Sztuka słuchania to gotowość do porażek

Zapraszamy do obejrzenia/posłuchania zapisu spotkania z Tobiaszem Majstrenko! „Aktywne słuchanie kojarzy się głównie z sprzedażą i badaniem potrzeb klienta. Niektórzy mogą je kojarzyć też z technikami wpływu na innych. Jednak aktywne słuchanie to, tak naprawdę, słuchanie innych wedle tego, jak Ty ich słyszysz. Możesz zapytać: 'No, przecież, co? Na co dzień to robię.’ No właśnie, nie do końca. Często w moim doświadczeniu trenera zauważam, że ludzie, owszem, słuchają innych, jednak pod kątem tego głównie, co od nich chcą uzyskać.”

🤔 Czym jest „sztuka słuchania”?

🤔 Na czym polega dobre słuchanie?

🤔 Jakie błędy popełniamy najczęściej przy słuchaniu i jak im zaradzić?

🤔 Jakie „nie wiem” sprzyja słuchaniu?

🤔 Jak usłyszeć, czego rozmówca nie mówi?

🤔 Czy wulgaryzmy są ok?

O powyższych tematach i kilku innych porozmawialiśmy z Tobiaszem Majstrenko

Tobiasz Majstrenko o sobie:

“Usłysz, czego rozmówca nie mówi” – tego uczę. Prowadzę warsztaty zarówno komercyjne na zamówienie, jak i otwarte non profit. Moim głównym medium jest podcast o tym samym tytule. Jak myślisz, milczenie rozmówcy to szansa czy porażka rozmowy?

Podcast “Usłysz, czego rozmówca nie mówi”: anchor.fm/tobiasz8 lub https://open.spotify.com/show/1u4wIqUDkYUa4rRZAnZZo5

Moja strona internetowa: sluchajaktywnie.pl

Z jakiego powodu warto umieć dobrze słuchać?

Przypomnij sobie momenty. O ile takie miałeś. Kiedy czułeś się wysłuchany lub akceptowany. Co takiego sprawiało, że tak się czułeś?

Pomyśl przez chwilę. Może twój rozmówca zadawał ci pytania? Albo widziałeś po nim, że żywo reaguje na to, co mówisz? Może pozwalał Ci dokończyć wypowiedź? Gdy czegoś nie rozumiał – dopytywał?  Może pozwalał Ci spojrzeć na Twoje sprawy inaczej, od innej strony, albo pokazywał Ci coś w Tobie, czego nie znałeś dotąd, nie widziałeś, albo nawet w największym zamyśleniu o tym byś nie pomyślał?

Zastanów się chwilę nad tym. Jeśli trafiłeś na kogoś, kto Cię wysłuchał, wróć do tego uczucia. Do tego, co wtedy myślałeś o sobie i rozmówcy. Jeśli znajdujesz takie wspomnienia, to mam dobrą wiadomość. Sztuka słuchania pozwoli Ci zadbać o tych, o których chcesz w taki sposób zadbać. Dzień za dniem. Rozmowa za rozmową. Czy to w pracy, czy w życiu. Jeśli ani razu nie byłeś wysłuchany. Zapraszam do lektury tekstów w sekcji “Czytelnia” lub kontakt ze mną. Trudno słuchać aktywnie, jeśli samemu się takiego słuchania nie zaznało. Masz na to więcej czasu, niż myślisz. I zarazem mniej, niż Ci się wydaje.

[powyższe za stroną sluchajaktywnie.pl]

Spotkanie prowadził Jarek Łojewski, założyciel Fundacji Dobra Porażka, twórca kart Failowship

Plan spotkania:

✅ Rozmowa z Tobiaszem Majstrenko o różnych aspektach słuchania
✅ Czas na odpowiedzi na Wasze pytania
✅ Krótka prezentacja kart Failowship
✅ Ćwiczenie uczestników spotkania z kartami Failowship (wersja online)

Zapis webinaru


Nie znasz kart Failowship?

FAILOWSHIP to pierwsze na wiecie karty uczące dobrego rozmawiania o porażkach. Pozwalają na nauczenie się rozmawiania o błędach i porażkach w sposób nie powodujący konfliktów, ale pozwalający na wykorzystanie doświadczenia wyniesionego z takiego niepowodzenia.

Mogą być stosowane jako element warsztatów, coachingu, szkoleń czy też do pracy własnej, np. do przygotowania się do rozmowy o własnym niepowodzeniu lub do rozmów z pracownikami.

Karty FAILOWSHIP polecamy:

– trenerom, coachom, mentorom – jako narzędzie wspierające Wasze działania
– menedżerom – jako wsparcie do rozmów z zespołami i pracownikami na temat poniesionych niepowodzeń
– Scrum Masterom – jako pomoc w ośmieleniu zespołów do przeprowadzenia restrospekcji
– Project Managerom – jako wsparcie w przeprowadzeniu wartościowych lesons learned po projektach
– wszystkim osobom – jako wsparcie w rozmowach o błędach własnych lub np. członków zespołów