„Czasem wygrywasz a czasem się uczysz!”

Twórczość Johna C. Maxwella, autora bestsellerów „New York Timesa” i autorytetu w dziedzinie przywództwa, była mi znana od dłuższego czasu. Tym razem miałam okazję przeczytać pozycję teoretycznie kierowaną do nastolatków: „Czasem wygrywasz a czasem się uczysz!”. Uważam jednak, że wiele wartościowych treści mogą w niej znaleźć dorośli.


Choć porusza poważne tematy, utrzymana jest w lekkiej konwencji, przez co przyjemnie i bez wysiłku się ją czyta. Znaleźć tu można wiele historii z życia wybitnych ludzi, np. mistrzów olimpijskich, Winstona Churchilla albo Billa Gatesa.
Okraszona jest cytatami, jak choćby: „Gdy pojawia się szansa, na przygotowania jest już za późno”, jak mawiał John Wooden, jeden z mentorów Maxwella.

To, co urzekło mnie w tej pozycji, to szczerość autora. Nie przekonuje on, że droga do sukcesu może być łatwa i przyjemna, a porażek da się uniknąć. Przeciwnie – podkreśla, że życie każdego z nas naznaczone jest porażkami, a niekiedy cierpieniem. Tłumaczy, jak ważne jest nastawienie i to, aby z niepowodzeń wyciągać lekcje. Przytacza inspirujące historie ludzi, którzy podnieśli się będąc na dnie, za sprawą nastawienia, motywacji i nadziei.

Ta pozycja to w moim odczuciu prawdziwa perełka i warto, żeby rodzice podsunęli ją nastoletnim dzieciom, albo przeczytali wspólnie na głos. Żyjemy w czasach, w których często wmawia się nam, że może być tylko przyjemnie, a sukces jest na wyciągnięcie ręki. Mamy tendencję do porównywania się z ludźmi z mediów społecznościowych, którzy pokazują nam jedną stronę medalu – tę, którą chcą się pochwalić. Nic nie wiedząc o ich trudnościach, czy chwilach zwątpienia, łatwo przypiąć sobie łatkę nieudacznika i mieć zaniżone poczucie własnej wartości.

Maxwell kładzie natomiast nacisk na to, że porażki dotyczą każdego, ale jeśli się postaramy, możemy każdą z nich przekuć w coś dobrego. A także, że porażki uczą nas więcej niż sukcesy.

Zrób w pamiętniku dwie list: najlepszych rzecz, które Cię kiedykolwiek spotkały, i najgorszych rzeczy. Obok każdej z nich zapisz, czego się nauczyłeś dzięki nim. Większość ludzi po wykonaniu tego ćwiczenia stwierdza, że cenniejsze wnioski wyciągnęli w życiu w tych najtrudniejszych momentach. Przeciwności losu to przykra sprawa, jeśli jednak wykorzystamy je jako źródło cennych lekcji i inspirację do rozwoju, mogą one nam przynieść bardzo istotne korzyści.

John Maxwell, „Czasem wygrywasz a czasem się uczysz!”

Do mnie osobiście, jako do osoby, która uwielbia notować, bardzo przemówił wciąż pojawiający się w książce motyw pamiętnika. Autor przekonuje, że w procesie pracy nad sobą pomaga regularne oddawanie się refleksji, stawianie sobie ważnych pytań (które autor proponuje co kilka stron w formie ćwiczeń) i zapisywanie ich. Warto do tych zapisków wracać i sprawdzać, jaką pracę nad sobą wykonaliśmy.

I właśnie ta nauka, na którą powinniśmy być otwarci, to kolejne słowo, które przewija się przez książkę. Jeśli miałabym podzielić się najważniejszym płynącym z niej wnioskiem, to brzmiałby on: Warto uczyć się przez całe życie, od wszystkich. Jeśli z pokorą stawiamy się w pozycji nowicjusza a nie eksperta, więcej słuchamy a mniej mówimy i nie boimy się próbować nowych rzeczy, nasze szanse na sukces rosną. A porażki stają się wpisanymi w proces uczenia się lekcjami.

Z całego serca życzyłabym sobie, żeby młodzi ludzie wkraczali w dorosłość z takim przekonaniem.

Dziękuję Wydawnictwo Laurum za udostępnienie książki.

Książkę możecie kupić tutaj.

John C. Maxwell

Autor bestsellerów „New York Timesa”, uznany trener i rozchwytywany prelegent. Jego książki zostały przetłumaczone na 50 języków i sprzedały się w ponad 24 milionach egzemplarzy. Wiele osób uważa Maxwella za najwybitniejszy amerykański autorytet w dziedzinie przywództwa. W 2014 roku został uznany przez magazyn „Inc.” za najpopularniejszego eksperta w tej dziedzinie. W głosowaniu organizowanym przez LeadershipGurus.net przez sześć lat z rzędu plasował się na szczycie listy specjalistów w dziedzinie zarządzania.

Jest założycielem John Maxwell Company, John Maxwell Team oraz EQUIP, organizacji non profit, która przeprowadziła już szkolenia dla 5 milionów liderów ze 180 krajów świata. Z rad Maxwella korzystają firmy z listy Fortune 500, a także przywódcy polityczni oraz światowi liderzy biznesu najwyższego szczebla.

Opis za stroną wydawnictwa. Zdjęcie: Wikipedia

Książkę, którą napisał John Maxwell, opisała dla Was Natalia Leśnikowska.

Natalia Leśnikowska jest certyfikowanym przez ICF coachem i mentorem kariery – właścicielką marki Promotion Coaching. Specjalizuje się w pracy z osobami, które chciałyby w pełni wykorzystać swój zawodowy potencjał – pomaga m.in. zaplanować ścieżkę kariery w oparciu o swoje mocne strony, przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych, a także odzyskać równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Jest także menedżerką z ponad 10-letnim doświadczeniem w zarządzaniu zespołami i rekrutacji w prestiżowych korporacjach i trenerką wewnętrzną. Prowadzi również szkolenia w ramach Fundacji Dobra Porażka.

Natalia zaprasza Was na stronę natalialesnikowska.pl oraz na swój profil na LinedIn.


reklama własna