Bootstrapping, czyli twórz firmę za własną kasę.

Adrian Wolak (TRAFFIT), Bolek Drapella (Sauna Grow) i Piotr Nowosielski (JustJoin.it) to trójka doświadczonych przedsiębiorców, którzy z sukcesami rozwijają różne przedsięwzięcia. Zapraszamy do zapisu rozmowy w trakcie której rozmawialiśmy na temat blasków i cieni samodzielnego finansowania swojego przedsięwzięcia, czyli metody znanej (ze staropolska 😉) jako bootstrapping. Jeśli myślicie o tym, jak zacząć swoją przygodę z biznesem, koniecznie zobaczcie wideo lub posłuchajcie podcastu!

Czym jest bootstrapping?

Bootstrapping to metoda budowania firmy w oparciu wyłącznie o zasoby własne założyciela lub założycieli. W takim przypadku, jeśli można budować firmę powoli, przy wykorzystaniu zasobów prywatnych i bez istotnego zagrożenia ze strony konkurencji, to warto przesunąć moment pozyskania inwestorów zewnętrznych na później lub na… nigdy!

Jeśli myślisz o rozpoczęciu własnej działalności, to bootstrapping jest zazwyczaj jedyną możliwością, jaką masz, aby zacząć. Co wcale nie znaczy, że musisz mieć dużo 💰💰💰💰!

W trakcie spotkania Adrian, Bolek i Piotr odpowiedzieli między innymi na poniższe pytania:

🤔 Jak pogodziliście wcześniejszą pracę z rozpoczynaniem nowej działalności?

🤔 W jaki sposób odkryliście, jaki biznes będzie dla Was odpowiedni?

🤔 Czy można założyć firmę mając BARDZ MAŁO pieniędzy albo wręcz nie mając ich wcale? Co w takim przypadku może pomóc?

🤔 Jak sprawdzać swoje założenia zanim ruszymy do budowania biznesu?

🤔 W jaki sposób i jakimi metodami oraz kanałami pozyskiwaliście pierwszych?

🤔 Jakie są plusy i minusy samodzielnego finansowania biznesu?

🤔 Kiedy i kogo warto zacząć zatrudniać?

🤔 W jakich przypadkach oszczędności robione przez właścicieli nie przyniosły oczekiwanego efektu, a wręcz zadziałały odwrotnie? Wewnątrz której gałęzi firmy nie warto tworzyć oszczędności?

🤔 Czy bootstrapping to dobry pomysł dla biznesów z produktem materialnym (nie internetowym)?

🤔 Kiedy powinniśmy zdecydować się poszukać inwestorów? Kiedy jest za wcześnie?

🤔 Jak z najmniejszą stratą przekonwertować użytkowników korzystających z systemu w płacących, gdy produkt/usługa/serwis został uruchomiony testowo jako bezpłatny?

🤔 Jak zdobywać klientów w różnym czasie czasie rozwoju produktu?

🤔 Gdzie jest sufit dla waszych biznesów?

🤔 Czy to wszystko ma sens? (korzyści vs. koszty, w tym osobiste)

🤔 jak inwestor/VC może zachęcić firmę do przyjęcia oferty jej wsparcia?

W trakcie rozmowy Adrian, Piotr i Bolek zdradzili też, jak promowali swoje biznesy (często z budżetem = 0 zł)

Nasi goście:

Bootstrapping - Adrian Wolak

Adrian Wolak

Twórca i CEO firmy Traffit –  nowoczesnego rozwiązania rekrutacyjnego. Jako nastolatek nie był geekiem i gdyby posłuchał nauczycieli, to dziś byłby polonistą. Na szczęście wygrał pragmatyzm, a studia IT pochłonęły go na tyle, że stały się pasją. 

W biznesie Adrian kieruje się prostą zasadą: bądź uczciwy i uprzejmy, zarówno wobec klientów, jak i współpracowników.

Kiedy nie przewodzi firmie, Adrian poświęca czas rodzinie – jest szczęśliwym ojcem dwóch chłopców (5l i 3,5l ). Lubi podróżować (na co ostatnio nie ma praktycznie czasu), gotować oraz… śpiewać pod nosem. Jego największe dziwactwo? „Nie znoszę jak ktoś zawija naleśnika nieodpowiednią stroną do środka.”

Bootstrapping - Bolek Drapella

Bolek Drapella

20 lat doświadczenia w e-biznesie. Przedsiębiorca specjalizujący się w sektorach online branży lotniczej, turystyczno-hotelarskiej, ogłoszeń w internecie oraz szerzej w branży nieruchomości. W przeszłości pełniący funkcje VP of BizDev, CMO, CCO, COO, CHRO oraz prezesa spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W przeszłości również dyrektor hoteli w Wielkiej Brytanii. Inwestor i Venture Partner w funduszu Black Pearls VC.

Od wielu lat doradza również firmom w ich mądrym rozwoju, z czego od ponad 2 lat w ramach projektu SaunaGrow.com, gdzie w gronie 5 mentorów wspiera właścicieli, zarządy i managerów firm (również w saunie!) w ich strategicznych i operacyjnych decyzjach.

Twórca startupu RoomAuction, który oferował unikalny model rezerwacji pokoi hotelowych online.

W przeszłości Prezes AirHelp Poland oraz Chief Operating Officer w Grupie AirHelp. Firma pomaga podróżnym w uzyskaniu należnemu im odszkodowania za opóźnione, odwołane i przepełnione loty. AirHelp pomógł do tej pory przeszło 10 milionom pasażerów uzyskując miliony dolarów na rzecz swoich klientów. Niesamowity wzrost firmy, która rosła od 50 do 600 osób zatrudnionych na całym świecie, z biurami w Hong Kongu, Nowym Jorku, Berlinie, Krakowie, Gdańsku oraz w kilku innych lokalizacjach na świecie.

Członek rad nadzorczych i eksperckich wielu firm, a prywatnie również mąż, ojciec 5 dzieci, fotograf, masażysta non-profit i saunamistrz.

Bootstrapping - Piotr Nowosielski

Piotr Nowosielski

Pasjonat startupów i rozwoju biznesu w oparciu o społeczność. CEO Just Join IT, najszybciej rozwijającego się portalu pracy dla polskich programistów. Wychodzi z założenia, że najlepsze rzeczy w marketingu, tak samo jak w życiu, są za darmo, a firmy powinny starać się skracać dystans i pokazywać ludzką twarz swojej marki. Prywatnie miłośnik szachów oraz piłki nożnej.


Nagranie spotkania

Podcast

Nagranie w formie podcastu dostępne jest na większości popularnych platform 👉 zobacz tutaj

Słuchaj też na:


W ramach projektu #NaCudzychBłędach namawiamy doświadczonych profesjonalistów – przedsiębiorców, menedżerów, specjalistów czy ludzi nauki do podzielenia się swoimi doświadczeniami wyniesionymi z podejmowanych działań, badań czy obserwacji. Zgodnie z misją Fundacji Dobra Porażka interesują nas nauki wyniesione z popełnionych błędów i przeżytych porażek. Zapraszamy naszych mówców, aby podzielili się nimi jako biznesowymi i życiowymi lekcjami.

Chcesz się podzielić Twoim doświadczeniem? Napisz do nas!


reklama własna