19. Piotr Pawliszak, Olga Lubryczyńska–Budrewicz, Krzysztof Kalaman, Marek Wyszyński: Błąd to nauka. Jak Porażki Pomagają nam latać i leczyć

Zapraszamy do dyskusji, w której porównamy systemy bezpieczeństwa w lotnictwie i medycynie, skupiając się na wymianie wiedzy. Lotnictwo stosuje od lat System Zarządzania Bezpieczeństwem (SMS), podczas gdy w naszym krajowym systemie opieki zdrowotnej dopiero wchodzimy w ten proces. Poruszamy:

– Istotę zrozumienia SMS przez uczestników systemu.
– Wdrażanie (i unikanie błędów) w systemie SMS.
– Postrzeganie porażki w lotnictwie i medycynie.
– Problemy z funkcjonowaniem systemu bezpieczeństwa w organizacjach.
– JUST CULTURE i znaczenie dla SMS.
– czy penalizacja przynosi skutek i czym jest tzw. „zjawisko pewności wstecznej” (ang. hindsight bias)

Posłuchajcie, aby czerpać inspirację i lekcje z dwóch różnych światów, które kształtują systemy bezpieczeństwa w swoich dziedzinach, przekładające się każdego dnia na życie milionów ludzi.

Piotr Pawliszak

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie

https://www.linkedin.com/in/piotr-pawliszak-2a2135242/

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, lekarz specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej, absolwent Podyplomowego Studium Prawa Medycznego, Bioetyki i Socjologii Medycyny Uniwersytetu Warszawskiego.

Przez większość swojego życia zawodowego związany z Instytutem „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie, a także z Grupą Lux Med.

W samorządzie zawodowym działa od 2018 roku, najpierw jako zastępca sekretarza ORL, potem wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, a od 2022 roku jako prezes.

Jest też członkiem Naczelnej Rady Lekarskiej, przewodniczy działającemu w NRL Zespołowi ds. reformy systemu zgłaszania i rejestrowania zdarzeń niepożądanych i szkód w ochronie zdrowia.

Olga Lubryczyńska–Budrewicz

Twórczyni i Redaktorka Naczelna Portalu PolskaSky

https://www.polskasky.pl/

Przez ponad dwadzieścia lat rozwijałam swoje umiejętności w obszarze lotnictwa, nie tylko jako kontrolerka ruchu lotniczego, ale przede wszystkim jako profesjonalistka w dziedzinie zarządzania i jakości. Świadomość ciągłych zmian i dynamicznego reagowania na zagrożenia w obszarze zarządzania ruchem lotniczym wymagała ode mnie dużej odporności na stres oraz umiejętności podejmowania trafnych decyzji.

Moja ścieżka zawodowa obejmuje różnorodne stanowiska, z których większość to funkcje kierownicze. W trakcie całej mojej kariery nie tylko zdobywałam wiedzę praktyczną w obszarach operacyjnych, ale także rozwijałam umiejętności analizy zagrożeń i zarzadzania ryzykiem organizacyjnym oraz  zarządzania bezpieczeństwem w lotnictwie. Byłam aktywnie zaangażowana we wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych i restrukturyzacyjnych, co pozwoliło mi zdobyć kompetencje do skutecznego zarządzania zmianą i  zasobami ludzkimi oraz zarządzania jakością. 

Moja droga zawodowa jest pełna wyzwań, które nie tylko kształtują mnie jako profesjonalistkę, ale także przekształciły moją pasję w misję. 

Teraz, jako twórczyni i Redaktorka Naczelna Portalu PolskaSky oraz ekspertka ds. ATM, pragnę dzielić się tą pasją i wiedzą, inspirując innych do zgłębiania tajników branży lotniczej oraz skutecznego zarządzania. Moje doświadczenia to historia o pokonywaniu trudności, rozwijaniu umiejętności oraz czerpaniu radości z pracy. 

Krzysztof Kalaman

Redaktor i ekspert ATM w Portalu PolskaSky

https://www.linkedin.com/in/krzysztof-kalaman-a947302a/

Od ponad 30 lat związany zawodowo z branżą lotniczą. Swoją przygodę z lotnictwem rozpoczynał jako praktykant kontroler ruchu lotniczego. W ciągu kolejnych lat drogi zawodowej pełnił role menadżerskie na różnych poziomach zarządzania służbami ruchu lotniczego (ATM). Uczestniczył w wielu projektach o dużej skali złożoności i strategicznym znaczeniu dla ATM w Polsce. Współpracował z licznymi uczestnikami rynku lotniczego w Europie. Zaangażowany w najpoważniejszy program badawczo-rozwojowy modernizujący europejski system zarządzania ruchem lotniczym.

Od 2021 roku przedsiębiorca świadczący usługi doradztwa podmiotom związanym z rynkiem lotniczym.

Marek Wyszyński

Podcaster, Menedżer IT, Konsultant, Trener

https://www.linkedin.com/in/marekwyszynski/

Od 2008 roku związany z branżą IT – od stanowisk testerskich, przez rolę Scrum Mastera do menedżera i podcastera.

Od lat pasjonuje się produktywnością, zarówno osobistą jak i zespołową i o tym podpytuje Gości w swoich audycjach.

Poza tym – ogromny fan horroru i Gość w Konglomeracie Podcastowym.


reklama własna