Jak inspirować dzieci do dobrego radzenia sobie z porażkami?
Jako dzieci byliśmy dużo odważniejsi w eksperymentowaniu. Nie baliśmy się słowa „porażka” czy „przegrana”, bo nikt nas takiej obawy nie nauczył. Nauczyli nas tego później może rodzice, a na pewno szkoła. Jako rodzice, macie wpływ na to, jak Wasze dzieci będą postrzegały niepowodzenia, jak będą radziły sobie z tym, że coś im się nie uda. Jak wesprzeć w tym dzieci?
- Czy powinniśmy pozwalać, aby dzieci ponosiły porażki? Czy (i jeśli tak), jakie są tego granice?
- Na co powinniśmy zwrócić uwagę, co zrobić, kiedy dziecko popełni błąd?
- Jakie powinny być granice naszej „interwencji”, kiedy dziecko poniesie porażkę?
Jak pomóc dziecku w radzeniu sobie z emocjami i uczuciami po niepowodzeniu? - Co do nich najlepiej trafia?
- Czego unikać?
- Co my, rodzicie czujemy, kiedy nasze dzieci popełniają błędy? Jak powinniśmy sobie z tym radzić?
- Czego i jak dzieci mogą się nauczyć od nas, jeśli chodzi o radzenie sobie z porażkami?
- Czego jako dorośli możemy się tutaj nauczyć od dzieci?
Na te i inne pytania odpowiedzieliśmy w rozmowie z Michałem Jachem, współtwórcą projektu Moc Rodzicielstwa (www.mocrodzicielstwa.pl). Wraz ze swoją żoną, Karoliną Jach, pokazują, jak w naturalny sposób przenieść kompetencje zawodowe na poziom rodziny, by godzenie ról dobrego rodzica i efektywnego pracownika stało się łatwiejsze.
Michał Jach
„Work-Family Integration” poprzez webinary i warsztaty szkoli pracowników firm wdrażając ideę przenoszenia kompetencji zawodowych na poziom rodziny.
W ramach współprac CSR oraz wizerunkowych wspiera budowę silnej i odpowiedzialnej marki. Inspiruje jak wznieść życie zawodowe i rodzinne na wyższy poziom.
Wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobył w międzynarodowych korporacjach w bankowości przedsiębiorstw dwóch wiodących banków w branży, pełniąc rolę Dyrektora Bankowości Korporacyjnej.
Wraz z Karolina Jach prowadzi Moc Rodzicielstwa (mocrodzicielstwa.pl) – projekt, który pokazuje jak w naturalny sposób przenieść kompetencje zawodowe na poziom rodziny, by godzenie ról dobrego rodzica i efektywnego pracownika stało się łatwiejsze.
Rozmawia z ciekawymi ludźmi, zbiera pomysły i dzieli się nimi.
Odwiedź profile i stronę Moc Rodzicielstwa, by dowiedzieć się, które z zawodowych umiejętności najlepiej sprawdzają się w życiu rodzinnym.
Obejrzyj rozmowę
reklama własna