Yoda

Yoda: „Try not. Do. Or do not. There is no try.”

Ten cytat Mistrza Yody, kultowego bohatera sagi Gwiezdnych Wojen, od dawna budzi we mnie mieszane uczucia. Bo przecież namawiam ludzi do próbowania, testowania, eksperymentowania…

„Nie próbuj. Zrób. Albo nie. Nie ma próbowania.”

A tu mój idol mówi: „Nie ma próbowania.”!

JAK TO????!?

Dzień święta fanów Gwiezdnych Wojen sprowokował mnie do próby poszukania innego niż tkwiące w mojej głowie „Nie ma próbowania” podejścia do sentencji z grafiki.

Zakon Jedi

Mistrz Yoda jest mistrzem zakonu Jedi – wojowników, którzy żyją według zasad i etyki wymagających skupienia, determinacji i wysiłku. W zdaniu „Try not. Do. Or do not. There is no try.” Mistrz Yoda stwierdza, że ​​podjęcie próby jest nieco bezcelowe, ponieważ zawsze istnieje ryzyko niepowodzenia.

Zamiast tego, mistrz Yoda zachęca do podjęcia konkretnej decyzji i działania. „Do” oznacza podjęcie konkretnych kroków w celu osiągnięcia celu. Alternatywą jest „do not” – czyli zaniechanie prób i nie podejmowanie działań.

Mistrz Yoda stawia na determinację i podjęcie decyzji, ponieważ to właśnie pozwala na skuteczne osiągnięcie celów. Przykładowo, zamiast mówić „spróbuję to zrobić „, lepiej powiedzieć „zrobię to” i podjąć konkretną akcję, aby osiągnąć cel.

Podejście do życia

Można też omawiane zdanie rozumieć w kontekście motywacji i podejścia do życia. Mistrz Yoda sugeruje, że ​​zamiast zastanawiać się nad tym, czy coś jest możliwe do zrobienia, należy skupić się na samym działaniu. Podjęcie decyzji „Do/Robię” i idące za tym działania są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu.

Determinacja i odwaga

Inna interpretacja to wyzwanie, aby zrezygnować z lęku przed niepowodzeniem i podejść do każdej sytuacji z determinacją i odwagą. Czasami ludzie unikają ryzyka, ponieważ boją się porażki. Mistrz Yoda sugeruje, że ​​lepiej jest podejść do czegoś z całkowitą pewnością siebie, ponieważ „nie ma prób” – albo się robi, albo się nie robi.

Skupienie

Ostatecznie to zdanie może być odczytane jako zachęta do pełnej skupienia uwagi na celu i skupieniu się na procesie, który pozwoli osiągnąć ten cel. W ten sposób, jednocześnie zachęcając do działania, mistrz Yoda podkreśla wagę skupienia na procesie, a nie tylko na rezultacie.

Która z powyższych interpretacji jest Tobie najbliższa?

A ja nieustannie zachęcam do próbowania, eksperymentowania, testowania Waszych pomysłów na sukces. Róbcie to z wiarą w powodzenie Waszego ostatecznego celu, z determinacją i odwagą!

Więcej mądrości Mistrza Yody znajdziecie tutaj.

Z okazji May, 4th:
„May the Force be with you!”/”Niech Moc będzie z Tobą!”


reklama własna