02. WOJCIECH GLAC: Neurobiologia fuckupu, czyli co porażka robi z naszym mózgiem?

Wojciech Glac był naszym gościem na Dniu Porażki 2020. Poprosiliśmy aby opowiedział o tym, co lubi najbardziej – jak ludzki mózg funkcjonuje w różnych sytuacjach. A skoro Dzień Porażki, to oczywiście historia Wojtka dotyczy tego kontekstu!

W niesamowitą podróż po ludzkim mózgu zaprasza dr Wojciech Glac z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Zwycięzca konkursu Popularyzator Nauki 2019 w kategorii „Naukowiec”, organizowanego przez serwis PAP Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Cenionym dydaktykiem i popularyzatorem wiedzy na temat mózgu oraz pomysłodawcą i organizatorem Dni Mózgu na Uniwersytecie Gdańskim. Wykładowca o niezmierzonych pokładach mądrości i poczucia humoru, uwielbiany przez studentów i czytelników ciekawych publikacji na Facebooku oraz niesamowitych wykładów na YouTube. W swoich wpisach pokazuje, jak działa mózg w kontekście różnych, codziennych i niecodziennych sytuacji. Prelegent na TEDxGdynia 2018.

Śledząc milisekunda po milisekundzie mózgowy przebieg doświadczania porażki, a także to co działo się w mózgu przed nią i co dzieje się po niej, można poznać i zrozumieć m.in. od czego zależy siła negatywnych emocji oraz ich repertuar, dlaczego ludzie różnią się sposobem przeżywania porażki, dlaczego jednych ona wzmacnia – motywuje, a innych osłabia – demotywuje itd. Przyglądając się przebiegowi mózgowych procesów związanych z porażką można odkryć takie mechanizmy neurobiologiczne, które nie tylko sprawią, że będziemy w stanie wyjść z porażki obronną ręką, ale wręcz przestaniemy pragnąć sukcesów 😁

Warto też przeczytać: 8 rad, jak pomóc dzieciom ponosić dobre porażki



reklama własna