Dr Agnieszka Bolikowska: Popełnienie błędu to nie koniec świata, ale początek czegoś nowego

Znacie pewnie slow life czy slow food. A co powiecie na slow learning? Nie zdradzę Wam tego, co ono oznacza. Zrobiła to dr Agnieszka Bolikowska w kolejnej rozmowie #NaCudzychBłędach! Rozmawialiśmy też o bestsellerowej książce “Jak wreszcie zacząć mówić w języku obcym?”, której jest autorką.

Dr Agnieszka Bolikowska to twórczyni metody i założycielka Językodajni. Neofilolog, kulturoznawca i politolog. Skończyła iberystykę i stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim, zrobiła doktorat w Stanach Zjednoczonych. Przez blisko dziesięć lat wykładała na prestiżowych uczelniach w Waszyngtonie.

Opracowała i opatentowała własną metodę uczenia języków dorosłych – metodę dr Bolikowskiej, zarejestrowaną po ang. jako 6oMethod®.

Dla szwedzkiego Storytela prowadzi autorski podcast językowy „I hear you”.  

Jest autorką bestsellerowej książki “Jak wreszcie zacząć mówić w języku obcym?” (wyd. Pascal 2019). Kocha się śmiać, czytać, dobre jedzenie, jogę, spontaniczne wyprawy w nieznane i regenerujące pobyty „w głuszy”, z dala od cywilizacji.

Metoda dr Bolikowskiej pomaga pozbyć się lęku przed popełnieniem błędu w języku obcym. Dzięki niej zaczniesz bardziej swobodnie i w pogłębiony sposób komunikować się w języku obcym i zacznie Ci to sprawiać większą przyjemność.

Z jakiego powodu rozmawiamy ze specjalistką od uczenia języka polskiego w ramach #NaCudzychBłędach?

Ponieważ Agnieszka to niezwykła osoba, pełna pasji, dobrej energii, uśmiechu i zarażająca otwartością.

Prowadzi niezwykłe miejsce:

? w którym się uczy, ale nie jest szkołą,

? gdzie nie ma podręczników,

? gdzie nie ma klasówek,

? gdzie karnego jeżyka też nie ma,

za to w zamian jest: życzliwość, uśmiech, efektywna komunikacja, otwarta atmosfera na siebie, na świat, na drugiego człowieka.

Kobieta niezwykła, kierująca się zwykłymi zasadami :

  1. Nie tłumacz, zastanów się co chcesz przekazać,
  2. Zacznij od prostoty, dąż do sedna, mów wprost,
  3. Pozwól sobie na przestrzeń, by dokończyć myśl samemu

Agnieszka namawia nas do odwagi w popełnianiu błędów i zakazuje… poprawiania! Poważnie! Zobaczcie, co napisała we wspomnianej wyżej książce:

„Słysząc, jak ktoś nas poprawia zapamiętujemy głównie fakt, że zostaliśmy poprawieni. Odbieramy to jako informację: znowu mi się nie udało, znowu nie umiem, nie daję sobie rady. Niemal nic innego nie jesteśmy w stanie zapamiętać, gdy ktoś nam przerywa, czasem nawet wielokrotnie w trakcie bardzo krótkiej wypowiedzi. To jedna z najmniej skutecznych metod uczenia się, szczególnie w przypadku osób, które mają blokadę w mówieniu.”

Agnieszka Bolikowska, „Jak wreszcie zacząć mówić w języku obcym?”

Posłuchaj m.in. o:

? roli błędów i porażek w nauce języków obcych
? popełnionych (nie tylko językowych) błędach i poniesionych porażkach
? o roli Witolda Gombrowicza w rozwoju literatury argentyńskiej

Słuchaj

Oglądaj

Ze względu na to, że moja rozmówczyni przebywała na urlopie w Beskidach, jakość połączenia niestety nie była najwyższa. Ale naprawdę warto posłuchać!


Mało?

Obejrzyj wystąpienie Agnieszki na TEDxBydgoszcz


#NaCudzychBłędach – zobacz wszystkie rozmowy!