Maciej Sasin i Jarek Łojewski: Co robić z wiedzą wyniesioną (nie tylko) z porażek?

Z porażek trzeba się uczyć – wiadomo! Wiadomo też, jak TO robić. Ale co później zrobić z pozyskaną w ten sposób wiedzą i doświadczeniem? Jak sprawić, aby zamieniły się na praktyczne działania? W jaki sposób wpasować, wbudować ją w organizację lub nasze osobiste działania? Maciej i Jarek – dwóch gości z dużą praktyką na temat implementacji wiedzy w organizacjach – w rozmowie o tym, jak nie wyrzucić doświadczeń (nie tylko z porażek) w błoto, ale zamienić ją w złoto, korzystając z porad autora książki „Potęga checklisty”.

„Potęga checklisty”

W trakcie spotkania opowiedzieliśmy m.in. o naszych (i cudzych) doświadczeniach ze stosowania „list kontrolnych”. Pretekstem do naszego spotkania było nowe wydanie książki „Potęga checklisty. Jak zrobić coś lepiej”, którą napisał Atul Gawande.

„Atul Gawande to wybitny amerykański chirurg i jedna ze stu najbardziej wpływowych osób według magazynu „Time”, udowadnia to także na swoim przykładzie. Jest autorem listy, dzięki której znacząco usprawniono służbę zdrowia na całym świecie: odsetek powikłań po operacjach zmniejszył się o 36 procent, a liczba zgonów spadła aż o połowę. Co więcej, jego checklista przyczyniła się nie tylko do uśmierzenia bólu pacjentów ale także poczynienia oszczędności liczonych w milionach.

To, czego Gawande nauczył się od pilotów odrzutowców, budowniczych drapaczy chmur i szefów kuchni najlepszych nowojorskich restauracji, może pomóc także tobie.

Fascynujące przypadki, praktyczne rady i mnóstwo inspiracji czynią z tej książki lekturę obowiązkową dla każdego menedżera i lidera zespołu.”

z opisu wydawnictwa

Czego dowiesz się z naszej rozmowy?

📖 Czym jest a czym nie jest lista kontrolna (checklista)?

📖 Do jakich celów może służyć?

📖 Dlaczego sama lista kontrolna nie wystarcza? Co powinniśmy jeszcze mieć?

📖 Jakie są praktyczne korzyści ze stosowania listy kontrolnej?

📖 Dlaczego w wielu przypadkach musimy używać listy kontrolnej?

📖 Jak powinna wyglądać dobrze przygotowana checklista?

📖 Do czego książka zainspirowała Macieja Sasina?

📖 Gdzie znajdziecie liczne przykładfy dobrych list kontrolnych?

Maciej Sasin potęga checklisty

Macej Sasin

Doświadczony trener, coach, konsultant rozwoju organizacji oraz założyciel firmy Akademia Rozwoju Kompetencji. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z rozwojem organizacji: budowaniem zaangażowania pracowników, efektywnością pracy w organizacji i modelami skutecznej sprzedaży.

Autor książki książki “Checklisty dla biznesu” – zbioru narzędzi do świadomego zarządzania firmą w roli przedsiębiorcy, managera, HR i konsultanta. To nie jest typowa książka, którą czyta się od deski do deski. To narzędziownik, do którego warto zaglądać wtedy, kiedy potrzebujemy inspiracji, stoimy przed wyzwaniem, czy też chcemy uporządkować jakiś obszar wiedzy związany z zarządzaniem, sprzedażą, czy efektywnością osobistą.

Recenzję książki znajdziecie tutaj: https://dobraporazka.pl/potega-checklisty/

Fundacja Dobra Porażka jest patronem książki “Checklisty dla biznesu”. Tę książkę kupicie tutaj.

Nagranie spotkania

Podcast

Nagranie w formie podcastu dostępne jest na większości popularnych platform

Słuchaj też na:


reklama własna



„Potęga checklisty”, Atul Gawande

„To wspaniała książka o idei tak prostej, że aż brzmi głupio, dopóki nie usłyszysz jej uzasadnienia. Atul Gawande przedstawia tak mocne argumenty, że chciałbym zobaczyć tego, kto po przeczytaniu tej książki wciąż będzie nieprzekonany”.

„The Seattle Times”

„Przeczytaj tę książkę, a okaże się, że zaczniesz robić listy kontrolne dla najbardziej przyziemnych zadań – i staniesz się w nich lepszy”.

„BusinessWeek”

W ramach projektu #NaCudzychBłędach namawiamy doświadczonych profesjonalistów – przedsiębiorców, menedżerów, specjalistów czy ludzi nauki do podzielenia się swoimi doświadczeniami wyniesionymi z podejmowanych działań, badań czy obserwacji. Zgodnie z misją Fundacji Dobra Porażka interesują nas nauki wyniesione z popełnionych błędów i przeżytych porażek. Zapraszamy naszych mówców, aby podzielili się nimi jako biznesowymi i życiowymi lekcjami.

Chcesz się podzielić Twoim doświadczeniem? Napisz do nas!