Nad swoim nastawieniem można pracować i można je zmienić!

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego jedne osoby bardzo chętnie podejmują się nowych zadań, takich, z którymi nigdy wcześniej nie miały do czynienia? I nawet kiedy im coś nie wychodzi, z uśmiechem na twarzy próbują drugi, trzeci, czwarty i… jeśli potrzeba to nawet setny raz?

Inni natomiast wolą pozostać w swojej strefie komfortu i wciąż robić to co jest im dobrze znane i w czym czują się ekspertami?

Duże różnice między ludźmi można też zaobserwować, jeśli chodzi o podejście do różnego rodzaju współzawodnictwa. Jedni czerpią radość z samej zabawy i nawet jeśli rywalizację kończą na ostatniej pozycji, to i tak są z siebie zadowoleni.

Są jednak tacy, którzy walczą do upadłego, i jeśli nie są pierwsi, reagują płaczem, złością albo innymi negatywnymi informacjami. Często przysięgają sobie, że już nigdy w podobnej grze czy zawodach nie wezmą udziału.

„Nowa psychologia sukcesu”

Wszystkie te różnice rewelacyjnie tłumaczy Carol Dweck w swojej książce „Nowa psychologia sukcesu” o podtytule „Nastawienie na rozwój to gwarancja sukcesu”. Chodzi właśnie o nastawienie – jedni z nas prezentują nastawienie na rozwój, inni na trwałość.

W istocie każda wypowiedź i każdy postępek zawierają w sobie jakiś komunikat, który uczy dzieci – lub uczniów czy sportowców – jak mają o sobie myśleć. Może on się wywodzić z nastawienia na trwałość, które mówi: Posiadasz pewne niezmienne cechy, a ja je oceniam. Albo może pochodzić z nastawienia na rozwój, które mówi: Jesteś osobą, która ciągle się rozwija, a ja interesuję się twoim rozwojem

cytat z książki „Nowa psychologia sukcesu

Ci pierwsi, ujmując to w telegraficznym skrócie, uważają, że każde niepowodzenie to cenna lekcja. I że jeśli coś nam się nie udaje, to warto próbować dalej. Ich zdaniem całego mnóstwa rzeczy można się nauczyć i całe mnóstwo kompetencji rozwinąć. Kiedy dziecko prosi ich „mamo, zaśpiewaj mi kołysankę” nie powtarzają do znudzenia, że nie mają słuchu. Po prostu śpiewają tak, jak potrafią najlepiej, ciesząc się z czasu spędzonego wspólnie z dzieckiem.

Ci z nas natomiast, którzy prezentują nastawienie na trwałość, panicznie boją się stracić twarz. Uważają, że urodziliśmy się z pewnymi predyspozycjami i talentami, natomiast niektórych absolutnie pozbawieni. Jeśli więc uważają, że nie umieją malować, nawet nie wpadną na pomysł, aby zapisać się na jakieś inspirujące warsztaty plastyczne, gdzie mogliby dać upust swojej kreatywności i zawrzeć nowe znajomości.

Swoje nastawienie możesz zmienić !

Co bardzo istotne i co autorka podkreśla wielokrotnie

nad nastawieniem można pracować i można je zmienić

– to nie jest tak, że przez cały czas prezentujemy jeden rodzaj nastawienia. Będą w życiu takie sytuacje, kiedy zaobserwujemy u siebie nastawienie na trwałość, innym razem natomiast będziemy nastawieni na rozwój. Grunt, to być tego świadomym i wiedzieć jak nad swoim nastawieniem pracować.

Jako coacha i mentora kariery te różnice w prezentowanym nastawieniu bardzo zaciekawiły mnie w kontekście podejścia do wyzwań zawodowych. Osoby z nastawieniem na trwałość generalnie unikają angażowania się w nieznane im tematy, z obawy przed tym, że sobie nie poradzą i zaprzepaszczą wszystko, co do tej pory osiągnęli, ponieważ ich wizerunek legnie w gruzach. Jeśli mają pracę, w której dobrze sobie radzą i są chwaleni, to raczej nie będą skłonni mierzyć wyżej. Bardzo często będą się też bali prosić o pomoc i wsparcie, a także przyznać do popełnionego błędu – wszystko ze strachu przed tym, co ktoś może sobie na ich temat pomyśleć.

Nowa psychologia sukcesu 3

Z kolei osoby nastawione na rozwój czują się jak ryba w wodzie, kiedy stają w obliczu nowego, ciekawego wyzwania. Są zachwyceni, kiedy mogą poszerzać swoje kompetencje i zdobywać nowe doświadczenia. Ich zdaniem każde niepowodzenie to cenna lekcja, z której można wyciągnąć wnioski i następnym razem zrobić wszystko lepiej. Uważają, że błądzić jest rzeczą ludzką, w związku z czym prawo do mylenia się przyznają zarówno sobie jak i innym. Z radością próbują nowych rzeczy i poszerzają swoje horyzonty – dzięki temu mogą w pełni wykorzystywać swój potencjał i mocne strony. Doskonale znają swoją wartość i swoje możliwości, w związku z tym nie zaprzątają sobie głowy tym, co ktoś może sobie o nich pomyśleć, kiedy coś im się nie uda.

Jest też coś dla rodziców

Dodam, że jest tu masa cennych porad dla wszystkich rodziców. Okazuje się bowiem, że nastawienie na rozwój można budować o naszych latorośli od najmłodszych lat. Dweck obala wiele mitów, jak choćby ten, że nasz syn czy córka będą bardziej pewni siebie, jeśli będziemy je cały czas chwalić i powtarzać, że są najlepsi i na pewno poradzą sobie z tym czy innym wyzwaniem. Obrazowo, na konkretnych przykładach, podpowiada, jak rozmawiać z dziećmi o porażkach i jak rozmawiać z nimi o trudnych emocjach.

Nastawienie na trwałość ogranicza osiągnięcia. Napełnia nasze umysły obawami, które wchodzą nam w drogę, budzi niechęć do wysiłku i podsuwa kiepskie strategie nauki. (…). Niezależnie od tego, czy mówimy o Darwinie, czy o studencie wyższej uczelni, sukces wymaga jasnych intencji, wytężonego wysiłku, całego wachlarza odpowiednich strategii – a ponadto pomocy ze strony innych. Nastawienie na rozwój zapewnia nam to wszystko, i właśnie dlatego, dzięki temu, nasze umiejętności rozwijają się i dają owoce.”

cytat z książki „Nowa psychologia sukcesu

Z książki dowiemy się także czemu jednostki, które określamy mianem wybitnych, tak naprawdę wcale nie różnią się od „zwykłych śmiertelników”. Ci pierwsi wcale się tacy nie urodzili, jak lubimy czasami sądzić. Po prostu w pełni wykorzystali swoją szansę, wykonując masę ciężkiej pracy, prezentując przy tym nastawienie na rozwój.

Jeśli więc chcesz dowiedzieć się, jak w pełni wykorzystywać swój potencjał i pomóc zrobić to samo tym, na których Ci zależy, koniecznie sięgnij po tę lekturę.

Książkę „Nowa psychologia sukcesu” przeczytała i opisała dla Was Natalia Leśnikowska

Natalia Leśnikowska jest certyfikowanym przez ICF coachem i mentorem kariery – właścicielką marki Promotion Coaching. Specjalizuje się w pracy z osobami, które chciałyby w pełni wykorzystać swój zawodowy potencjał – pomaga m.in. zaplanować ścieżkę kariery w oparciu o swoje mocne strony, przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych, a także odzyskać równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Jest także menedżerką z ponad 10-letnim doświadczeniem w zarządzaniu zespołami i rekrutacji w prestiżowych korporacjach i trenerką wewnętrzną. Prowadzi również szkolenia w ramach Fundacji Dobra Porażka.

Natalia zaprasza Was na stronę natalialesnikowska.pl oraz na swój profil na LinedIn.


reklama własna