Jak sobie radzić z krytyką?

Jak ja radzę sobie z krytyką? Zwłaszcza po porażkach? Zapraszam do posłuchania m.in. o prostym narzędziu pozwalającym na wyjście z niedobrych emocji związanych z osądzaniem.

Krytyka

Krytyka to (łac. criticus – osądzający) – analiza i ocena dobrych i złych stron z punktu widzenia określonych wartości (np. praktycznych, etycznych, poznawczych, naukowych, estetycznych, poprawnych) jako niezbędny element myślenia, która może dotyczyć wielu dziedzin np. nauki (naukowa), poprawności formalnej (logiczna), poprawności merytorycznej (merytoryczna lub empiryczna) czy też metod (metodologiczna).W mowie potocznej wyraz krytyka oznacza zwykle wystąpienie (słowne lub pisemne) przeciwko jakiemuś zjawisku, osobie, faktowi lub sposobowi rozwiązania problemu i jest powiązane z negatywną oceną tych faktów. W skrajnej postaci może też być synonimem tzw. nagonki.

(cytat za: [1])

Krytyka a krytykanctwo

Czy krytyką należy się przejmować? Jeśli jest merytoryczna, to może być cenna jako rodzaj informacji zwrotnej, z której możemy się czegoś nauczyć, ale jeśli jednak przypomina bardziej „nakrzyczenie”, jest nacechowana negatywnymi emocjami, uderza w nas, a nie w nasze zachowania, albo wręcz jest hejtem – to mamy wówczas do czynienia z krytykanctwem.

Jak radzić sobie z krytykanctwem?

  1. Jeśli wypowiedź jest agresywna lub obraźliwa, reaguj na formę i treść oddzielnie. Stanowczo przyhamuj rozmówcę wskazując na fakt, że nie odnosi się do tematu dyskusji, ale obraża Ciebie lub innych. Jeśli wykracza poza granice prawa – uświadom mu to i wskaż możliwe konsekwencje.
  2. Kiedy wypowiedź dotyczy twojej osoby zamiast konkretnego faktu, oddziel te dwie sprawy. Pamiętaj: błąd, porażka, niepowodzenie – to są zdarzenia. Krytykowanie Ciebie nie jest ok. Krytykowanie Twojego błędu czy niepowodzenia jest ok, jeśli nie jest krytykanctwem.
  3. Jeśli nie zgadzasz się z bezpośrednio wyrażoną krytyką, po prostu to od razu powiedz. Krytyka to opinie. Przypomnij o tym rozmówcy. Uświadom, że się z nimi nie zgadzasz – masz do tego prawo. Uzasadnij, dlaczego się nie zgadzasz. Inaczej też wejdziesz w „tryb krytykanta”.
  4. Kiedy krytyka nie jest wypowiedziana wprost, sprowadź ją do postaci jawnej. Na stwierdzenia „tak się tego nie robi”, albo „Stefan zrobiłby to lepiej” zareaguj spokojnym pytaniem: „Co nie tak zrobiłem/zrobiłam?” [4]

Jak dobrze przekazać krytykę?

Pomóc Ci mogą rady Anatola Rapoporta, amerykańskiego psychologa matematycznego. Rspaptor przyczynił się rozwoju do ogólnej teorii systemów, biologii matematycznej i matematycznego modelowania interakcji społecznych oraz… stochastycznych modeli zarażenia. [3]

krytyka
źródło: [2]

Uwierz w siebie

Nagranie przygotowane na zaproszenie organizatorów badania „Uwierz w siebie”, jako element jego podsumowania.

Więcej o badaniu i jego rezultaty: https://uwierzwsiebie.com.pl/

Nagranie spotkania podsumowującego badanie:

Gorilla Job / Agnieszka Śladkowska – dziękuję za zaproszenie do wystąpienia!

Gorilla Job:

kanał YT: https://www.youtube.com/channel/UCXFPkloMOSjwyF3piVKvrtw

strona: https://gorillajob.pl/

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/gorillajob/?originalSubdomain=pl

Źródła:

[1] Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Krytyka

[2] Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Anatol_Rapoport

[3] Wyborcza.pl: https://wyborcza.pl/7,75400,17748563,filozoficzny-niezbednik-dla-wnikliwego-umyslu-kapitalny.html

[4] Gadzetomania.pl https://gadzetomania.pl/jak-radzic-sobie-z-krytykantem,6703654460302977a


reklama własna