24. Ola Rodzewicz, Wioletta Matusiak: Młodzi mają głos – czyli o tym, jak widzą kulturę uczenia się na błędach w szkole

W panelu udział wzięli: Jakub Fortuna, Magdalena Wołczek, Robert Gruszczyński, Miłosz Kozikowski, Mieszko Niedziółka, Martyna Sojka

Ola Rodzewicz

ekspertka edukacji włączającej

#Facetka_z_Poradni

Doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu, dietetyk kliniczny w CM Enel Med

https://www.linkedin.com/in/ola-rodzewicz/

Ekspertka merytoryczna w projekcie Forum kadry włączającej województwa małopolskiego i Akademia Edukacji Włączającej – województwo mazowieckie. Członkini Rady Programowej Instytutu Nauki Lektikon. Członkini Zarządu Fundacji Hybrydowa Szkoła. Trenerka Wiodąca w Stowarzyszeniu Forum Rozwoju Regionalnego Polska Wschodnia.

Dyrektorka Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Węgorzewie w latach 2007 – 2021, absolwentka WSP w Bydgoszczy (Logopedia), APS w Warszawie (Tyflopedagogika) i WSKZ we Wrocławiu (Surdopedagogika), nauczycielka dyplomowana.

W latach 2018 – 2020 trenerka wiodąca w projektach „Forum Kadry Wspomagania Oświaty” i „„Kompleksowy program rozwijania kompetencji kluczowych uczniów skierowany do kadr zarządzających placówek oświatowych” w województwie kujawsko – pomorskim, warmińsko – mazurskim, zachodniopomorskim, podkarpackim i wielkopolskim.

Wioletta Matusiak

innowatorka społeczna w obszarze edukacji

https://www.linkedin.com/in/wioletta-matusiak-630199176/

https://www.facebook.com/wioletta.matusiak.7

Właścicielka marki “Kawałki natury”, trenerka i facylitatorka procesów rozwojowych,

O sobie mówi:”Serce zostawiłam w szkole, wszystko co robię docelowo łączy się z edukacją lub ma na nią wpływ, to mnie kręci”

Przez lata pracowała jako nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, by w końcu porzucić edukację formalną i założyć Wolną Szkołę, gdzie dzieci uczyły się inaczej. O tym doświadczeniu opowiedziała na wystąpieniu Tedx w Katowicach w 2017 roku.  W międzyczasie zakłada firmę szkoleniową, by dzielić się swoim doświadczeniem z innymi. W programie PFR/Google “Projektanci Innowacji PFR” była facylitatorką metody design thinking, pomagając innowatorom społecznym w procesie rozwoju pomysłu na biznes.

Współpracując z Ośrodkiem Rozwoju Kompetencji Edukacyjnych, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego czy Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji podnosiła kompetencje cyfrowe polskich nauczycieli. Prowadziła spotkania dla seniorów współpracując przy realizacji projektu Latarnicy Polski Cyfrowej – Stowarzyszenie Miasta w Internecie czy działając wolontaryjnie jako inicjatorka klubu programowania dla dzieci Codredojo.


Dziś współpracuje z kilkoma NGO’sami w Polsce realizując projekty, które mają wpływ na zmianę polskiej edukacji. Jest konsultantką merytoryczną w projekcie Lekcja:Enter, gdzie 75 tyś nauczycieli podnosi swoje kompetencje cyfrowe. Pełni rolę facylitatorki dla młodych nauczycieli i nauczycielek wchodzących na rynek pracy w Fundacji Teach For Poland, towarzysząc im w realizacji założonych celów rozwojowych.


W Stowarzyszeniu Cyfrowy Dialog koordynuje międzynarodowy projekt podnoszący kompetencje cyfrowe nauczycieli. Za swoje działania związane z rozwojem cyfryzacji w Polsce została wyróżniona tytułem 100 osób wyróżnionych w roku 2021 poprzez Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce.


Jest trenerką w pilotażowym programie wdrażania narzędzia Unikatowy klucz Uczenia się a także pracowniczką Stowarzyszenia Wikimedia Polska. Jednocześnie rozwija kilka marek, min: “Kawałki Natury” i innowacyjnych pomysłów oczywiście wszystkie dotyczą edukacji i służą poprawie jakości życia dziecka, nie tylko w szkole.

Jakub Fortuna

uczeń klasy prawniczej II LO w Poznaniu

Trzynastokrotny laureat lub finalista olimpiad przedmiotowych i tematycznych. Debatant.

Aktywny działacz samorządu szkolnego i Szkolny Rzecznik Praw Ucznia.

Członek Działu Prawnego Fundacji na Rzecz Praw Ucznia, Edus Prawo i Młodzieżowej Rady Sprawiedliwości w charakterze Przedstawiciela Regionalnego.

W wolnym czasie lubi grać w tenisa ziemnego i na gitarze. W przyszłości chciałby studiować prawo i europeistykę na Uniwersytecie Warszawskim lub na jednej z zachodnich uczelni.

Magdalena Wołczek

aktywistka młodzieżowa, członkini Sieci Młodych Liderek

Aktywistka młodzieżowa, członkini Młodzieżowego Sejmiku Województwa Warmińsko – Mazurskiego i Sieci Młodych Liderek, radna Młodzieżowej Rady Miejskiej w Węgorzewie,

Jestem pomysłodawczynią 1 w powiecie węgorzewskim punktu pomocy okresowej, uczestniczyłam w konferencji prasowej z marszałkiem województwa, gdzie Młodzieżowy Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego ogłosił Apel dot. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, brałam udział w warsztatach dla liderów z Warmi i Mazur organizowanych przez Borussie Olsztyn, uczestniczyłam w Samorządowym Forum Ekologicznym w Mikołajkach jako członkini Komisji ds. Ekologii MSWWM oraz w Europejskim Kongresie Rad Młodzieżowych, współorganizowałam Forum Samorządów Uczniowskich oraz Warmińsko- Mazurskie Forum Rad Młodzieżowych. 

Robert Gruszczyński

Uczeń najlepszego w Polsce technikum mechatronicznego na profilu technik programista

 Od zawsze interesowałem się technologią i programowaniem. Uczestniczyłem w wielu projektach związanych ze sztuczną inteligencją, grami komputerowymi i wieloma innymi. Byłem też wielokrotnym wolontariuszem na Koderku i code Europe, gdzie pomagałem innym ludziom uczyć się kodowania i rozwijać swoje umiejętności. Specjalizuję się w języku C++, który uważam za bardzo wydajny i uniwersalny. Lubię tworzyć nowe rzeczy i rozwiązywać problemy za pomocą kodu. Moim marzeniem jest zostać profesjonalnym programistą i tworzyć oprogramowanie, które zmieni świat na lepsze.

Miłosz Kozikowski

Młody człowiek, którego marzeniem jest zmieniać świat na lepsze już teraz

Angażuje się społecznie – jest obecnie posłem na Parlament Młodych RP VI kadencji, koordynuje też znany, młodzieżowy projekt „Gadka Senacka”, organizując dla licealistów w Senacie RP debaty z uznanymi ekspertami. 

Robi też projekty społeczne – ostatni, poświęcony SmallTalkowi, przyciągnął kilka tysięcy odbiorców w całej Polsce. 

Aktywnie włącza się obecnie w Inicjatywę na rzecz Ochrony Dzieci przed Destrukcyjnymi Treściami.

Były przewodniczący samorządu szkolnego angażuje się w wiele młodzieżowych wydarzeń w całej Polsce, co można na bieżąco śledzić w jego social mediach. Właśnie zdał maturę i wybiera się na studia prawnicze na Uniwersytet Jagielloński. 

Swoje, ale też poznane w wielu miejscach szkolne doświadczenia i porażki bardzo chętnie analizuje dzieląc się swoimi nietypowymi przemyśleniami.

Mieszko Niedziółka

Radny i wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Węgorzewo VII kadencji

Członek Młodych .Nowoczesnych. Uczestnik I Forum Rad Młodzieżowych w Olsztynie oraz I Forum Inicjatyw Młodzieżowych w Braniewie.

Martyna Sojka


reklama własna