Sztuczna Inteligencja – dobra, zła i… brzydka?

W kolejnym Spotkaniu z porażką naszym gościem był Artur Kurasiński – twórca, przedsiębiorca i inwestor w spółki technologiczne, z dwudziestoletnim doświadczeniem. Rozmawialiśmy między innymi o tym, ile tak naprawdę jest inteligencji w sztucznej inteligencji?

♦ Czym dokładnie jest sztuczna inteligencja? Ile w niej „prawdziwej inteligencji”?

♦ W jakich dziedzinach sztuczna inteligencja już zastępuje człowieka, a w jakich może zastąpić go w przyszłości?

♦ Jakie są największe wyzwania, z jakimi muszą się firmy i osoby pracujące nad sztuczną inteligencją?

♦ A z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się firmy i osoby pracujące z narzędziami opartymi o sztuczną inteligencję?

♦ Co powinniśmy robić/umieć/wiedzieć, aby AI nie była dla nas porażką?

Sztuczna inteligencja, czyli co?

Sztuczna inteligencja (ang. artificial intelligence, AI) to dziedzina informatyki zajmująca się tworzeniem systemów komputerowych, które potrafią wykonywać zadania normalnie wymagające ludzkiej inteligencji. Te zadania mogą obejmować rozpoznawanie wzorców, rozwiązywanie problemów, uczenie się, przetwarzanie języka naturalnego i podejmowanie decyzji.

AI jest związana z dziedzinami takimi jak uczenie maszynowe, sieci neuronowe, przetwarzanie języka naturalnego i robotyka. Metody te są stosowane do tworzenia algorytmów i systemów, które są w stanie nauczyć się i dostosować do zmieniających się warunków.

Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym w medycynie, finansach, przemyśle, a nawet w życiu codziennym, takim jak rekomendacje produktów w sklepach internetowych czy samochody autonomiczne.

sztuczna inteligencja
Tak mogliby wyglądać bohaterowie nowej wersji klasycznego westernu „Dobry, zły i brzydki” Sergio Leone którą mogłaby stworzyć sztuczna inteligencja

W ostatnich miesiącach AI stało się niesamowicie popularne dzięki publicznemu udostępnieniu takich narzędzi jak ChatGPT czy Midjourney. Jak grzyby po deszczu pojawiały się liczne inne rozwiązania, zachwycające lub przerażające możliwością swoich zastosowań. I rozpętała się dyskusja, czy AI będzie zbawcą czy pogromcą ludzkości.

Spotkanie z porażką

W kolejnym Spotkaniu z porażką naszym gościem był Artur Kurasiński – twórca, przedsiębiorca i inwestor w spółki technologiczne, z dwudziestoletnim doświadczeniem. W mediach społecznościowych (prawie 30 000 obserwujących na LinkedIn) dzieli się swoimi wnioskami na temat startupów, biznesu i rozwijaniem własnej firmy (w rytmie #slowbiz).

Artur ostatnio bardzo aktywnie komentuje rozwiązania oparte o AI, pokazując blaski i cienie tych rozwiązań oraz pokazując praktyczne aspekty wykorzystania najbardziej głośnej ostatnio technologii.

Artur udostępnia też świetny newsletter, w którym znajdziecie porady dotyczące rozwijania biznesu, triki i jego sposoby na produktywność oraz sprzedaż: https://smarthack.pl/

Jeśli nie chcecie przegapić kolejnych Spotkań z porażką zapiszcie się na newsletter Fundacji Dobra Porażka!

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Podcast

Słuchaj też na:


reklama własna