Jeśli nie chcecie przeżywać porażek, to musicie nauczyć się jak je przeżyć!

Jeśli nie chcecie przeżywać porażek, to musicie nauczyć się jak je przeżyć. Fizycznie (martwy analityk to mało użyteczny analityk), emocjonalnie (zdołowany product manager jest jak koń z klapkami na oczach – niby posuwa się do przodu, ale niekoniecznie tam, gdzie potrzeba) oraz intelektualnie (nie uczenie się z porażek jest poważnym grzechem, za który grozi kara z ręki Policji Porażkologicznej). Poznacie metodę 5Z, która pomaga uniknąć takiej kary. Pokazuje, jak efektywnie i skutecznie uczyć się z porażek, aby nie podpaść później pod paragraf „znowu to samo”. Abyście się nie nudzili, autor wystąpienia przyznał się do 2 własnych błędów i jednego cudzego oraz powie, czego się z nich nauczył.

MAP IT to konferencja online, na której 15 maja 2020 spotkaliśmy ekspertów analizy biznesowej i zarządzania produktami w IT. Zorganizowana została przez Hannę Wesołowską z bloga Analiza IT. Ogromne ukłony dla Eleny Zhukovej, Olgi Springer z Product Vision oraz pozostałych znakomitych prelegentów – Jarosława Żelińskiego, Jarka Łojewskiego z Fundacji Dobra PorażkaMichała Bartyzela oraz Michała Redy i Mateusza Kapicy z Product Vision.

Zainteresowanie spotkaniem przeszło najśmielsze oczekiwania. Na konferencję zapisało się ponad 1200 osób. W ciągu dnia pojawiło się 1086 unikalnych użytkowników. W szczytowym momencie mieliśmy niemal 800 osób słuchających na żywo.

Nad techniczną stroną przygotowania i przebiegu wydarzenia czuwał Piotr Król ze studia 306 w Gdyni. Piotr obsługuje wydarzenia tej skali (i większe) w wielu branżach, m.in. dla marketingowców, traderów. Podkreślił, że nasze wydarzenie zgromadziło dużą widownię jak na działania organiczne (niewspomagane płatnymi reklamami w Internecie), dostrzegł dużą, w porównaniu z innymi branżami, frekwencję oraz zaangażowanie uczestników.

Nie było jeszcze takiego wydarzenia łączącego tematykę zarządzania przedsiębiorstwem, analizy biznesowej i zarządzania produktem w IT. Ogromnym sukcesem było nie tylko liczne przyciągnięcie zainteresowanych. 94% uczestników konferencja bardzo przypadła do gustu – 40% osobom podobała się bardzo (5 w skali na 6) a 54% osób było wręcz zachwyconych (6/6). Znakomite oceny otrzymała także każda z prelekcji! Nie było tam słabej, ani nawet średniej prezentacji. Uczestnicy docenili wysoki poziom merytoryczny.

Kolejna edycja MAP IT planowana jest jeszcze na 2020 rok. Informacje na ten temat pojawiać się będą na stronie Analiza IT.

Porażkologia praktyczna dla analityków i produktowców IT

Fundacja Dobra Porażka była partnerem wydarzenia, a także jego aktywnym uczestnikiem. Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania wystąpienia Jarka Łojewskiego. Analiza IT to coś, z czym ma do czynienia dłużej niż z porażkami. Z połączenia tych dwóch rzeczy wyszło coś bardzo ciekawego ?

zapis wystąpienia na żywo

Na początku wystąpienia uczestnikom zostało zadane pytanie:

Z czym kojarzy Ci się słowo „porażka”?

Oto odpowiedzi. Im większy napis, tym częściej dana odpowiedź się pojawiała.

Nie ukrywam, że jestem pod wrażeniem. Jak widać, świadomość analityków i produktowców IT, dotyczące korzyści z właściwego, propagowanego przez Fundację uczenia się z porażek, jest duża. Bardzo mnie to cieszy. Analiza IT oraz Product Management to dwa obszary, w których nie da się sprawnie pracować, nie ucząc się na błędach.

Jarek Łojewski

Dla zainteresowanych – ocena wystąpienia Jarka z ankiety przeprowadzonej tuż po konferencji (1 – najniższa, 6 – najwyższa):

Lubimy UWIELBIAMY jak nas chwalą!

I jeszcze kilka komentarzy oraz napisanych w trakcie wystąpienia przez słuchaczy:

  • bardzo ciekawa prezentacja, blog też super – bardzo się cieszymy ?
  • Katastrofa challengera – wyjaśniona przez Faynmana – dzięki rozmowom z pracownikami najniższego szczebla – o tym niedługo napiszemy
  • Czy robiąc podsumowania po spotkaniach w małych grupach udało się zachęcić ludzi do czytania takich informacji? I jakie użyto narzędzie to tego? – Z podsumowań mogły wyniknąć zmiany np. w procedurach czy listach kontrolnych, które były później ogłaszane. Mogły to być też tzw. dobre praktyki – nieformalne sposoby postępowania, dające dobre efekty. Te można spisać w postaci artykułów w intranecie, dostępnych dla np. wszystkich osób zajmujących się projektami i zachęcać do ich lektury, np. omawiając je na spotkaniach PMO czy podobnych.
  • dzięki, że mówisz o niepowodzeniach w analizie! temat zdarza się, a jest zwykle pomijany – jeszcze na ten temat będziemy tutaj pisali nie raz ?
  • Super prezentacja!– dziękuję ?
  • Przepraszam najmocniej, to mój kot, któremu zabawka spadła na mój laptop ? – kot też ma prawo do błędów ?
  • Ewelina bo nikt się nie chce do nich (porażek w analizie) przyznać, mimo, że to mogłaby być ogromna dawka wiedzy dla innych – Nie tylko dawka wiedzy, ale też zapewnienie oszczędności czy zmniejszenie zagrożenia życia lub zdrowia w przyszłości. Stąd działanie naszej Fundacji.
  • Czekam na termin konferencji o Porażce, kiedy będzie? – Jak tylko sytuacja na to pozwoli. Obserwujcie naszą stronę, stronę DzienPorazki.pl i profile na Facebooku i LinekdIn.
  • porażka jest najcenniejszą lekcją w życiu – I bywają też bardzo kosztownym lekcjami. Więc musimy mieć z tych lekcji jakiś „zwrot” – w postaci doświadczenia, które pozwoli na osiąganie sukcesów w przyszłości.
  • Niestety, ale oglądam zajmując się dzieckiem trochę i dużo mi umyka – zapraszamy do obejrzenia zapisu wystąpienia ?
  • Czy warto opisywać takie porażki, pokazywać w firmie? Najtrudniejsze jest się przyznanie do błędu i porażki, jak zmieniać kulturę firmy pod tym kątem. Żeby nie było napiętnowania. – Czy warto? Trzeba! Natomiast zmiana kultury to proces, który niestety musi chwilę potrwać. Co warto zrobić? Na przykład pokazać kadrze menedżerskiej praktyczne korzyści z rozmowy o porażce. Pokazać na rzeczywistym, firmowym przykładzie, jakie wnioski, nauki można wyciągnąć z przeżytego niepowodzenia i jak je wykorzystać, aby w przyszłości zaoszczędzić ???. Przełożenie na TAKĄ wartość zawsze daje dobre efekty ? Wygląda to prosto. Temat wymagałby jednak dłuższego opowiedzenia, więc na pewno do niego wrócimy na naszym blogu.
  • fantastyczna prezentacja!!! – miód na serca nasze… ?
  • dzięki Jarku, super prezentacja – polecam się na przyszłość. Zaproś nas na warsztaty do Twojej firmy ?
  • haha, przypomina mi się ulubioną serię Katastrofa w przestworzach, tam właśnie wyciągano wnioski i wdrażano nowe procedury, żeby zminimalizować ryzyko wypadków – Ooo… Tego nie oglądaliśmy ? Trzeba nadrobić!
  • Bardzo ciekawa prezentacja – wiele cennych rad z których na pewno będę próbowała skorzystać! – Na zdrowie ?. Dawajcie znać, z jakimi rezultatami!
  • Jarek, czy miałeś problemy z tym żeby przyznać się do błędu i podchodzić do porażek bez emocji czy musiałeś się tego nauczyć? Jeśli musiałeś się nauczyć to jak to zrobiłeś? – Jarek: Było to bolesne, nie ukrywam. Opowiadamy o tym pod koniec filmu.
  • świetna prezentacja i wykład – mówcie nam jeszcze ?
  • Jarku, super prezentacja!!! 🙂 – lata pracy…. ?
  • Tylko jak się do porażki odnieść jak mówi Walkiewicz. Porażka może Cię sponiewierać i zostawić tam gdzie jest. – Ona może Cię zostawić. Pytanie: czy ty zostaniesz w tym miejscu, czy też odważnie pójdziesz dalej?
  • Jarek super prezentacja, dużo cennych rad! Bardzo dziękuję! – niech te rady dobrze służą ?
  • @Jarek – super, jak zwykle – dziękuję, będę starał się jeszcze bardziej ?

Jeśli temat #porażkologii, dostosowane dla specjalistów IT, interesuje Ciebie i Twoją firmę, skorzystajcie z naszej propozycji szkoleń:

Jak skutecznie uczyć się z porażek? – szkolenie online

Nie chodzi o to, aby godzić się z porażką przed podjęciem działania. Trzeba jednak mieć świadomość, że działanie może zakończyć się porażką. Chodzi o to, aby być przygotowanym na poradzenie sobie z niepowodzeniami oraz wykorzystać wyniesione z nich nauki do osiągania sukcesów w przyszłości.

Jak dobrze rozmawiać o porażkach? – szkolenie online

Brak umiejętności rozmawiania o porażkach powoduje, że unikamy takich rozmów lub robimy to nieprawidłowo i w efekcie ponosimy kolejne niepowodzenie – tracimy wiedzę, doświadczenie, okazję do rozwoju i usprawnienia.