JAREK ŁOJEWSKI

założyciel Fundacji Dobra Porażka, porażkolog


  • edukuję i pomagam w efektywnym uczeniu się na błędach osób indywidualnych i organizacji w rolach trenera, mentora, publicysty, prelegenta, występując w mediach, prowadząc warsztaty stacjonarne i online, komercyjne i niekomercyjne
  • prowadzę prace koncepcyjne, badawcze i kreatywne dotyczące tworzenia narzędzi i metod wspierających skuteczne uczenie się na błędach
  • prowadzę coaching i mentoring w zakresie rozwoju zawodowego
    i biznesowego, wchodzenia w nowe role, odkrywania własnych zasobów, eksperymentowanie
  • facylituję warsztaty lessons learned i premortem
  • pomagam odkrywać zasoby oraz usprawniać pracę osób indywidualnych i zespołów przy pomocy Ressources Mind-Map, Business Model Canvas, Personal Model Canvas, Action Learning czy Value Proposition Canvas

Jestem porażkologiem i założycielem Fundacji Dobra Porażka. Wspieram dorosłych w zakresie porażek osobistych
i zawodowych, organizując warsztaty, wykłady, projektując narzędzia i metody wspierające skuteczne działania
w zakresie eksperymentowania, zapobiegania błędom, radzenia sobie z porażkami oraz budowania porozumienia
i dobrej komunikacji w tym zakresie.

Opracowałem metodę Failess (wyciąganie i wdrażanie nauk z przeżytych niepowodzeń i błędów) oraz karty Failowship (uczące  dobrego rozmawiania o błędach i porażkach). Opracowałem ponad 20 autorskich warsztatów z obszarów zarządzania kompetencjami zawodowymi, porażkologii, różnych aspektów prowadzenia projektów oraz budowania relacji IT i „reszta świata”.

Prowadzę zajęcia edukacyjne od 16 roku życia. W ciągu ostatnich 5 lat przeprowadziłem około 1500 godzin szkoleń różnego rodzaju zajęć stacjonarnych i online, w tym na studiach podyplomowych na WSB w Gdańsku oraz UAM w Poznaniu.

W 2022 roku zaprojektowałem i poprowadziłem jedyne w Polsce zajęcia podyplomowe związane z porażkologią
na studiach z Zarządzania Zasobami Ludzkimi na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Od 5 lat jestem głównym organizatorem Dnia Porażki. W przeszłości zorganizowałem 28 spotkań FuckUp Nights. Wspieram przygotowywanie podobnych inicjatyw realizowanych wewnątrz różnych firm.

Od ponad 12 lat wspieram osoby i organizacje jako coach biznesowy, mentor, trener czy doradca. Pracuję zgodnie
z regułami ICF i metodologią CoachWise. Mam przepracowane ponad 50 procesów coachingowych (ponad 180 godzin spotkań). Pracowałem z osobami na każdym poziomie zawodowym: od stażystów do członków zarządu.

Co roku uczestniczę aktywnie w ponad 20 konferencjach oraz w wystąpieniach publicznych i firmowych,
m.in. w: TEDxGdynia, TEDxMarszałkowska, PMI Polska, Konferencja Psychologii Pozytywnej, Forum Edukacji Dorosłych EPALE. W ciągu ostatnich lat prowadziłem różnorodne zajęcia dla takich firm jak Grupa Żywiec, Samsung, Intel, Lotos, Energa, GE Money Bank/Bank BHP, SDA, Computacenter, Inkubator Starter, Fundacja Inicjowania Rozwoju, Centralny Ośrodek Informatyki, AHK, Santander Bank, Credit Agricole, Lufthansa i innych.

Na co dzień od ponad 30 lat pracuję w IT, głównie w branży finansowej. W ostatnich latach na stanowiskach menedżerskich, przede wszystkim jako osoba pracująca na styku IT i biznesu, dbająca m.in. o utrzymywanie właściwych relacji i proponowanie rozwiązań potrzeb biznesowych, rozwiązująca trudne problemy oraz zarządzająca ryzykiem.

Najważniejsze uzyskane certyfikaty: Certified Lean IT Foundation, Lean IT Approved Trainer, PRINCE2 Foundation & Practitioner Certificate, PRINCE2 Approved Trainer, ITIL Foundation Certificate in IT Service Management, RESILIA Foundation, Certified Coach CoachWise, ICF Associate Certified Coach (ACC)

Wybrane obecności w mediach

2019/10 Forbes
Wypowiedź do artykułu + pomoc w znalezieniu osób, które mogą opowiedzieć swoje „porażkowe” historie

2019/11 Polskie Radio 4, 2019/11
gość programu Czat Czwórki (PR4) wspólnie z Joanną Chmurą, rozmowa o: Czy nasze społeczeństwo żyje w kulcie sukcesu? A może porażki w życiu są nam potrzebne?

2020/06 Polskie Radio 4, 2020/06
Gość programu Czat Czwórki (PR4) wspólnie z Joanną Chmurą, rozmowa o: Błądzić rzeczą ludzką? Po co nam porażki?

2021/03 Polskie Radio 4, 2021/03
Gość programu Strefa prywatna (PR4), rozmowa o uczeniu się z porażek i radzeniu sobie z błędami

Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości

Jarek Łojewski – foto Łukasz Unterschuetz
Jarek Łojewski
Jarek Łojewski – foto TEDxGdynia
FuckUp Nights Trójmiasto vol. III
Jarek Łojewski, IT
Jarek Łojewski, FuckUp Nights