej dziedzinie. Robin Sharma podkreśla też, żeby nie marnować żadnego dnia, bo dni szybko składają się na tygodnie, tygodnie na miesiące, a tygodnie na lata. Każdy stracony dzień, w którym odkładamy nasze cele i marzenia na później, jest więc prawdziwą stratą naszego najcenniejszego zasobu – czasu. Czasu, którego nie da się cofnąć ani odzyskać.

Bardzo pomocne jest prowadzenie kalendarza i upewnianie się, że są w nim rzeczy faktycznie dla nas istotne i spójne z naszymi wartościami. Cytat, który ze mną pozostał, bo bardzo jaskrawo to obrazuje to: „za każdym razem, gdy mówisz TAK czemuś nieważnemu, mówisz NIE czemuś istotnemu”. Nie wpisuj więc w swój grafik spraw i zadań, którymi nie chcesz się zajmować, bo w żaden sposób nie zbliżają Cię do Twojego celu.


JAK SIĘ UCZYĆ NA BŁĘDACH? ZOBACZ NASZE SZKOLENIA!

z


Odwaga i chęci do eksperymentowania

Trzeci obszar, o którym chciałabym wspomnieć, dotyczy odwagi i chęci do eksperymentowania. W książce duży nacisk położony jest na to, aby inspirować się wielkimi ludźmi sukcesu. Wszyscy z nich, bez wyjątku, w pewnym momencie odważyli się pójść pod prąd i zrobić coś inaczej niż jest to ogólnie przyjęte, choć wiązało się to z wieloma wyzwaniami i było obarczone ryzykiem.

Mamy naturalną tendencję uciekać do tego co znamy, co daje nam poczucie bezpieczeństwa i co zostało już wypróbowane. Ale jeśli chcesz osiągnąć coś naprawdę dużego musisz po prostu się odważyć, zaeksperymentować, wypróbować coś innego i przede wszystkim zerwać z myśleniem, że na pewno się nie da. Nawet jeśli poniesiesz po drodze porażki i wiele razy Ci się nie uda, potraktuj te sytuacje jako lekcje i okazję do wyciągnięcia wniosków.

Tak właśnie postępują wszyscy wielcy ludzie sukcesu. I nie zwracaj uwagi na słowa krytyki, czy ludzi, którzy będą próbowali podciąć Ci skrzydła – jeśli w coś głęboko wierzysz, postępujesz zgodnie z Twoimi wartościami i masz jasno sprecyzowaną wizję, to absolutnie nie powinieneś z tego rezygnować.  

To oczywiście tylko telegraficzny skrót tego, co znajdziesz w „Drodze do wielkości”. Jeśli należysz do osób, które poszukują recepty na większą skuteczność i konsekwencję w życiu zawodowym, którym nie brak ambicji i chęci do ciągłego doskonalenia się, koniecznie sięgnij po tę pełną inspiracji lekturę.

Za udostępnienie książki dziękujemy wydawnictwu Kompania Mediowa. Książkę znajdziesz tutaj.

a

Natalia Leśnikowska jest certyfikowanym przez ICF coachem i mentorem kariery – właścicielką marki Promotion Coaching. Specjalizuje się w pracy z osobami, które chciałyby w pełni wykorzystać swój zawodowy potencjał – pomaga m.in. zaplanować ścieżkę kariery w oparciu o swoje mocne strony, przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych, a także odzyskać równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Jest także menedżerką z ponad 10-letnim doświadczeniem w zarządzaniu zespołami i rekrutacji w prestiżowych korporacjach i trenerką wewnętrzną. Prowadzi również szkolenia w ramach Fundacji Dobra Porażka.

Natalia zaprasza Was na stronę natalialesnikowska.pl oraz na swój profil na LinedIn.


reklama własna


Feedback – czy to brzydkie słowo?

Mogę o sobie śmiało powiedzieć, że jestem, w pozytywnym sensie, uzależniona od feedbacku. Uwielbiam zarówno dowiadywać się od ludzi, jak im się ze mną pracuję, co we mnie cenią (a co niekoniecznie) i co ich zdaniem mogłabym robić częściej/rzadziej/inaczej, jak i przekazywać ludziom informację zwrotną, która może ich wesprzeć w ich rozwoju.

Czytaj dalej

Iga Świątek: Mistrzyni przekuwania porażek w siłę

Iga Świątek, polska tenisistka i numer jeden światowego rankingu WTA. Wyróżnia się nie tylko swoimi umiejętnościami na korcie, ale przede wszystkim niezwykłą zdolnością do radzenia sobie z porażkami, wyzwaniami i sukcesami. Ta unikalna cecha czyni ją prawdziwą mistrzynią mentalną w świecie zawodowego tenisa.

Czytaj dalej

Jak odnaleźć to, co kochasz, kochać to, co robisz i robić to do końca życia?

to podtytuł książki, obok którego bardzo trudno byłoby mi przejść obojętnie, zwłaszcza, że jestem coachem i mentorką kariery i jest to tak bardzo zbieżne z tym, w czym chcę na co dzień wspierać moich Klientów.

Czytaj dalej
Prawdziwa SELF-CARE

Prawdziwa SELF-CARE (bez kryształów, głodówek i kąpieli w pianie)

Bardzo popularnym w ostatnich latach słowem, które odmieniamy przez wszystkie możliwe przypadki od czasów pandemii, jest dobrostan. Często jednak zapominamy o tym, co możemy zrobić sami dla siebie, a zamiast tego wysuwamy przeróżne roszczenia pod adresem pracodawcy albo naszego najbliższego otoczenia.

Czytaj dalej

How to learn from failure? Use the Failess Model!

In 2018, I performed on stage of TEDxGdynia. As you might expect, I talked about how to learn from failure, and presented the first version of the method I will describe below.

Czytaj dalej