Maciej Panek: Porażki są jak szczepionki, które wzmacniają przedsiębiorcę

Dzięki swojemu życiorysowi Maciej Panek mógłby być bohaterem emocjonującego serialu, który miałby mnóstwo zwrotów akcji. I który byłby krytykowany za zbytnie… fantazjowanie. Kształcił się na górnika elektromontera. Aby nie pracować w kopalni, zapisał się do szkoły wojskowej. Miał talent do matematyki i fizyki, ale nie było go stać na studia. Aby zarobić na życie został strażnikiem miejskim, handlował na Allegro, inwestował (i zbankrutował) na giełdzie… Był pionierem, a dzisiaj jest liderem car sharingu w Polsce. Z naszym gościem rozmawialiśmy m.in. o blaskach i cieniach w budowaniu rynku dla nowego produktu.

Maciej Panek

Prezes Zarządu i właściciel PANEK SA, inicjator UAB PANEK na Litwie i PANEK Mobility S.R.O w Czechach.

Ukończył inwestycje kapitałowe w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu oraz marketing i zarządzanie na Politechnice Wrocławskiej.

Czynnie zajmuje się fotografią, komponuje muzykę filmową, uprawia bieganie.

Pasjonuje się coachingiem i rozwojem osobistym

Tak o Macieju Panku napisał Rafał Agnieszczak, jeden z pionierów biznesu internetowego w Polsce: „(…)ten gość ma determinację i upór na filmowym poziomie. Rocky i Forest Gump w jednym. Zaczynał jako elektromonter górnictwa podziemnego po zawodówce, potem żołnierz, niedoszły emigrant i policjant, strażnik miejski, inwestor giełdowy, bankrut itd. Biznes zakłada z pożyczki z… Urzędu Pracy. Idzie jak po grudzie, wszystkie plagi egipskie się go imają, a on nadal ciśnie do przodu. Taran. A to właściwie dopiero początek opowieści Macieja Panka… W życiu się nie domyślicie co ludzie potrafią wyczyniać z jego samochodami. Człowiek wielkiej wiary, wizji i pokory, nieustępliwy i kreatywny. Ta firma egzystuje tylko i wyłącznie dzięki tym jego cechom.” [1]

Maciej Panek był naszym gościem na Dniu Porażki 2020. Jego historii możecie posłuchać tutaj 👇👇👇

kliknij aby przejść do strony z filmem

W odróżnieniu od wielu innych biznesmenów, Maciej Panek chętnie opowiada o swoich niepowodzeniach. Sam mówi, że dzięki porażkom „zaszczepił” się na niepowodzenia. Dlatego pociągnęliśmy i pogłębiliśmy kilka wątków, które znalazły się w wystąpieniu Macieja na Dniu Porażki oraz dodaliśmy kilka nowych nowych 😁!

Na jakie pytania odpowiadał nasz Gość?

👉 Mówi, że dzięki porażkom „zaszczepił” się na niepowodzenia. Jak działa taka „szczepionka” i jak wyglądają w jej przypadku NOP (niepożądane odczyny poszczepienne)?

👉 Która „szczepionka” bolała najbardziej?

👉 Jak znaleźć/ skąd czerpać motywację do dalszego szukania własnej ścieżki zawodowej mimo porażek?

👉 „Należy ryzykować, ale bezpiecznie. Aby nie było zbyt szalone.” (cytat z Dnia Porażki) – Gdzie w ryzyku jest granica między rozsądkiem a szaleństwem?

👉 Rozmowa z kandydatami do pracy o porażkach. O co pyta? Czego oczekuje?

👉Jeśli zapytalibyśmy pracowników, jak Prezes podchodzi do błędów i niepowodzeń, co moglibyśmy usłyszeć?

logo Panek CarSharing
logo Panek CarSharing (źródło: facebook/PANEKCS)

👉 Skąd pomysł na wejście w branżę car sharing-u?

👉 Skąd się wzięła i kim jest brand hero Panek CarSharing?

👉Na co trzeba być przygotowanym wchodząc w zupełnie nowy biznes?

👉 Na jakie benefity możemy liczyć z wejścia na nowy rynek…

👉 … i co nas będzie to kosztowało, nie tylko w pieniądzach?

👉 We flocie Panek Car Sharing są też egzotyczne modele jak bp. Polonez Caro, Syrena 105 Lux, Warszawa, Fiat 125p/126p, Fiat Multipla czy Volkswagen Golf II. Jest również grupa aut w kategorii Extreme, w której są takie rarytasy jak Bentley Continental czy BMW i8. Jaki jest tego cel?

Takie między innymi pytania pojawiły się w trakcie webiaru. Zachęcamy do wysłuchania całości 👇👇👇

Nagranie spotkania

Podcast

Nagranie w formie podcastu dostępne jest na większości popularnych platform 👉 zobacz tutaj

Słuchaj też na:

Uwaga: pod koniec rozmowy, po stronie Fundacji mieliśmy awarię prądu, która dotknęła pół osiedla. Natomiast Maciej Panek, (jak sami się przekonacie) człowiek z wielkim doświadczeniem w radzeniu sobie z fuckupami, poradził sobie świetnie i w tej sytuacji! 😁😁😁

W ramach projektu #NaCudzychBłędach namawiamy doświadczonych profesjonalistów – przedsiębiorców, menedżerów, specjalistów czy ludzi nauki do podzielenia się swoimi doświadczeniami wyniesionymi z podejmowanych działań, badań czy obserwacji. Zgodnie z misją Fundacji Dobra Porażka interesują nas nauki wyniesione z popełnionych błędów i przeżytych porażek. Zapraszamy naszych mówców, aby podzielili się nimi jako biznesowymi i życiowymi lekcjami.


Chcesz się podzielić Twoim doświadczeniem? Napisz do nas!


reklama własna


źródła informacji i cytatów:

[1] https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1853095031408000&id=476159535768230